Zakonnik, który jest "duszpasterzem" Oprah

(fot. youtube.com)
cruxnow.com / ncronline.org / ml

Franciszkanin Richard Rohr wystąpił w najbardziej popularnym talk show w Stanach Zjednoczonych. O czym rozmawiał ze znaną prezenterką, Oprah Winfrey?

Rohr był gościem odcinka będącego częścią "Super Soul", cyklu wywiadów koncentrujących się na duchowości i sposobach jej przeżywania. Wśród gości, których wcześniej do swojego programu zaprosiła Oprah, znaleźli się między innymi Elie Wiesel, amerykański pisarz, dziennikarz i laureat pokojowej Nagrody Nobla, Eckhart Tolle, autor książek z dziedziny duchowości czy Wayne W. Dyer, pisarz zajmujący się kwestiami motywacji, autor którego książki rozeszły się w milionowych nakładach.

Kim jest Richard Rohr? Urodził się w Kansas w 1943 roku. Ponad pięćdziesiąt lat temu wstąpił do zakonu franciszkanów. W 1970 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego czasu dał się poznać jako wybitny autor książek, autorytet duchowy dla milionów ludzi na całym świecie.

Napisał między innymi: Rzeczy ukryte. Odkrywanie duchowości Pisma, Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego ja, czy Spadać w górę. Duchowość ma obie połowy życia. Ponadto jest założycielem Center for Action and Contemplation w Albuquerque i autorem medytacji, które dziennie wysyła mailem ponad 150 tysiącom internautów.

DEON.PL POLECA

Nauka Richarda Rohra OFM opiera się na franciszkańskiej "alternatywnej ortodoksji" - praktykach kontemplacji i oczyszczenia samego siebie, które wyrażają się w radykalnym współczuciu dla ludzi, szczególnie tych, którzy są zmarginalizowani przez społeczeństwo.

Jego przesłanie i działania mają na celu wychowanie ludzi dobrze wykształconych i współczujących, gotowych do podjęcia odpowiedzialności za pozytywne zmiany w świecie, które są oparte na świadomości zjednoczenia z Bogiem i innymi stworzeniami.

"Świat, ten cały system, idzie do przodu ze strachu. To właśnie dlatego straszą nas, jeśli zamierzamy grać w ich grę. Grożą utratą pracy, pieniędzy, reputacji albo prestiżu. To wszystko bazuje na strachu" - napisał w jednej ze swoich książek.

W innym miejscu zauważył: "Bóg nie kocha cię, ponieważ jesteś dobry. Kocha cię, ponieważ On jest dobry".

Winfrey i Rohr rozmawiali przez prawie godzinę i 20 minut.

W czasie rozmowy Rohr powiedział, że każdy z nas ma dwie strony: "prawdziwe ja" i "fałszywe ja". A rzeczą, której najbardziej obawia się "fałszywe ja" jest zmiana.

Zakonnik wytłumaczył także, dlaczego większość z nas tak bardzo boi dokonać się potrzebnej zmiany: "zmiana wymaga od nas tego, żebyśmy odeszli od tego, co mamy, ale nam jest dobrze tutaj, gdzie jesteśmy, nie chcemy od tego odchodzić".

"Jak dojść do swojego «prawdziwego ja»?" - pytała Oprah.

"To w dużej mierze kwestia tego, żeby pozwolić «fałszywemu ja» odejść od siebie" - powiedział Rohr".

Duchowny dodał także, że zdaje sobie sprawę, jak trudno jest być prawdziwym przez 24 godziny na dobę. Trzeba jednak rozpoznać, kiedy «fałszywe ja» zaczyna działać i zacząć reagować.

Jego zdaniem, jedną z rzeczy, które pozwalają nam być prawdziwymi i autentycznymi, jest zakochanie się: "jeśli chcesz się zakochać, musisz zaryzykować, że zmienisz się dla tej osoby".

"Oprah nie czuła strachu przed tematami związanymi z katolicką teologią. Widziałem, że trzymała w rękach jedną z moich książek, w której było mnóstwo zaznaczeń. Podejrzewam, że nie zadała nawet jednej dziesiątej z pytań, które miała przygotowane" - powiedział zakonnik po wywiadzie.

Przyznał także, że poproszono go, by założył swój franciszkański habit i przed dwie godziny oprowadzał ekipę po terenie klasztoru Mission Santa Barbara w Kalifornii.

Rohr został zapytany między innymi o papieża Franciszka. "Wielu ludzi pyta mnie o niego. Mówię zawsze, że papież bardzo mocno nawiązuje do ducha franciszkańskiego, akcentuje miłość do ubogich, nieprzywiązywanie miłości do pieniędzy i władzy" - powiedział.

"Przez 45 lat próbowałem głosić Ewangelię w taki sposób, by była zrozumiała dla kogoś, kto poszukuje swojej drogi. Dla osoby, która jest świecka i nie wchodzi w szczegóły katolickiej teologii" - stwierdził Richard Rohr.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakonnik, który jest "duszpasterzem" Oprah
Komentarze (9)
AW
Andrzej Wrzołek
2 lipca 2023, 06:55
Niestety i JP II i wielu ludzi w naszym kościele uważa, że najważniejszym celem chrześcijanina jest: Być czujnym, wszystko analizować i wszystkiego się bać, żeby przypadkiem nie popełnić błędu. Czy Jezus tak uczył ??? Mamy czynić dobro iść śmiało w życie i czerpać ze wszystkiego co stworzył Bóg. A my pilnie strzeżemy DOKTRYNY i CZYSTOŚCI WIARY i z tego zrobiliśmy sobie cel naszego katolicyzmu (niestety)
MM
~Maciej Mulak
25 sierpnia 2021, 21:51
Richard Rohr odczytuje tylko Ewangelię i potępia jak Jezus wszelkie oznaki faryzejstwa. To bardzo mądry i otwarty kapłan. Bardzo takich brakuje. Kościół byłby inny...
GM
Ginta Mākulēna
11 maja 2017, 04:43
Kontekst cytatu: "Trafna chrześcijańska ocena myśli i praktyk New Age nie może przeoczyć, że — jak gnostycyzm drugiego i trzeciego wieku — stanowią one coś na kształt kompen¬dium pozycji, które Kościół zidentyfikował jako hetero¬geniczne. Jan Paweł II ostrzega wyraźnie przed „odradzaniem się starych poglądów gnostycznych w postaci tak zwanego New Age. Nie można się łudzić, że prowa¬dzi on do odnowy religii. Jest to tylko nowa metoda uprawiania gnozy, to znaczy takiej postawy ducha, która w imię głębokiego poznania Boga ostatecznie odrzuca Jego Słowo, zastępując je tym, co jest wymysłem samego człowieka. Gnoza nigdy nie wycofała się z terenu chrześ¬cijaństwa, zawsze z nim jakoś współistniała, także pod postacią pewnych kierunków filozoficznych. Nade wszystko jednak pod postacią pewnych ukrytych prak¬tyk parareligijnych, które bardzo głęboko zrywają z tym, co jest istotowo chrześcijańskie, nie mówiąc tego w spo¬sób jasny”[6]. Przykładem tego może być enneagram, narzędzie służące do analizy charakteru, które, gdy jest używane jako środek do osiągnięcia duchowego wzros-tu, wprowadza dwuznaczność w doktrynę i życie wiarą chrześcijańską."
GM
Ginta Mākulēna
11 maja 2017, 04:41
Używam słowa "popularny" przedewszystkim w znaczeniu "znany", a tak ze  "uznany" przez wielu w USA i nie tylko. Pytaniem jest czy wszystko to, co o. Richard Rohr glosi jest zgodne z Magisterium Kosciola. Ja bym jeszcze sprwadzila zanim zaufac. Ale Deon wydaje mi sie juz zaufal.  Rohr, naprzyklad promuje enegramy nie tylko jako srodka do poznania siebie, ale takze dla duchowej wedrowki - https://cac.org/the-enneagram-an-introduction - W tymczasem dokument Kosciola "JEZUS CHRYSTUS DAWCĄ WODY ŻYCIA" Chrześcijańska refleksja na temat New Age - wyraznie mowi, ze enneagram, [..] , gdy jest używane jako środek do osiągnięcia duchowego wzrostu, wprowadza dwuznaczność w doktrynę i życie wiarą chrześcijańską." 
GM
Ginta Mākulēna
10 maja 2017, 13:23
Chociaz Richard Rohr jest bardzo popularny, jest i kontrowersyjny: https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=6819
Zbigniew Ściubak
10 maja 2017, 20:32
Używa Pan(i) słowa "popularny" w znaczeniu "wartościowy". Dlaczego? Dlaczego np. nie w znaczeniu "bezwartościowy"?
Zbigniew Ściubak
10 maja 2017, 20:32
Używa Pan(i) słowa "popularny" w znaczeniu "wartościowy". Dlaczego? Dlaczego np. nie w znaczeniu "bezwartościowy"?
Zbigniew Ściubak
9 maja 2017, 22:11
To niesamowite. Oprah, Rohr, Deon. To niesamowite. To musi być niesamowite. Przecież jest reklamowane! I to nie przez tam byle kogoś, tylko to są gwiazdy! Kurcze. Niesamowite.
AC
Anna Cepeniuk
9 maja 2017, 15:50
Jestem pod wielkim wrażeniem książek Rohra.... i bardzo podobnie do dziennikarki mam wiele karteczek w nich przyklejonych, by wracać do tych miejsc, które mnie poruszyły.... albo coś zburzyły... Właśnie jestem w trakci powtórnego czytania "Nieśmiertelny diament"... nie tylko tych zaznaczonych części, ale całości... Niesamowite podejście i wyjasnienie wielu "spraw"... albo potwierdzenie już odkrytych....