Modlitwa jest prosta - Łk 11, 1-4

(fot. Mitchell Joyce / flickr.com)
Mieczysław Łusiak SJ

Jezus ucząc modlitwy nie uczy skomplikowanej medytacji czy innej wymagającej wiele od człowieka sztuki.

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: "Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów".

A On rzekł do nich: "Kiedy się modlicie, mówcie:

DEON.PL POLECA

«Ojcze, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie»".

Komentarz do Ewangelii:

Jezus ucząc modlitwy nie uczy skomplikowanej medytacji czy innej wymagającej wiele od człowieka sztuki. Uczy prostych słów, które mówią o najważniejszych dla człowieka rzeczach. Nie ma więc powodu sądzić, że modlitwa to jakaś skomplikowana umiejętność. Jeżeli modlitwa jest dla nas trudna i skomplikowana, to problem leży w nas, a nie w modlitwie. Nie oznacza to, że nasza modlitwa nie może być bogata w formy i "ambitna". Chodzi o to, że owym bogactwem nie mierzy się jakości modlitwy. To my sami robimy często z modlitwy coś "strasznego". Chyba po to, aby udowodnić jacy jesteśmy wspaniali, gdy uda nam się szczerze pomodlić.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Modlitwa jest prosta - Łk 11, 1-4
Komentarze (3)
T
tom
8 października 2014, 21:44
Jakby sprawdzić kolejność wypowiedzi w modlitwie "Ojcze nasz"  to okazuje się że pierwszą odnoszącą sie do człowieka jest prośba o zapewnienia mu bezpieczeństwa ekonomicznego, a dopiero potem przedstawione są kolejne prośby. Sprawa ta chyba musi być istotna dla Boga. Sprawa przebaczenia jest jako dopiero kolejna, i z jej przedstawienia nie wynika by Bóg miał jakikolwiek "problem" w przebaczaniu nam,  ale pod jednym prostym warunkiem; ty też przebaczaj. Jak się czasem patrzy na różnych ludzi (a może i na mnie) to strach pomysleć co z nami będzie jak Pan Bog posłucha naszych próśb i przebaczy nam w takim samym stopniu jak my przebaczaliśmy innym. Jeśli zatem mówimy lub myślimy o kimś źle, nawet jeśli to jest prawdziwe i słuszne, starajmy się na koniec powiezieć lub pomysleć coś dobrego. Pan Bóg na sądzie też będzi musiał wtedy - nawet jak bardzo nagrzeszymy - przedstawić nasze dobre uczynki. Czy ktoś wie dlaczego w "Ojcze nasz" jest na końcu mowa "i nie wódź nas na pokuszenie" a w tekstach ewngeli jest " i nie dopuść byśmy ulegli pokusie"?  Róznica przecież jest dramatyczna i oczywista. Czemu zmieniono treść modlitwy????
1
123
8 października 2014, 22:20
http://www.katolik.pl/odswiezyc--ojcze-nasz-,24314,416,cz.html
M
maria.sopot
8 października 2014, 08:28
To wspaniałe, że komentarze zjawiają się ostatnio wcześniej. Dziękuję. Proszę mi powiedzieć, kto i kiedy  dodał niezwykle istotny wers "bądź wola Twoja"?