"Bóg nie stworzył cię przypadkiem". Piękna konferencja na Adwent
"Stworzeni do relacji" to rekolekcje adwentowe, które wygłosił br. Tomasz Mantyk z kanału "Od słowa do Słowa". W konferencji odwołuje się do drugiego rozdziału Księgi Rodzaju. "Bóg opowiada historię o mnie i o tobie, i to jest sens tej opowieści. Ważne jest to, co ona mówi o miłości Boga" - zaznacza.
- Świat ma 14 miliardów lat, a tu jakaś prymitywna historyjka o tym, że Bóg sobie człowieka z ziemi ulepił - rozpoczyna konferencję br. Mantyk. - Nie, to nie byli prymitywni ludzie i pisali bardzo mądre rzeczy, bo w tej opowieści nie chodzi o to, w jaki sposób Pan Bóg stworzył człowieka, ale o to, dlaczego to zrobił i po co.
Jak podkreśla zakonnik, to, co buduje relacje między nami, to opowieści. - Kiedy się z kimś spotykamy, to chcemy, żeby nam opowiedział, co u niego słychać. Bóg opowiada historię o mnie i o tobie, i to jest sens tej opowieści. Nie to, czy stworzył człowieka był z prochu, czy z gliny, nie to, czy na drzewie wisiało jabłko, gruszka czy figa. Ważne jest to, co ta opowieść mówi nam o miłości Boga, a mówi nam bardzo dużo - mówi br. Mantyk.
Dlaczego człowiek został umieszczony w ogrodzie?
Na początku konferencji wyjaśnia, co znaczy, że człowiek został umieszczony w ogrodzie.
- Trzeba zrozumieć kontekst kulturowy: w tym suchym, pustynnym klimacie ogród jest symbolem największego szczęścia. Ogród jest też symbolem pewnego ładu, porządku, bo rośliny nie rosną w nim, jak same chcą. To, że Pan Bóg w takiej przestrzeni umieszcza człowieka, to znak, że nasze życie w Bożym zamiarze nigdy nie było przypadkiem, ani nie ma być życiem przeżywanym na pustyni. Jesteś stworzony do pięknego życia, które ma być dobre i wartościowe - mówi rekolekcjonista.
Bóg nie stworzył cię przypadkiem!
- Pan Bóg nie stworzył cię przypadkiem. Nawet, jeśli ci się wydaje, że nie jesteś ważny - podkreśla.
Całej konferencji można posłuchać w poniższym wideo:
Źródło: kanał YouTube Od słowa do Słowa - br. Tomasz Mantyk / mł
Zobacz także: Co mówił bp Ryś podczas rekolekcji adwentowych?
Skomentuj artykuł