#Ewangelia: Jezus nie chce władzy

(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ

Jezus udał się za Jezioro Galilejskie, czyli Tyberiadzkie. Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił na tych, którzy chorowali. Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha.

Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: "Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?" A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić. Odpowiedział Mu Filip: "Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać". Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: "Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?" Jezus zatem rzekł: "Każcie ludziom usiąść". A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.

DEON.PL POLECA

Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: "Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło". Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, które zostały po spożywających, napełnili dwanaście koszów. A kiedy ci ludzie spostrzegli, jaki cud uczynił Jezus, mówili: "Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat".

Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę.

Komentarz do Ewangelii

Jezus nie dał się obwołać królem. A mógł nim zostać bez problemu. Z tego wynika, że On nie chce władzy - wbrew temu, co się zwykle mówi. Jezus nie chce władzy! On chce tylko tego, abyśmy byli nasyceni, to znaczy szczęśliwi. To będzie niewykonalne, jeśli nie poddamy się Jezusowi, ale jeszcze raz powtórzmy: Jego celem nie jest mieć władzę!

Naśladujmy Jezusa! Dzielmy się tym, co mamy, a czego nie mają inni. Troszczmy się o drugiego człowieka, bo to da nam poczucie spełnienia. Tego nie da nam dominacja i władza. Jak mówi Saint-Exupery, bogatymi czyni nas nie to, co otrzymujemy, ale to co dajemy innym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: Jezus nie chce władzy
Komentarze (5)
AC
Anna Cepeniuk
17 kwietnia 2015, 13:55
Można dać wyłącznie to co się posiada..... Niestety.... Spełnianie się wyłącznie w dawaniu prowadzi do tego co właśnie już mamy w naszym kościele.... Zgorzknienie, smutek, agresja (tyle, że ukryta pod płaszczykiem "pokory" - chorej niestety)...itp. Porażka... i tyle....
JP
Jezus przed Pilatem
17 kwietnia 2015, 13:41
"Odpowiedzial Jezus:Krolestwo moje nie jest z tego swiata; gdyby z tego swiata bylo Krolestwo moje, sludzy moi walczyliby, abym nie byl wydany Zydom; bo wlasnie moje Krolestwo nie jest stad." Ewangelia sw. Jana,18,36/Mat.27,1-2.11-14/Mar.15,1-5/Łuk.23,1-5/
S
skierka
17 kwietnia 2015, 11:47
Oczywiście ,że tak , zgadzam się Z Przedmówcą , bo to dotyczy nie Ewangelii ale wybranego jej fragmentu .Bo w innym pada pytanie "czy Ty jesteś Królem "...odpowiedź jest twierdząca .  O co tutaj chodzi ? O to ,ze nie chce być królem "takiego " królestwa ,  z  tego świata ,historia powszechna ; nie ma takiego w którym nie było większego lub mniejszego łotrostwa. Nawet Jego  "pradziadek " Dawid się tego nie ustrzegł . Czy Chrystusowi potrzebna jest władza ? jeśli Kościół to mistyczne Ciało Mistrza to jest mu ta władza niezbędna w jego misji. "Paś baranki moje "" Paś to nie to samo co "mów do moich baranków " oj nie to samo . Pozbawcie władzy papieża i zobaczycie jak się kosciół rozbija , zresztą , to szerszy temat uważam ,że kościół w w rozumieniu wspólnoty ...nie ma władzy , dlatego stoi "wyciągnieta ręką " po pomoc , nieustannie śle listy ...co do wiernych ? ...też ale dużej części do państwa , tak, słowa "państwo powinno "jest nieformalnym przyznaniem się ,że władze kościoła nad barankami , ich zachowaniami już nie panują... Ani św. Piotr ani św. Paweł tego nie robili , oni nie błagali cesarza o pomoc . oni się nie poniżali  ergo oni nie czynili ustepstw ...bo to jieuchronne w takiej sytuacji , "coś za coś " Argument ostateczny Ewangelia . Toż napomnienia braterskie to element ...suwerennej władzy sądowniczej .to element    PAŃSTWA LUB QUASI PAŃSTWA proszę sprawdzić w podręcznikach politologii . Potwierdza to św. Paweł , zwracanie sie do aparatu sadoiwniczego pogan z prośba o pomoc nazywa wprost zgorszeniem, Takiego tematu nie bylo i nie bedzie na snetrnetowych stronach k.k.   A dlaczego ? bo jest to proste , ostre i bezdyskusyjne , nie można polemizpować ...można się tylko przyznać do odstąpienia od nauki Mistrza . zresztą..ST , WZÓR DANY PRZEZ PANA { ciekawe kto będzie polemizował ?} Salomon byl JEDNOCZEŚNIE  władcą ciał i dusz [ na ziemi ] bo... Za dużo "retuszy "w k.k.
jazmig jazmig
17 kwietnia 2015, 09:19
Jezus jest Królem i ma władzę, szanowny autorze. Jego nie pociąga władza ziemska, bo nie po to przyszedł on na ziemię, żeby być jakimś ziemskim władcą, lecz po to, żeby głosić ludziom Ewangelię i zbawiać ludzi.
K
Kasjusz
17 kwietnia 2015, 16:55
Utożsamianie Jezusa z królem to takie ograniczanie Go, wtłaczanie Go w nasze kategorie. Jezus jest wszechmocny i Jego władza przewyższa ziemskie rozumowania