Stworzeni do rzeczy wielkich - Mk 10, 32-45

(fot. h.koppdelaney / flickr.com / CC BY)
Mieczysław Łusiak SJ

Uczniowie byli w drodze, zdążając do Jerozolimy. Jezus wyprzedzał ich, tak że się dziwili; ci zaś, którzy szli za Nim, byli strwożeni.

Wziął znowu Dwunastu i zaczął mówić im o tym, co Go miało spotkać: "Oto idziemy do Jerozolimy. Tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom. I będą z Niego szydzić, oplują Go, ubiczują i zabiją, a po trzech dniach zmartwychwstanie". Wtedy zbliżyli się do Niego synowie Zebedeusza, Jakub i Jan, i rzekli: "Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy".

On ich zapytał: "Co chcecie, żebym wam uczynił?" Rzekli Mu: "Użycz nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twojej stronie". Jezus im odparł: "Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?" Odpowiedzieli Mu: "Możemy". Lecz Jezus rzekł do nich: "Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane".

Gdy dziesięciu pozostałych to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: "Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu".

Rozważanie do Ewangelii

Wielkość mamy w genach. Wszyscy. Wszyscy są stworzeni do wielkości. I do tego, by przez całą wieczność być blisko Jezusa. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak można to osiągnąć. Tego nie można kupić (ani pieniędzmi, ani dobrymi uczynkami). Tego nie można też załatwić po znajomości. To się osiąga służbą i zgodą na cierpienie, które jest nam zadane do pokonania. Prawdziwą wielkością człowieka jest bowiem miłość, a ona realizuje się w służbie i poprzez akceptację cierpienia. Wszelkie inne postacie wielkości są złudne - dają poczucie wielkości, ale wielkością nie są, więc szybko przychodzi rozczarowanie.

Pragnijmy prawdziwej wielkości, bo jak mawiał św. Stanisław Kostka, "do wielkich rzeczy jesteśmy stworzeni".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stworzeni do rzeczy wielkich - Mk 10, 32-45
Komentarze (2)
D
deb
30 maja 2013, 17:07
"Tego nie można kupić (ani pieniędzmi, ani dobrymi uczynkami)... To się osiąga służbą i zgodą na cierpienie, które jest nam zadane do pokonania. Prawdziwą wielkością człowieka jest bowiem miłość, a ona realizuje się w służbie i poprzez akceptację cierpienia". Czy możliwa jest miłość bez dobrych uczynków ? Czy możliwa jest służba i cierpienie bez dobrych uczynków ? Owszem, gdy rozumienie miłości, jej znaczenie sprowadza się do pustych, próżnych i emocjonalnych westchnień, egzaltacji i zachwytów, w których przede wszystkim siebie miłujemy. I nie jakąś tam bliżej nieokreśloną miłością, ale tylko dobrymi uczynkami wypływającymi z miłości "kupujemy" sobie wieczność blisko Jezusa
P
przyjaciel
30 maja 2013, 13:57
By człowiek nie miał być wielkim, tak niekoniecznie musi być. Lecz czy potrzeba płacić jakąś cenę? Składać ofiarę? Znosić cierpienie? Ktoś się wdrapuje na szczyt potężny. I oto nieświadom, gdzie znalazł się. Skonanie zmiotło osiągnięcie. Sens tej wielkości?   A ta wynikła z ośmieszenia, z kopnięcia w zadek pokraki jakiejś, co  zbytnio podskakiwa, z wdeptania w błoto, by morda wreszcie się zalękła, i tak okrycie się szatą zwycięzcy?   Wędrowanie w zachwycie PIĘKNEM nie z tej ziemi, z samej wyżyny Nieba, cichym, bez skazy, nieprzemijalnym, na pozór dreptanie drogami życia... Mijam, nie postrzegając swego drapieżcy, ba!  nie czuję go, choć wszczepiony w ciało wypija krew, by pęcznieć...                                       a niech tam...