Proboszcz i parafianie 9 razy widzieli UFO podczas festynu przy kościele
Lato 1947 roku było szczególne - w tamtym okresie w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano wyjątkowo wiele "spotkań" z UFO (ang. Unidentified Flying Object - Niezidentyfikowany Obiekt Latający).
Część z nich została wyjaśniona, jak m.in. domniemane spotkanie farmera z kosmitami w Roswell, który miał znaleźć rozbity latający spodek - dopiero po latach amerykańskie Siły Powietrzne ujawniły, że resztki należały do balonu, który wykonywał lot w ramach tajnego programu monitorowania sowieckich testów jądrowych.
Jednak historia z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Norwood w stanie Ohio do dziś pozostaje niewyjaśniona. W dniach 19-21 sierpnia 1949 roku ks. Gregory Miller zorganizował tam festyn, w czasie którego zgromadzeni parafianie (ale też sam ks. Miller) co najmniej dziewięć razy widzieli... latający spodek. Pojawiał się on w pobliżu parafii aż do marca 1950 roku, po czym już nie rejestrowano żadnych obserwacji.
UFO pod Krakowem? "Do dziś nie wyjaśniono, co się stało" >>
Początkowo świadectwa te traktowano jako niepoważne, ale ostatecznie zainteresowały się tym media i wojskowi. Do dziś wydarzenia z Norwood określa się jako "zaobserwowanie UFO".
W ramach projektu Sił Powietrznych USA nazwanego Blue Book (and. Niebieska Księga) zebrano ponad 15 tysięcy przypadków obserwacji UFO w latach 1947-69. Niemal 700 z nich określono jako "niewyjaśnione", a kolejne 1000 jako "nieznane".
Do dziś zachowały się zdjęcia wykonane podczas parafialnego festynu w Norwood:
Co na to kościół? Już w XIV wieku ks. Jean Buridan pisał, że Bóg mógłby stworzyć wiele innych światów takich jak nasz - w domyśle zamieszkanych przez istoty rozumne. Również współcześnie wielu teologów i astronomów watykańskich jest zaangażowanych w debatę na temat UFO. Guy Consolmagno SJ, dyrektor watykańskiego obserwatorium astronomicznego napisał w 2013 roku, że "nie zna żadnych wiarygodnych dowodów na to, że kiedykolwiek istniały jakiekolwiek kontakty między pozaziemskimi kosmitami a Ziemią. Kropka".
Katolicy, a wiara w cywilizację pozaziemską. Jaki powinien być stosunek Kościoła do obcych? >>
Jezuita wskazał też, że gdyby taki kontakt istniał, to nie dałoby się tego ukrywać przez tak długi czas: "gdyby działo się coś takiego, wszyscy byśmy o tym rozmawiali". W 2014 Obserwatorium Watykańskie współorganizowało konferencję nt. poszukiwania życia poza układem słonecznym, a w temacie wypowiedział się papież Franciszek - "w każdym przypadku myślę, że powinniśmy trzymać się tego, co mówią nam naukowcy, wciąż świadomi, że Stwórca jest nieskończenie większy od naszej wiedzy".
Skomentuj artykuł