Na Arktyce spadł śnieg z plastikiem. Co znaleźli naukowcy?

Na Arktyce spadł śnieg z plastikiem. Co znaleźli naukowcy?
(fot. depositphotos.com)
8 miesięcy temu
Noizz / Michał Lewandowski

Czy kiedy badasz arktyczny lód, spodziewasz się spotkać tam pozostałości po oponach, lakierze i farbach?

Naukowcy, którzy badali lody Arktyki na pewno nie spodziewali się takiego odkrycia. W kilka tygodni po zaskakujących doniesieniach o odkryciu włókien tworzyw sztucznych w deszczówce z rejonu Gór Skalistych, media poinformowały o plastiku znalezionym w jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi.

Artykuł opublikowany na łamach "Science Advances" relacjonuje przebieg badań naukowców, którzy znaleźli mikroplastik w arktycznym lodzie. Jak donosi noizz.pl, próbki pochodzą z norweskiego Spitsbergenu, jednego z najbardziej nietkniętych i odizolowanych miejsc na ziemi.

Szwajcarsko-niemiecki zespół badaczy przeprowadził tam badania, których celem było stwierdzenie, czy w lodzie znajdują się cząstki mikroplastiku. Niestety trudno mówić o dającym nadzieję wyniku tego badania. Okazało się bowiem, że w badanej próbce jest ponad 10 tysięcy drobinek plastiku na litr. Wśród nich były fragmenty gumowych opon, lakieru, farby i syntetycznych włókien. 

To nie pierwsze takie badanie tej grupy naukowców. Poprzednie, prowadzone w Chinach, Iranie czy Francji wykazały podobne wyniki: wysokie stężenie plastiku w próbce śniegu.

Czy obecność plastiku, a także mikroplastiku wpływa na zdrowie człowieka? Naukowcy wstrzymują się z jednoznaczną oceną. 

"Każdy z nas od momentu narodzin narażony jest na setki syntetycznych chemikaliów, więc trudno powiedzieć czy żylibyśmy dłużej, gdyby wszystkie zniknęły. Bardzo trudno jest nam wskazać wszystkie powiązania między ich obecnością w naszym życiu a zdrowiem. Pewne jest, że oddychanie plastikiem nie jest dobre dla zdrowia i jak najszybciej powinniśmy zacząć myśleć o radykalnym zmniejszeniu naszej zależności od plastiku" - mówi Sherri Mason z uniwersytetu Penn State Behrend w Pensylwanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hołownia
44,90 zł
44,89 zł

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? 
Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? 
...

Skomentuj artykuł

Na Arktyce spadł śnieg z plastikiem. Co znaleźli naukowcy?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Na Arktyce spadł śnieg z plastikiem. Co znaleźli naukowcy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.