Co Franciszek zrobi w 2016 roku?

Co Franciszek zrobi w 2016 roku?
(fot. shutterstock.com)

Papieża Franciszka można śmiało scharakteryzować, używając słów irlandzkiego poety Arthura O’Shaughnessy'ego: "inspirator i poruszyciel" oraz "spełniający sny". Franciszek porusza i inspiruje, a sny pomału się spełniają.

Jesteśmy tego świadkami od momentu, gdy został powołany na Stolicę Piotrową w marcu 2013 r., a z pewnością  doświadczymy tego jeszcze bardziej w tym roku.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia to priorytetowe wydarzenie w marzeniach Franciszka na nowy rok. W świecie naznaczonym konfliktami, przemocą, brutalnością, chęcią zemsty, biedy oraz wykluczenia papież staje się orędownikiem miłosierdzia jako drogi wiodącej do uczynienia ziemi miejscem bardziej ludzkim. Pragnie, by Kościół był w tym przewodnikiem i pionierem.

Franciszek wiedząc, że w historii bardzo często Kościół kierował się mentalnością legalistyczną, zaciemniając prawdę o miłosierdziu, dąży do tego, by miłosierdzie stało przed sprawiedliwością, nie tylko w wymiarze słów, ale przede wszystkim konkretnych czynów. Wzywa do "rewolucji czułości".

Znaczenie miłosierdzia w życiu i misji Kościoła zostało podkreślone w specjalnym dokumencie otwierającym Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. W wywiadzie, który niedługo ukaże się w formie książkowej pt. "Imię Boga to miłosierdzie", Franciszek podejmuje ten temat w jeszcze głębszej perspektywie. Kilka dni po premierze książki (12.01) papież odwiedzi synagogę w Rzymie.

Od momentu gdy Bonifacy VIII po raz pierwszy ogłosił Rok Święty w 1300 r., kolejne uroczyste okresy (było ich 28) miały swoje centrum w Rzymie. Dopiero Franciszek zmienił tę tradycję. Dokonał tego, otwierając drzwi święte w katedrze w Bangi w Republice Centralnej Afryki, kraju doświadczonym ubóstwem i wojnami.

Dodatkowo ogłosił, że takie drzwi będą otwierane w każdej diecezji i sanktuarium na całym świecie, również w miejscach, w których człowiek doświadcza osamotnienia: więzieniach, obozach dla uchodźców oraz szpitalach. Szacuje się, że na całym świecie zostało otwartych blisko 10 tys. drzwi świętych w 3 tys. diecezji.

Planowane na ten rok wizyty apostolskie Franciszka, do Meksyku i Polski na Światowe Dni Młodzieży, ściśle związane są z tematyką Roku Jubileuszowego i podejmują zagadnienie miłosierdzia. Słowa przewodnie pielgrzymki do czterech meksykańskich miast to "Misjonarz miłosierdzia i pokoju".

Natomiast Światowe Dni Młodzieży upływać będą pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Podczas wizyty w Polsce Franciszek prawdopodobnie odwiedzi również dawny obóz koncentracyjny w Auschwitz.

W marcu 2013 r. Franciszek zaznaczył, że marzy o Kościele ubogim i dla ubogich, podczas dotychczasowego pontyfikatu jego szczególna uwaga kierowana była na peryferie świata. Droga ubóstwa, jaką powinien kroczyć Kościół, została niedawno symbolicznie potwierdzona doborem nowych kardynałów.

Pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej marzy również o Kościele, w którym synodalność i decentralizacja władzy stanie się rzeczywistością. Dał temu wyraz w swoim "programowym dokumencie", jakim jest adhortacja Evangelii Gaudium, oraz podczas przemowy w 50. rocznicę ustanowienia Synodu Biskupów.

Co więcej, Franciszek wraz z dziewięcioosobowym gronem kardynałów doradców planuje najbliższe spotkanie poświęcić właśnie temu zagadnieniu, uznając, że kwestia ta jest bardzo istotna w kontekście reformy Kurii Rzymskiej.

Warto wspomnieć, że również Międzynarodowa Komisja Teologiczna zajmuje się tematem synodalności w Kościele. Prace te mogą doprowadzić do nowego kształtu rządów w Kościele oraz wpłynąć pozytywnie na proces ekumeniczny.

Franciszek ma ogromną nadzieję na ocieplenie stosunków z Kościołem prawosławnym w Rosji oraz jego zwierzchnikiem Patriarchą Moskwy Cyrylem I. Liczy również na przełom w relacjach z Chinami. Wszystko to może się dokonać jeszcze przed zakończeniem Roku Jubileuszowego, tj. przed 20 grudnia 2016 r.

Przetłumaczył Jarosław Mikuczewsk SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co Franciszek zrobi w 2016 roku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.