Jak często wygląda kolęda

(fot. shutterstock.com)
Marcin Kowalewski CMF

Wokół kolędy, czyli spotkania księży w domach parafian, narosło wiele mitów, legend i plotek. Część ma jakieś uzasadnienie, inne wyssane są z palca, a jeszcze inne mogą być prawdą w konkretnych miejscach. Z częścią plotek na ten temat rozprawia się o. Marcin Kowalewski, klaretyn.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak często wygląda kolęda
Komentarze (8)
P
Piotr
30 grudnia 2016, 22:30
A może tzw. kolęda powinna trwać cały rok? Nie zabraknie czasu dla nikogo.
K
Krzysztof
29 grudnia 2016, 21:57
Szanowny Księże. Wydaje mi się, że pomylił ksiądz znaczenie słowa "wizyta" «odwiedziny o charakterze towarzyskim lub oficjalnym» (SJP) z "wizytacja" «kontrolna wizyta władz zwierzchnich w podlegającej im placówce; też: komisja dokonująca takiej kontroli» (SJP). Osobiście biorę udział w "wizycie" a nie ""wizytacji" duszpasterskiej. Może znaczenie słów wydaje się bliskie, ale przypomnę, że pod względem znaczenia słów, język polski jest drugim co do trudności, po chińskim. Może warto się przyłożyć do znajomości języka ojczystego, zanim się coś chlapnie?
Zbyszek
29 grudnia 2016, 08:14
Ksiądz powiedział, że modlitwą i wodą święconą wyrzuca się zło z domu... Czy rzeczywiście święcona woda ma taką moc? 
30 grudnia 2016, 15:00
Zbyszku, zastanów się nad egzorcyzmami i wodą święconą używaną podczas ich wykonywania.
JD
Justyna Daniluk
11 stycznia 2016, 16:08
Mam takie pytanie: jestem studentką i dzielę życiemiędzy,można powiedzieć, dwa domy: rodzinny i dojazdowy. Cy jeżeli przyjęłam księdza, który pobłogosławił mnie w domu, czy powinna także przyjmować księdza na stancji? 
Zbyszek
29 grudnia 2016, 08:07
To zależy, ile masz pieniążków... ;) [żarcik]
Robert
29 grudnia 2015, 15:28
Może się to komuś niepodobać, ale kolęda jest jednak oficjalną wizytą. Świadczy o tym choćby specjalny - liturgiczny - strój księdza, jak też i (niestety nie zawsze) odświętny ubiór domowników. Oczywiscie kolęda to nie wizyta urzędu skarbowego, czy też sanepidu, ale właśnie wizyta duszpasterska. Ksiądz przychodzi z modlitwą, z błogosławieństwem domu, ze Słowym Bożym, ze sprawami duszpasterskimi parafii, z pomocą w różnych sytuacjach, które dla wielu moga wydawać sie trudne.
LS
le sz
29 grudnia 2015, 22:33
Określenie "oficjalna wizyta" brzmi bardzo urzędniczo i formalnie, wręcz jak wizytacja, gdyż kojarzy się raczej z rozliczaniem niż z modlitwą czy błogosławieństwem. Znacznie lepiej brzmiało by określenie: "odwiedziny duszpasterskie".