Czynny udział gości w ceremonii ślubnej

( fot. shutterstock.com)
Magdalena Galiczek-Krempa, weddblog.pl /br

Najważniejszy moment w dniu ślubu, czyli ceremonia ślubna, wcale nie musi przebiegać w typowy sposób. Jeżeli Para Młoda chce stworzyć podczas ceremonii ślubnej oryginalną i bardzo rodzinną atmosferę, powinni o pewnych związanych z tą uroczystością szczegółach odpowiednio wcześnie pomyśleć.

Angażujemy lektorów

Podczas ślubnej Mszy Świętej wierni wysłuchują zazwyczaj tylko jednego czytania oraz Ewangelii. Państwo Młodzi mogą jednak wcześniej ustalić z księdzem, by podczas uroczystości odczytane zostały dwa czytania. Daje to możliwość zaangażowania dwóch osób (np. świadków bądź rodziców) do przeczytania fragmentów Biblii.

Oprócz tego, że będzie to dla Państwa Młodych bardzo osobiste przeżycie (mogą oni na swojej Mszy usłyszeć głosy bliskich sobie osób), to z pewnością pozostali goście zwrócą większą uwagę na to co akurat dzieje się na ołtarzu. Niekiedy możliwe jest także stworzenie, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z kapłanem, modlitwy wiernych, którą może także odczytać jeden z gości.

Angażujemy muzyków

Tutaj pole do popisu jest zdecydowanie większe. Solistę bądź solistkę Państwo Młodzi mogą poprosić o odśpiewanie psalmu międzylekcyjnego. Wiele Panien Młodych (a także Panów Młodych) chętnie widziałoby się w dniu swojego ślubu w roli psalmisty, jednak warto porzucić takie rozważania.

Ślub to uroczystość dosyć stresująca. Lepiej nie brać sobie na barki kolejnego wystąpienia, bo może się okazać, że zamiast pięknie słowiczym trelem wyśpiewanego psalmu, goście usłyszą łamiący się i w dodatku nie całkiem czysty głos.

Zaangażowanego w uroczystość solistę można także poprosić o zaśpiewanie kilku pieśni podczas ceremonii ślubnej (np. Ave Maria). Oprócz śpiewaków, Państwo Młodzi mogą zatroszczyć się także o nietypową oprawę muzyczną swojej Mszy Świętej.

Prócz własnego organisty mogą zaangażować osobę grającą na skrzypcach (bądź cały, rodzinny kwartet smyczkowy), altówce, harfie bądź trąbce.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest oprawa muzyczna zespołu podczas ceremonii ślubnej. Może to być kilka osób śpiewających i klika grających na instrumentach, typowy kościelny chór bądź chór gospel. Ważne, by w śpiew zaangażowani byli przyjaciele lub rodzina, nie chodzi tutaj o zatrudnianie profesjonalistów i rozliczanie się z nimi za występ.

Angażujemy księdza

Nierzadko zdarza się, że wśród przyjaciół bądź rodziny Państwa Młodych pojawia się ksiądz. Nic piękniejszego nie może wymarzyć sobie Para Młoda aniżeli błogosławieństwo, jakiego podczas ślubu udzieli im zaprzyjaźniony kapłan.

Poza tym ksiądz podczas homilii będzie mógł zwrócić się do narzeczonych w osobisty sposób, a przez to przekazać im kilka naprawdę dobrych rad. Kazanie takie z pewnością będzie piękniejsze i skierowane do tych właśnie narzeczonych. Nie będzie to jedynie kilka miłych słów i życzeń, jakie można usłyszeć podczas tradycyjnych i "zwykłych" ślubów.

Angażujemy dzieci

Jeśli na ceremonii ślubnej i weselu Państwo Młodzi spodziewają się maluchów (dzieci swojego rodzeństwa, kuzynostwa bądź przyjaciół) warto pomyśleć o tym, by także najmłodszych - jeśli ci oczywiście wyrażą chęć - zaangażować w ceremonię ślubną. Małe, elegancko ubrane dziewczynki mogą sypać przed Panną Młodą kwiaty, a odziany w maleńki garnitur chłopiec może na pięknej poduszeczce nieść do ołtarza obrączki.

Ważne, aby role maluchów podczas ślubu przedyskutować wcześniej zarówno z ich rodzicami jak i samymi brzdącami. Jeśli dzieci są nieśmiałe, bądź wręcz przeciwnie - przesadnie aktywne, lepiej taką propozycję gruntownie przemyśleć.

Angażujemy kreatywnych

Wśród przyjaciół i rodziny z pewnością znajdą się osoby, które mają silnie rozwinięty zmysł artystyczny i estetyczny, a do tego mogą poszczycić się nietuzinkowymi zdolnościami manualnymi. Takie osoby warto poprosić o pomoc przy dekoracji kościoła (jeśli  decydujemy się wykonać ją własnoręcznie, bez pomocy wykwalifikowanej florystki).

Ułożenie kwiatów, przypięcie tiulu czy dekoracja ołtarza to nie lada wyzwanie. Może ono jednak przynieść dużo radości i satysfakcji osobom zaangażowanym w ich przygotowanie.

Piękny ślub to nie droga suknia ślubna i ekskluzywny lokal weselny. Ślub to przede wszystkim ceremonia, podczas której narzeczeni przyrzekają sobie miłość, wierność oraz to, że będą ze sobą przez całe życie.

Jeśli Państwo Młodzi chcą, by któreś ze ślubnych wydarzeń było oryginalne, to właśnie warto zastanowić się nad stworzeniem niepowtarzalnej, pełnej pięknych emocji ceremonii ślubnej, w której rodzina i przyjaciele będą odgrywali niezwykle istotne role.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czynny udział gości w ceremonii ślubnej
Komentarze (3)
L
LLL
23 kwietnia 2015, 22:13
Ślub - to bardzo duży wydatek. Dwa dni pięknej imprezy dla rodziny i osób postronnych. Wiele obcych osób na tym zarobi przy okazji. Później poniedziałek i codzienność, nie ma pieniędzy na wspólne mieszkanie. On mieszka u swoich rodziców a ona z dzieckiem u swoich. Plany jak zawsze wszyscy mieli piękne i podbijali świat.
O
ona
5 stycznia 2015, 14:48
Myślę, że Państwo Młodzi raczej nie powinni widzieć się w roli PSALMISTY, gdyż to oznaczałoby, że mają stworzyć swój własny psalm. Osobą, która śpiewa psalm podczas Mszy to PSAŁTERZYSTA.
X
xxcs
12 grudnia 2014, 07:03
Robi się ze ślubu przedstawienie teatralne zaplanowane do ostatniego szczeguliku . Znajomy kamerzysta powiedział że z kościoła to tylko przysięgę młodzi chcą .Czytam że portal dałsię wkręcić firmom organizującym puroczystości ślubne