Na dobranoc i dzień dobry - Mt 5, 38-42

(fot. Caucas' / Foter.com / CC BY-NC-ND)
Mariusz Han SJ

Oko za oko i ząb za ząb…

Prawo odwetu

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: "Oko za oko i ząb za ząb!"

A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Opowiadanie pt. "O zębach i śnie"

Śniło się pewnemu sułtanowi, że stracił wszystkie zęby. Rano trzymając się za szczękę, wezwał szybko swego najlepszego wróżbitę, aby się dowiedzieć; co znaczy ten sen. - Co za nieszczęście, o dobry panie - westchnął znawca sennych widziadeł. Każdy stracony ząb oznacza śmierć jednego z twoich krewnych.

Co? - krzyczał na całe gardło rozgniewany władca. Co za bezczelność! Jak śmiesz opowiadać mi takie rzeczy! Znikaj mi z oczu!

I rozkazał tego bezwstydnika obłożyć pięćdziesięcioma kijami. Wtedy wezwano innego wróżbitę. A ten wysłuchawszy treści snu, zawołał z radością: - Dobry panie, cóż za szczęście! Jakie wielkie szczęście spotkało naszego pana! Nasz pan przeżyje wszystkich swoich krewnych.

Słowa te podobały się sułtanowi. Rzekł więc do wróżbity: - Dziękuję ci, przyjacielu. Idź zaraz z moim podskarbim: niech ci wypłaci 50 sztuk złota. Po drodze podskarbi zagadnął wróżbitę: - Nic z tego nie rozumiem. Przecież ty tak samo wyłożyłeś ten sen, jak twój kolega!

Zapamiętaj sobie - odpowiedział mędrzec, chytrze się uśmiechając - powiedzieć możesz wiele, zależy tylko, jak to mówisz.

Refleksja

Prawo odwetu przez wieki było uważane jako to "prawo sprawiedliwych". Odpłacano bowiem tym, na co człowiek sam zasłużył. Złudna i iluzoryczne mniemanie, że znak równości w odpłacaniu siła za siłę, nie jest dobrym kierunkiem działania. Tymczasem tam, gdzie jest krzywda ludzka, tam nie ma, że jest po równo i wszystko jest do końca rozliczone. Cierpienie ludzkie bowiem nie jest przeliczalne i zależy od indywidualnych wrażliwości każdej osoby. Wtedy zło się potęguje i zbiera jeszcze większe owoce…

Jezus przestrzega nas przed prawem odwetu. Proponuje nam, abyśmy wybaczali naszym wrogom, a nawet ich miłowali. Jezus wierzy i przekonuje nas, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zatamować falę przemocy. Mówi nam też, że tylko w ten sposób zło nie będzie maiło dostępu do innych ludzi. Tam bowiem, gdzie jest dobro, tam nie ma też przemocy i zła. Tam jest upragniony przez wszystkich pokój…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy jest w Tobie "prawo odwetu"?
2. Czy sprawiedliwie znaczy po równo?
3.  Jak kształtować w sobie postawę dobra i życzliwości?

I tak na koniec...

Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym (Mahatma Gandhi)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mt 5, 38-42
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.