Dziś Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Poznaj 5 sposobów na zrobienie czegoś dobrego dla innych
Pomoc ludziom znajdującym się w potrzebie jest dziś bardzo potrzebna. Wokół nie brakuje osób głodnych, biednych i potrzebujących. Twojego zaangażowania może również wymagać wiele spraw społecznych.
Jednym ze sposobów robienia dobrych i konkretnych rzeczy dla innych jest wolontariat.
6 dowodów na to, że wolontariat po prostu się opłaca>>
Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Z tej okazji przygotowaliśmy dla ciebie kilka ciekawych propozycji wolontariatu, które być może zainspirują cię do zrobienia czegoś dobrego dla innych ludzi.
1. Drabina Jakubowa
Drabina Jakubowa to duszpasterstwo osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Tu nie chodzi tylko o tych pierwszych, ale o przybliżenie do siebie dwóch światów.
Historia wakacyjnych "turnusów" sięga 1963 roku, gdy po raz pierwszy księża orioniści gościli w swoim domu rekolekcje wyjazdowe dla chorych i niepełnosprawnych. Trwały wkład w rozwój wnieśli księża jezuici i prowadzona przez nich Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.
Choć Drabina Jakubowa co roku gromadzi ponad dwustu wolontariuszy, to wciąż trzeba szukać nowych. Większość studentów, licealistów, uczestników grup i duszpasterstw w kościołach nie miało nigdy osobistego kontaktu z niepełnosprawnymi. Tylko dlatego nie wiedzą, jak ich traktować, ani jak im pomóc. Duszpasterstwo stara się to zmieniać, wprowadzając osoby niepełnosprawne do różnych środowisk, zaprzyjaźniając się i tłumacząc, że naprawdę wszyscy jesteśmy równi.
Nazwa wspólnoty pochodzi z Biblii. Patriarcha Jakub, banita, w czasie tułaczki zapadł w sen i widział drabinę sięgającą nieba. Po niej wchodzili i schodzili z nieba aniołowie. Usłyszał wtedy obietnicę Boga, który chciał go uratować i obdarzyć wielkimi darami. Obudził się przestraszony, ale zaznaczył sobie to miejsce, gdzie można wejść do Domu Boga. Na Drabinie Jakubowej o podopiecznych mówi się, że to właśnie oni są aniołami schodzącymi z nieba - ludzie na wózku, upośledzeni umysłowo lub ciężko chorzy. Ich cierpienie kryje w sobie sekret pozwalający przekroczyć granicę między ziemią i niebem.
Więcej informacji pod linkiem.
2. Obóz dla Klimatu
Tam, gdzie z powodu kopalni odkrywkowych węgla brunatnego znikają piękne jeziora, Noteć wysycha na długości ponad 30 kilometrów, a rolnicy muszą pogodzić się z coraz gorszymi plonami każdego roku, spotkamy się, żeby wesprzeć społeczności lokalne w ich walce z niesprawiedliwością społeczną i destrukcją przyrody.
Zmiany klimatu, w takim samym stopniu jak degradacja regionów, w których wydobywa się "brudne paliwo", wynikają z systemowego wyzysku środowiska naturalnego i ludzi. Przeciwstawienie się temu procesowi wymaga od nas współdziałania i połączenia sił wszystkich, którzy nie zgadzają się żyć w świecie ogołoconym z drzew, zanieczyszczonym, rozkopanym czy pozbawionym naturalnych jezior i rzek.
Kim jesteśmy? Obóz dla Klimatu tworzy nieformalna grupa osób, które dążą do odzyskania sprawczości, w aktywny sposób przeciwstawiając się niesprawiedliwym stosunkom społecznym i wszelkim formom wyzysku. Podczas naszych obozów tworzymy przestrzeń dla: wzajemnej edukacji, samoorganizacji w walce z wyzyskiem ludzi i natury, nawiązania kontaktów między rozproszonymi środowiskami.
Więcej informacji pod linkiem.
3. Rób dobro - wolontariat misyjny
Wolontariat wywodzi się z dzieła niosącego pomoc Polakom na wschodzie, jakie założyła dr Helena Krzemińska, zaprzyjaźnioną z ks. prof. Henrykiem Mosingiem. Ponad 20 lat temu, niosąc światło Ewangelii oraz polską kulturę tam, gdzie stary system starał się to zniszczyć.
Wolontariusze pozyskiwani są z całej Polski przez informacje rozsyłane w mediach społecznościowych i publicznych. Na zaproszenie od szkół, wspólnot i zgromadzeń jeździmy w różne miejsca aby dać świadectwo z wyjazdów i przybliżać sytuację Polaków oraz Kościoła na wschodzie. Wolontariusze są wysyłani minimum po dwóch. Są odpowiednio informowani do jakich parafii jadą i jaki będzie charakter ich pracy. Wyjazd trwa minimum dwa tygodnie. Rozpiętość wiekowa wynosi 20-30 lat. Wolontariusze sami podają termin, który im pasuje, by potem skoordynować to z możliwościami parafii. Materiały do pracy każdy organizuje we własnym zakresie. Parafie zapewniają nocleg i wyżywienie. Obowiązkowy jest udział w weekendowym spotkaniu formacyjnym przed wyjazdem. Formowanie się w jakiejś wspólnocie nie wyklucza się z formacją oraz wzięciem udziału w projekcie, ponieważ po zakończeniu pracy nie jest wymagane dalsze zaangażowanie w wolontariat.
Co robimy?
- Dwutygodniowe kursy języka polskiego - dla wszystkich bez względu na wiek, poglądy polityczne i religijne.
- Półkolonie dla dzieci - przy parafiach, lub pomoc w ich prowadzeniu.
- Organizujemy dzieciom oraz dorosłym czas wolny - w celach integracyjnych, edukacyjnych oraz rozszerzania światopoglądu.
- Pomagamy w miarę możliwości w aktualnych potrzebach parafii.
- Nie zamykamy się na nowe, szalone pomysły (źródło: Rób dobro / Wolontariat na Ukrainie / facebook.com)
Więcej informacji na Facebooku.
4. Dr Clown
Jak informuje Fundacja "Dr Clown" na swojej stronie internetowej, program "Terapii śmiechem" daje uśmiech i radość tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Tylko w 2016 roku w szpitalach i placówkach w ramach regularnych wizyt dotarliśmy do 60 000 osób! Zorganizowaliśmy też wiele imprez charytatywnych i akcji specjalnych.
Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wspaniałej drużyny 600 wolontariuszy w całej Polsce. Wolontariusze Fundacji "Dr Clown" są jej siłą i pełnią w naszej organizacji kluczową rolę.
Wolontariat - dlaczego warto?
- Działasz na wielu polach - takich jak praca z drugim człowiekiem, działalność artystyczna, współpraca z biznesem, mediami
- Realizujesz swój potencjał/się i zdobywasz doświadczenie zawodowe w wybranym obszarze (od animacji przez grafikę po krawiectwo i logistykę)
- Uczestniczysz w wartościowych i pasjonujących/cennych szkoleniach (artystyczne, psychologiczno-pedagogiczne, medialnych, biznesowych itd.)
- Wnosisz radość, barwy i magię w życie tych, którzy cierpią
- Promujesz ważną misję "leczenia śmiechem"
- Umożliwiasz podopiecznym rozwój i realizowanie własnego potencjału (dzięki akcjom edukacyjnym, artystycznym i innym)
- Poznajesz ciekawych, pełnych pasji ludzi
- Znajdujesz przyjaciół, a może nawet miłość
- Współpracujesz z ekspertami i mistrzami w swojej dziedzinie - gwiazdami, szkoleniowcami, biznesmenami
Co możesz robić w ramach wolontariatu?
- pracować z drugim człowiekiem - jako animator - "doktor clown" prowadzić zajęcia/spotkania z "Terapii śmiechem"
- pomagać, by osoby chore i hospitalizowane mogły zapomnieć o chorobie, a osoby niepełnosprawne i w kryzysach - o swoich trudnościach. Dzięki niezwykłemu programowi, scenariuszom, strojom, akcesoriom i dobrej woli - dzielić się radością i "leczyć śmiechem".
- wykorzystywać swój potencjał i umiejętności w dobrej sprawie - szukamy ludzi o najróżniejszych umiejętnościach
- realizować akcje społeczne, edukacyjne i promocyjne
- działać w logistyce, promocji, PR i marketingu, współpracować z biznesem
- współtworzyć materiały promocyjne, brać udział w kręceniu filmów, wypowiadać się dla mediów, spotykać gwiazdy i znanych ekspertów i współpracować z nimi w dobrej sprawie
- słowem: pomagać a zarazem zdobywać bogate doświadczenie zawodowe
Wolontariat w Fundacji "Dr Clown" to jeden z najbardziej niezwykłych i oryginalnych wolontariatów. Dzięki niemu masz szansę włączyć się w niezwykły program "Terapii śmiechem". Pomagać, rozwijać się i mieć pełne pole dla popisu dla Twojej kreatywności. Więcej informacji pod linkiem.
5. PROJEKTOR - wolontariat studencki
Jeśli jesteś studentem i chcesz doświadczyć czegoś nowego, zaangazuj się w PROJEKTOR. Poznasz nowe miejsca w najpiękniejszych zakątkach Polski zupełnie za darmo. Możesz też zabrać swoich znajomych albo poznać nowych ludzi i zrobić coś pożytecznego.
Jak to działa? Zbierasz znajomych, wybierasz temat i planujecie swój pomysł na zajęcia dla dzieci lub młodzieży. Dołączasz do Programu na stronie internetowej. Spośród ofert wybierasz miejsce, do którego chcesz pojechać lub samodzielnie umawiasz się na projekt z placówką, którą znasz lub taką, której lokalizacja Ci odpowiada.
Wyjeżdżasz na 5 dni, gdzie codziennie przez 5 godzin lekcyjnych prowadzisz zajęcia. Reszta czasu jest do Twojej dyspozycji - możesz zwiedzać szlaki turystyczne, jeździć rowerem, udać się na spływ kajakowy, poznać miejscowe atrakcje (muzea, kina, wydarzenia plenerowe, parki rozrywki) - placówki dokładają starań, aby zapewnić studentom dostęp do atrakcji w wolnym czasie.
Studenci, którzy wzięli udział w Programie deklarują, że oprócz świetnych ludzi, których poznali w PROJEKTORZE i dobrej zabawy podczas wyjazdów na projekty, dużo się nauczyli i rozwinęli swoje kompetencje np. zarządzanie projektem, zespołem, organizację pracy i czasu, przedsiębiorczość oraz umiejętność wystąpień publicznych.
Nauczysz się, tyle ile zechcesz, sprawdzisz swoją wiedzę w działaniu, a to wszystko w dobrej atmosferze współpracy i zabawy. Nie ponosisz żadnych kosztów, Program zwraca Ci koszty dojazdu i materiałów potrzebnych do zajęć oraz zapewnia ubezpieczenie a szkoła zapewnia nocleg i wyżywienie.
"Sam swoją przygodę z Projektorem rozpocząłem od wyjazdów wakacyjnych. Dla nas jako paczki znajomych ze studiów ekonomicznych był to przede wszystkim pomysł na atrakcyjne, bezkosztowe wakacje i możliwość odwiedzenia miejsc, w których jeszcze nie byliśmy. Podczas wyjazdów dotarło do mnie, że zyskałem o wiele więcej, niż podejrzewałem na początku. Nowe przyjaźnie, niesamowite przygody, niezwykłe lokalne historie miejsc i ludzi" - mówi Kamil Wrzos - dyrektor programu.
Podoba Ci się taki pomysł? Zobacz miejsca, które możesz odwiedzić i szczegóły pod linkiem.