Co Franciszek zrobi w 2016 roku?
Papieża Franciszka można śmiało scharakteryzować, używając słów irlandzkiego poety Arthura O’Shaughnessy'ego: "inspirator i poruszyciel" oraz "spełniający sny". Franciszek porusza i inspiruje, a sny pomału się spełniają.
Jesteśmy tego świadkami od momentu, gdy został powołany na Stolicę Piotrową w marcu 2013 r., a z pewnością doświadczymy tego jeszcze bardziej w tym roku.
Jubileuszowy Rok Miłosierdzia to priorytetowe wydarzenie w marzeniach Franciszka na nowy rok. W świecie naznaczonym konfliktami, przemocą, brutalnością, chęcią zemsty, biedy oraz wykluczenia papież staje się orędownikiem miłosierdzia jako drogi wiodącej do uczynienia ziemi miejscem bardziej ludzkim. Pragnie, by Kościół był w tym przewodnikiem i pionierem.
Franciszek wiedząc, że w historii bardzo często Kościół kierował się mentalnością legalistyczną, zaciemniając prawdę o miłosierdziu, dąży do tego, by miłosierdzie stało przed sprawiedliwością, nie tylko w wymiarze słów, ale przede wszystkim konkretnych czynów. Wzywa do "rewolucji czułości".
Znaczenie miłosierdzia w życiu i misji Kościoła zostało podkreślone w specjalnym dokumencie otwierającym Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. W wywiadzie, który niedługo ukaże się w formie książkowej pt. "Imię Boga to miłosierdzie", Franciszek podejmuje ten temat w jeszcze głębszej perspektywie. Kilka dni po premierze książki (12.01) papież odwiedzi synagogę w Rzymie.
Od momentu gdy Bonifacy VIII po raz pierwszy ogłosił Rok Święty w 1300 r., kolejne uroczyste okresy (było ich 28) miały swoje centrum w Rzymie. Dopiero Franciszek zmienił tę tradycję. Dokonał tego, otwierając drzwi święte w katedrze w Bangi w Republice Centralnej Afryki, kraju doświadczonym ubóstwem i wojnami.
Dodatkowo ogłosił, że takie drzwi będą otwierane w każdej diecezji i sanktuarium na całym świecie, również w miejscach, w których człowiek doświadcza osamotnienia: więzieniach, obozach dla uchodźców oraz szpitalach. Szacuje się, że na całym świecie zostało otwartych blisko 10 tys. drzwi świętych w 3 tys. diecezji.
Planowane na ten rok wizyty apostolskie Franciszka, do Meksyku i Polski na Światowe Dni Młodzieży, ściśle związane są z tematyką Roku Jubileuszowego i podejmują zagadnienie miłosierdzia. Słowa przewodnie pielgrzymki do czterech meksykańskich miast to "Misjonarz miłosierdzia i pokoju".
Natomiast Światowe Dni Młodzieży upływać będą pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Podczas wizyty w Polsce Franciszek prawdopodobnie odwiedzi również dawny obóz koncentracyjny w Auschwitz.
W marcu 2013 r. Franciszek zaznaczył, że marzy o Kościele ubogim i dla ubogich, podczas dotychczasowego pontyfikatu jego szczególna uwaga kierowana była na peryferie świata. Droga ubóstwa, jaką powinien kroczyć Kościół, została niedawno symbolicznie potwierdzona doborem nowych kardynałów.
Pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej marzy również o Kościele, w którym synodalność i decentralizacja władzy stanie się rzeczywistością. Dał temu wyraz w swoim "programowym dokumencie", jakim jest adhortacja Evangelii Gaudium, oraz podczas przemowy w 50. rocznicę ustanowienia Synodu Biskupów.
Co więcej, Franciszek wraz z dziewięcioosobowym gronem kardynałów doradców planuje najbliższe spotkanie poświęcić właśnie temu zagadnieniu, uznając, że kwestia ta jest bardzo istotna w kontekście reformy Kurii Rzymskiej.
Warto wspomnieć, że również Międzynarodowa Komisja Teologiczna zajmuje się tematem synodalności w Kościele. Prace te mogą doprowadzić do nowego kształtu rządów w Kościele oraz wpłynąć pozytywnie na proces ekumeniczny.
Franciszek ma ogromną nadzieję na ocieplenie stosunków z Kościołem prawosławnym w Rosji oraz jego zwierzchnikiem Patriarchą Moskwy Cyrylem I. Liczy również na przełom w relacjach z Chinami. Wszystko to może się dokonać jeszcze przed zakończeniem Roku Jubileuszowego, tj. przed 20 grudnia 2016 r.
Przetłumaczył Jarosław Mikuczewsk SJ
Skomentuj artykuł