Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 6-11

(fot. le-champignon / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
Mariusz Han SJ

Rada ma służyć uzdrowieniu

Uzdrowienie w szabat
I spojrzawszy wkoło po wszystkich, rzekł do człowieka: Wyciągnij rękę! Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.

Opowiadanie pt. "Węzeł niezgody"
Mikołaj z Flue w Szwajcarii (1417-1487), zwany Bratem Klausem był ojcem dziesięciorga dzieci. Po ich wychowaniu zamieszkał jako pustelnik w eremie. Jeden z możnowładców szwajcarskich przybył kiedyś do niego, prosząc o radę. W żaden sposób nie mógł żyć zgodnie ze swoim sąsiadem.

Brat Klaus poprosił go, aby zrobił węzeł na sznurze, którym był przepasany. Potem dał mu jeden koniec sznura do ręki, sam zaś mocno chwycił za drugi i powiedział: - Rozwiąż ten węzeł. - Nikt tego nie dokona, chyba, że jeden z nas wypuści koniec sznura. - Oto rada dla Ciebie - dodał Święty. - Jeden z was musi ustąpić, aby nastała zgoda. Wtedy rozplatacie węzeł sporów i zatargów między wami.

DEON.PL POLECA

5 maja 1946 roku św. Mikołaj z Flue został patronem Szwajcarii.

Refleksja
Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Mądrość tego przysłowia przekracza nasze ludzkie myślenie. Łatwo się mówi, ciężej zaś realizuje słowa, które wyczytane z kartki, nie tak łatwo reazlizuje się w codziennym życiu. Każdy z nas niby wie, że takie teoretyczne rady byłyby dla nas najlepsze, ale kiedy przychodzi rzeczywistość, wtedy nie tak łatwo powiedzieć przepraszam, przyznać się do błędu i żyć z tym dalej, jakby nic się nie stało. Szukamy często usprawiedliwienia dla siebie, a jesteśmy bezwzględni wobec innych. To ten drugi zawsze ma przeprosić. Tymczasem tylko osobisty gest otwartej ręki może spowodować zgodę umysłów i serc.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy wyciągasz pierwszy rękę do zgody?
2. Czy potrafisz obiektywnie spojrzeć na swoje i innych racje?
3. Komu ostatnio pomogłeś w sytuacji spornej? Z jakim skutkiem?

I tak na koniec...
"Największy sekret szczęścia to być w zgodzie z sobą" (Bernard Fontenelle, Zeszyty 1957-1972).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 6-11
Komentarze (1)
UC
UWAGA, CYNICY!!
4 października 2012, 10:55
Im bardziej rodzice, księża, katecheci, nauczyciele i inni ochrzczeni demaskują przewrotność i złą wolę współczesnych cyników, tym mocniej ludzie ci atakują Kościół i tym bardziej agresywnie negują troskę Kościoła o człowieka. Ta sytuacja nie zmieni się, gdyż cynikom zawsze będzie przeszkadzał Kościół katolicki, który uczy człowieka myśleć i kochać na wzór Chrystusa. Kto myśli i kocha, ten nie poddaje się manipulacji cyników i dlatego staje się przedmiotem ich zajadłych ataków. Zdarza się, że ktoś z ludzi cynicznych zastanawia się nad swoim dotychczasowym postępowaniem i szczerze postanawia się zmienić. Do takich ludzi księża i świeccy powinni kierować słowa odwagi i nadziei.  We wszystkich innych przypadkach pierwszym celem komunikacji pastoralnej jest skuteczna ochrona ludzi dobrej woli — a zwłaszcza dzieci i młodzieży - przed krzywdą ze strony tych, którzy trwają w swym cynizmie i w swej przewrotności.