#Ewangelia: Przebaczenie to jest moc

(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ, Wojciech Jędrzejewski OP

To ewangeliczne wydarzenie jest jednym z przykładów na to, że Jezus odpuszczał grzechy bezwarunkowo, to znaczy nie pytając się delikwenta czy żałuje i postanawia poprawę.

Słowa Ewangelii [Mt 9, 1-8]

Jezus wsiadł do łodzi, przeprawił się z powrotem i przyszedł do swego miasta. A oto przynieśli Mu paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».

DEON.PL POLECA


Na to pomyśleli sobie niektórzy z uczonych w Piśmie: On bluźni.

A Jezus, znając ich myśli, rzekł: «Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? Cóż bowiem łatwiej jest powiedzieć: "Odpuszczone są ci twoje grzechy", czy też powiedzieć: "Wstań i chodź!" Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» - rzekł do paralityka: «Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!»

On wstał i poszedł do domu.

A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom.

Rozważanie Mieczysława Łusiaka SJ

To ewangeliczne wydarzenie jest jednym z przykładów na to, że Jezus odpuszczał grzechy bezwarunkowo, to znaczy nie pytając się delikwenta czy żałuje i postanawia poprawę. Niektórzy powiedzą, że zapewne Jezus wiedział, iż ten paralityk żałował i chciał się zmienić, ale to są tylko domysły.

Również my jesteśmy wezwani do bezwarunkowego przebaczania (Bóg chce nam udzielić takiej mocy). Pamiętajmy jednak, że przebaczenie nie koniecznie oznacza pojednanie. Pojednanie (również z Bogiem w sakramencie spowiedzi) jest możliwe tylko wtedy, gdy winowajca żałuje i postanawia poprawę.

Rozważanie Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: Przebaczenie to jest moc
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.