W tym roku Wigilia przypada w niedzielę. Czy pasterka liczy się jako msza niedzielna?

(fot. shutterstock.com)

Bardzo rzadko zdarza się tak, żeby Wigilia wypadła w niedzielę. W wielu głowach może pojawić się ten pomysł: pójść w niedzielę na Pasterkę, "zaliczając" w ten sposób i niedzielę i Boże narodzenie naraz. Czy tak można?

Zgodnie z logiką odpowiedź brzmiałaby tak. Jednak jak możesz się domyślać, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W tym roku mamy najkrótszy Adwent z możliwych, skoro czwarty tydzień ma tylko jeden dzień.

Cały problem rozbija się o klify dwóch problemów: czym jest pasterka i czym jest niedziela. Zacznijmy od pasterki.

DEON.PL POLECA

Świąteczna tradycja - "Pasterka"

Wielu z nas wybierze się na nią po wigilijnej wieczerzy i rozpakowaniu prezentów. Jeżeli ktoś chodzi na Mszę Świętą tylko raz w roku, zapewne będzie to właśnie Pasterka. Wzięła się ona stąd, że papieże już od VI wieku sprawowali o północy Msze Święte w bazylice Matki Bożej "Większej" przy relikwiach żłóbka Pana Jezusa. W Polsce jest to bardzo powszechna tradycja.

>>Prosta modlitwa przed każdą<<

Pasterka jest Mszą Świętą z Uroczystości Bożego Narodzenia. Nie jest tak naprawdę ważna pora - czyli północ, ale odpowiednie formuły modlitw liturgicznych i tekstów biblijnych. Więc jeśli idziesz na tą Mszę, dopełniasz obowiązku uczestniczenia w Eucharystii w dzień Uroczystości Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia.

Świętowanie niedzieli

Niedziela jest (a przynajmniej powinna być) oczywistością dla katolika: świętujemy Zmartwychwstanie. Oczywistym jest też uczestnictwo w Eucharystii. To nasz obowiązek, jednak nie tylko na obowiązku się powinno kończyć. Bardzo smutnym musi być ktoś, kto chodzi na Mszę, bo powinien. To chęć spotkania z Kimś, kto jest mi bliski i świętowania z Nim tego, że dzięki Niemu żyję.

Więc nie ważne, czy jest to Wigilia, czy V Niedziela Zwykła: chcę iść się z Nim spotkać.

Zwalnia nas z tego tylko choroba lub brak możliwości uczestniczenia w Mszy. To analogicznie tak jak umówienie się z takim najlepszym, ale to najlepszym przyjacielem na spotkanie.

Nie jest możliwym "załatwienie" dwóch dni Pasterką. Nie tylko ze względu na "obowiązek".

>>Dlaczego Msza w sobotę liczy się jak ta w niedzielę?<<

On wydaje mi się być sprawą poboczną. Chodzi o relację, o to, że skoro można, to dlaczego nie spotkać się jeszcze raz z Kimś, kogo bardzo kochamy?

Zobacz więc, jak możesz sobie te Święta zaplanować i uczestniczyć zarówno w Mszy niedzielnej oraz Mszy w Boże Narodzenie (4 sposoby):

  • Msza w niedzielę rano + Msza w Boże Narodzenie
  • Msza w niedzielę rano + Pasterka
  • Msza Święta niedzielna w sobotę wieczorem + Pasterka
  • Msza Święta niedzielna w sobotę wieczorem + Msza w Boże Narodzenie
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W tym roku Wigilia przypada w niedzielę. Czy pasterka liczy się jako msza niedzielna?
Komentarze (3)
WDR .
23 grudnia 2017, 18:39
Poprawiłbym na: Zgodnie z logiką odpowiedź brzmi NIE, ale czas świąteczny czasem wymyka się logice i w natłoku spraw i przygotowań może to komuś po ludzku umknąć.
23 grudnia 2017, 14:03
Być może coś się zmieniło w międzyczasie, ale o ile sobie przypominam, Pasterka jest najczęściej sprawowana o północy. Nie rozumeim więc dlaczego pierwsze zdanie zasadniczego tekstu tego artykułu brzmi "Zgodnie z logiką odpowiedź brzmiałaby tak". Jeżeli pasterka jest sprawowana o północy, to nie można "iść na pasterkę w niedzielę", bo jest sprawowana w poniedziałek. Północ ani noc nie należy do obu dni. 
MT
Maciej Tomaszewski
23 grudnia 2017, 16:38
Nie do końca, dlatego, że nie zwsze wypada w północ. Zdażają się takie odprawiane już po 21, a zdażają się także takie o 1 czy 2 w nocy.