#Ewangelia: jak spotkać słowo Pana i mieć z tego korzyść

(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ, Wojciech Jędrzejewski OP

Zobacz, jakie są dwa ważne kroki do tego, żeby się spotkać ze Słowem Pana i mieć z tego korzyść.

Słowa Ewangelii [Mt 5, 17-19]

DEON.PL POLECA

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».

Rozważanie Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Rozważanie Mieczysława Łusiaka SJ

Żeby być wielkim w królestwie niebieskim, a nawet żeby w ogóle w nim być, trzeba wypełniać prawo Boże. Im doskonalej to robimy, tym lepiej. Jednak wiele razy i na różne sposoby Jezus dawał do zrozumienia, że prawdziwe wypełnianie prawa Bożego zaczyna się od praktykowania Miłości, bo prawo Boże to Miłość.

W przykazaniu: "Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem" (J 15, 12) zawierają się wszystkie przykazania. Natomiast jeśli nie przestrzegamy tego przykazania, to tak, jakbyśmy nie przestrzegali żadnego. To właśnie w tym przykazaniu wypełnia się całe Prawo i Prorocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: jak spotkać słowo Pana i mieć z tego korzyść
Komentarze (1)
C
czesiek900
14 czerwca 2017, 09:30
Bóg nie jest stronniczy, lecz w każdym narodzie godny jego upodobania jest człowiek, który się go boi i czyni to, co prawe (Dzieje 10:34, 35). Prawo Mojżeszowe dano jednemu narodowi — Izraelowi cielesnemu. Tymczasem Izrael duchowy mieli tworzyć ludzie z wielu narodów i środowisk. Prawo Mojżeszowe, któremu podlegali Izraelici w Ziemi Obiecanej, zawierało przepisy wyryte na kamieniu. Natomiast „prawo Chrystusowe”, obowiązujące Izraelitów duchowych, opierało się głównie na zasadach wypisanych na ich sercach. Prawo to miało się odnosić do chrześcijan i służyć ich pożytkowi bez względu na to, gdzie mieszkali (Gal. 6:2). Przewodnictwo, które Bóg zapewniał przez swego Syna, miało przynieść Izraelowi duchowemu ogromne korzyści. Na krótko przed wejściem w życie nowego przymierza Jezus podał dwa ważne nakazy. Jeden z nich dotyczył dzieła głoszenia, a drugi postępowania jego naśladowców i tego, jak powinni traktować współwyznawców. Nakazy te były skierowane do ogółu chrześcijan i dlatego obejmują wszystkich dzisiejszych prawdziwych chwalców Boga niezależnie od żywionej przez nich nadziei — niebiańskiej czy ziemskiej.