Na dobranoc i dzień dobry - Mk 12, 28b-34

(fot. dev null / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
Mariusz Han SJ

Będziesz miłował...

Największe przykazanie

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań? Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych.

Rzekł Mu uczony w Piśmie: Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: Niedaleko jesteś od królestwa Bożego. I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

Opowiadanie pt. "Prawo jazdy życiowej podróży"

Prawo jazdy życiowej podróży obowiązuje zawsze i wszędzie. Tworzy je 8 przepisów:

1. Przygotuj plan podróży i jej cel. Na modlitwie.
2. Przeglądnij swój pojazd - w razie potrzeby zrób remont. Poznaj swoje wady i zalety. Przeprowadź w sakramencie pokuty "remont" duszy.
3. Sprawdź, czy znasz dobrze przepisy drogowe. Czy znasz Boże przykazania?
4. W drodze naprawiaj od razu drobne uszkodzenia. Nie lekceważ drobnych przewinień czy grzechów.
5. W razie katastrofy nie trać ufności w dobre zakończenie. Grzech jest nieszczęściem, ale pamiętaj w razie konieczności, że Bóg jest miłosierny.
6. Jedź ostrożnie, aby nie spowodować katastrofy. Jesteś odpowiedzialny za to, czy przez Ciebie ludzie będą lepsi albo gorsi. Dlatego licz się z bliźnimi, którzy stają na twej drodze życia.
7. Zaopatruj się podczas wędrówki w niezbędne paliwo. Jest nim codzienny pacierz i rachunek sumienia. Msza święta nie tylko w niedzielę i święta, także w dni powszednie. Co pewien czas rekolekcje lub dzień skupienia. Każdego dnia kwadrans lektury biblijnej.
8. Pomagaj w drodze wszystkim, którzy cię o to proszą. Jesteśmy podróżnymi w drodze do nieba. Dbaj o zbawienie nie tylko twoje lecz i drugich.

Przestrzeganie tych przepisów gwarantuje dyplom KIEROWCY ŻYCIA PIERWSZEJ KLASY. Szczęśliwej podróży i błogosławieństwa Bożego!

Refleksja

Doświadczamy własnej grzeszności, która zamyka nas na Boga, siebie samego i drugiego człowieka. Tracimy wtedy perspektywę widzenia własnego życia jako tego optymistycznego i dającego radość.

Chrystus powiedział krótko, w dwóch punktach, jak mamy dobrze żyć. To właśnie sercem, umysłem, wolą i całą duszą swoją, mamy wielbić naszego Boga. Używając tych darów mamy również współpracować z drugim człowiekiem. Wtedy żyjemy w pełnej harmonii z sobą i całym światem...

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak znaleźć sposób na własne szczęście?
2. Jak realizujesz pierwsze przykazanie Boże?
3. Jak miłować naszych bliźnich?

I tak na koniec...

"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ja dzieli" (Albert Schweitzer)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mk 12, 28b-34
Komentarze (3)
B
bm
13 marca 2015, 00:22
Fajny ten rozkład jazdy. Można rozbudować o drogówkę, piratów drogowych, śliskie drogi czy mandaty, ale to już byłaby przesada :) Tylko uwaga do lektury biblijnej - nie ma sensu wyznaczać "kwadransu", w przypadku Nowego Testamentu wystarczy czasem parę minut, w przypadku Starego kwadrans to za mało, lektura wymaga przygotowania. Rzecz nie tylko i nie tyle w poznawaniu myśli, ile w rozmyślaniu.  
K
katolik
4 listopada 2012, 03:13
null
KT
ktoś tam
3 listopada 2012, 23:48
Coś na dobranoc i dzień dobry dla ojców jezuitów. Wyobraźmy sobie, że ktoś dla szatana popełnia samobójstwo. Dusza wychodzi z ciała a wchodzi, wskutek zaklęć dusza potępiona z piekła - skoro szatan może działać w świecie to dlaczego nie potępione dusze razem z nim. Jaką moc będą miały wtedy takie istoty i jaką nienawiść do Boga i Kościoła? I jak je odesłać z powrotem do piekła, tak jak szatana? To kolejny punkt dla misyjnej działalności Kościoła.