Poradnik dla narzeczonych. Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu konkordatowego?
Ślub konkordatowy jest bardzo często wybieraną przez narzeczonych formą ślubu. Wiąże się jednak z formalnościami, które trzeba spełnić, aby do niego doszło. Jakie dokumenty są zatem potrzebne do ślubu konkordatowego?
Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Jest to dzień, w którym mężczyzna i kobieta obiecują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.
Czym jest ślub konkordatowy?
W Polsce możliwe są dwie formy zawarcia związku małżeńskiego: cywilna oraz wyznaniowa. W polskim Kościele katolickim narzeczeni mogą zawrzeć ślub konkordatowy. Czym on jest? Najprościej mówiąc jest to połączenie zarówno ślubu kościelnego, jak i cywilnego.
Konkordat to umowa międzynarodowa zawierana między Stolicą Apostolską a danym państwem, która reguluje m.in sprawy dotyczące ważności małżeństw sakramentalnych. Polska podpisała taką umowę z Watykanem w roku 1993. Od tej pory nie trzeba brać osobno ślubu kościelnego i cywilnego.
Jakie dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego?
Aby narzeczeni mogli wziąć ślub konkordatowy muszą spełnić niezbędne formalności i uzyskać potrzebne dokumenty. Pierwszą rzeczą, jaką muszą zrobić jest zadzwonienie lub udanie się do kancelarii parafialnej i ustalenie terminu ślubu.
Następnie około 3 miesiące przed ślubem narzeczeni powinni pójść do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Muszą wziąć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty
- świadectwo chrztu świętego z zaznaczeniem, że jest ono potrzebne do ślubu kościelnego (okres ważności tego dokumentu wynosi 6 miesięcy)
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
- świadectwo ukończenia katechizacji szkoły ponadpodstawowej (warto mieć ze sobą również świadectwo bierzmowania)
- dokument z Urzędu Stanu Cywilnego wydany w trzech egzemplarzach. Dokument ten nosi tytuł "Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" (zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy)
Dokumenty niezbędne w Urzędzie Stanu Cywilnego
Przed spisaniem protokołu przedślubnego narzeczeni muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać zaświadczenie o braku okoliczności, wykluczających zawarcie małżeństwa. W USC muszą mieć ze sobą:
- dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- dowód opłaty skarbowej (opłata wynosi 84 zł)
- jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa
- wdowiec/wdowa – akt zgonu małżonka
- jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), przygotuj: zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia, a jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa.
W trakcie wizyty w USC narzeczeni muszą również złożyć zapewnienie o tym, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie przygotuje urzędnik podczas wizyty i da do podpisu. Przyszli małżonkowie powinni także złożyć oświadczenie o przyszłym nazwisku oraz nazwisku przyszłych dzieci.
Dokumenty w dniu ślubu
Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni dostaną „Prośbę o ogłoszenie zapowiedzi przedmałżeńskich” oraz karteczkę „Spowiedź przedślubna”. W dniu ślubu przyszli małżonkowie muszą udać się ze swoimi świadkami do kancelarii lub zakrystii, aby przekazać pozostałe dokumenty.
Narzeczeni wraz ze świadkami powinni mieć ze sobą dowody osobiste.
Skomentuj artykuł