Osoba rozwiedziona może być świadkiem na ślubie? Ksiądz nie pozostawia złudzeń

ks.piotrjarosiewicz / TikTok
Ks. Piotr Jarosiewicz / TikTok / pk

Użytkowniczka TikToka zadała księdzu Piotrowi Jarosiewiczowi pytanie o to, czy rozwódka może być świadkową na ślubie kościelnym. Duchowny udzielił konkretnej odpowiedzi.

Czy rozwódka może być świadkową na ślubie kościelnym? Ksiądz odpowiada

Ks. Piotr Jarosiewicz to kapłan, który ewangelizuje na TikToku. W krótkich filmach odpowiada na pytania internautów i porusza tematy związane z wiarą i Kościołem. W jednym z najnowszych filmów wypowiedział się na temat wątpliwości jednej z internautek.

"A czy dziewczyna po rozwodzie może być świadkową?” - napisała Mariola. Ks. Piotr Jarosiewicz odpowiedział jasno i konkretnie. Posłuchajcie jego odpowiedzi:

Ks. Piotr Jarosiewicz: TikTok to kontynent młodych

"Czy jest sens być księdzem i mieć konto na TikToku? Jak tu wszedłem, to pomyślałem: młodzież na pewno tu jest" - wspomina ks. Piotr Jarosiewicz. "Jaka jest różnica? Wrzucam tekst na Facebooka, ma do 150 wyświetleń, a filmik wrzucony na TikToka - 200 tysięcy. Robię live na TikToku - po nim przyjeżdża się wyspowiadać ktoś, kto nie był u spowiedzi od dwunastu lat, potem przychodzą kolejne trzy osoby. Więc jeśli ktoś mówi, że nie ma sensu być na TikToku, bo się tam wydurniam - nawet tego nie komentuję. TikTok to jest kontynent młodzieży. To jest coś nowego, w co jeśli nie wejdziemy - księża, klerycy, siostry zakonne - to skończymy w czyśćcu" - wyjaśnia duchowny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Osoba rozwiedziona może być świadkiem na ślubie? Ksiądz nie pozostawia złudzeń
Komentarze (5)
TB
~Tomasz Berger
8 maja 2023, 19:40
Po części "sakramentalnej" małżeństwa, po złożeniu sobie przysięgi małżeńskiej - następuje podpisanie urzędowego, państwowego dokumentu potwierdzającego fakt zawarcia małżeństwa. Świadkiem może być dowolna osoba, o ile tylko ma zdolność podejmowania czynności prawnych. Nie musi być ochrzczona, nie musi być Polakiem, nie musi być binarna ani heteronormatywna. Brałem kiedyś udział w ślubie narzeczonych, pracujących w jednej korporacji, na którym świadkiem w kościele był ich kolega - Japończyk.
JJ
Jerzy Jalowiczor
9 maja 2023, 09:46
Myślę, że pytając Księdza chodziło raczej o bycie świadkiem udzielenia sakramentu. Na dokumencie państwowym świadkiem może być nawet ukochany piesek jeżeli posiada obywatelstwo tego kraju, a może to tylko niedaleka przyszłość.
AB
~Arletta Bolesta
8 maja 2023, 05:26
Wiele kwestii reguluje KPK, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (zatwierdzony) (kościelne procesy o nieważność małżeństwa)
JJ
Jerzy Jalowiczor
7 maja 2023, 19:46
No cóż, był Ksiądz choć jeden raz na sali sądowej w trakcie posiedzenia w sprawie rozwodu? Tam można wejść jako tzw "osoba zaufania" jednej ze stron - każda może wprowadzić po dwie takie osoby (służę podstawą prawną dla zainteresowanych). Ja myślę, że osoba kontestująca instytucję małżeństwa powinna jednak poczekać w domu aż młodzi wrócą z uroczystości.
JJ
Jerzy Jalowiczor
7 maja 2023, 19:45
A czy przypadkiem nie powinno to zależeć od tego kto złożył wniosek o rozwód a także stosunku osoby pierwotnie pozwanej, na którą są wywierane naciski, by się zgodziła? Nieznany jest przypadek, by wniosek o rozwód został przez sąd oddalony, przeciwnie, z osoby nie zgadającej się na rozwód jest robiona w sądach "marmolada". I tak np: fałszywi świadkowie (nie słyszano o ukaraniu za składanie fałszywych zeznań na rzecz strony wnioskującej o rozwód w sądach antyrodzinnych), otwieranie procesów karnych przeciwko opornym, oskarżenia o pedofilię wobec własnych dzieci - nigdy nie ukarano kogoś, kto fałszywie oskarża, zamknięcie w psychiatryku, niebieska karta (np. za przemoc nad kotem), wyniszczenie ekonomiczne alimentami o poziomie "widzi mi się" sędziny - te decyzje nie muszą być uzasadniane żadnymi dokumentami, ośrodki o cechach mafii pracujące dla sądów ubierające wszelkie pomówienia w formę dokumentu - papier dla sędziny.