Poradnik dla narzeczonych. Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu konkordatowego?

Poradnik dla narzeczonych. Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu konkordatowego?
Fot. depositphotos.com

Ślub konkordatowy jest bardzo często wybieraną przez narzeczonych formą ślubu. Wiąże się jednak z formalnościami, które trzeba spełnić, aby do niego doszło. Jakie dokumenty są zatem potrzebne do ślubu konkordatowego?

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Jest to dzień, w którym mężczyzna i kobieta obiecują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

DEON.PL POLECA
Czym jest ślub konkordatowy?

W Polsce możliwe są dwie formy zawarcia związku małżeńskiego: cywilna oraz wyznaniowa. W polskim Kościele katolickim narzeczeni mogą zawrzeć ślub konkordatowy. Czym on jest? Najprościej mówiąc jest to połączenie zarówno ślubu kościelnego, jak i cywilnego.

Konkordat to umowa międzynarodowa zawierana między Stolicą Apostolską a danym państwem, która reguluje m.in sprawy dotyczące ważności małżeństw sakramentalnych. Polska podpisała taką umowę z Watykanem w roku 1993. Od tej pory nie trzeba brać osobno ślubu kościelnego i cywilnego.

DEON.PL POLECA

Jakie dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego?

Aby narzeczeni mogli wziąć ślub konkordatowy muszą spełnić niezbędne formalności i uzyskać potrzebne dokumenty. Pierwszą rzeczą, jaką muszą zrobić jest zadzwonienie lub udanie się do kancelarii parafialnej i ustalenie terminu ślubu.

Następnie około 3 miesiące przed ślubem narzeczeni powinni pójść do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Muszą wziąć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty
- świadectwo chrztu świętego z zaznaczeniem, że jest ono potrzebne do ślubu kościelnego (okres ważności tego dokumentu wynosi 6 miesięcy)
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
- świadectwo ukończenia katechizacji szkoły ponadpodstawowej (warto mieć ze sobą również świadectwo bierzmowania)
- dokument z Urzędu Stanu Cywilnego wydany w trzech egzemplarzach. Dokument ten nosi tytuł "Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" (zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy)

Dokumenty niezbędne w Urzędzie Stanu Cywilnego

Przed spisaniem protokołu przedślubnego narzeczeni muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać zaświadczenie o braku okoliczności, wykluczających zawarcie małżeństwa. W USC muszą mieć ze sobą:
- dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- dowód opłaty skarbowej (opłata wynosi 84 zł)
- jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa
- wdowiec/wdowa – akt zgonu małżonka
- jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), przygotuj: zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia, a jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa.

W trakcie wizyty w USC narzeczeni muszą również złożyć zapewnienie o tym, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie przygotuje urzędnik podczas wizyty i da do podpisu. Przyszli małżonkowie powinni także złożyć oświadczenie o przyszłym nazwisku oraz nazwisku przyszłych dzieci.

Dokumenty w dniu ślubu

Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni dostaną „Prośbę o ogłoszenie zapowiedzi przedmałżeńskich” oraz karteczkę „Spowiedź przedślubna”. W dniu ślubu przyszli małżonkowie muszą udać się ze swoimi świadkami do kancelarii lub zakrystii, aby przekazać pozostałe dokumenty.

Narzeczeni wraz ze świadkami powinni mieć ze sobą dowody osobiste.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się tym...

Skomentuj artykuł

Poradnik dla narzeczonych. Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu konkordatowego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.