Przerażające dane raportu o zmianach klimatu: ⅓ ludzkości będzie żyć jak na Saharze

Przerażające dane raportu o zmianach klimatu: ⅓ ludzkości będzie żyć jak na Saharze
(fot. unsplash.com)

Zdaniem badaczy jeśli nie powstrzymamy emisji dwutlenku węgla i nie zahamujemy wzrostu temperatury na świecie, ponad 30 procent powierzchni ziemi praktycznie nie będzie nadawała się do życia. 

Marten Scheffer z Uniwersytetu w Wageningen wraz z międzynarodowym zespołem badaczy przygotował raport: “Przyszłość ludzkiej niszy klimatycznej”. Wyniki są porażające. 

„Koronawirus zmienił świat w sposób, który kilka miesięcy temu był trudny do wyobrażenia. Zmiany klimatyczne mogą zrobić coś podobnego” - piszą naukowcy. Szacunki są jednoznaczne. Jeśli nie dojdzie do radykalnej zmiany w emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ⅓ powierzchni ziemi będzie osiągała temperatury, jakie obecnie panują na Saharze.

„Skutki globalnego ocieplenia wpłyną nie tylko na ekosystem, ale również na nasze zdrowie. Będziemy zmagać się z problemem dostępu do wody i pożywienia, a także z pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym” - piszą badacze w raporcie. 

Jeśli te zmiany są główną melodią nadchodzącego kryzysu, to dźwiękiem tła zdają się być gigantyczne migracje ludności, które wywołają ogólnoświatowy chaos i zmianę dotychczasowego porządku świata: „jeśli średnia rocznych temperatur wzrośnie z 1.5 stopnia Celsjusza do 2 stopni, liczba osób narażonych na życie w skrajnym ubóstwie wzrośnie do końca 2050 roku o kilkaset milionów”.

„Zmiany, o których mowa w raporcie będą postępować mniej gwałtownie, ale w przeciwieństwie do pandemii, nie będzie nadziei na poprawę sytuacji: planeta ogrzeje się do poziomu ledwo nadającego się do przetrwania i nie ochłodzi się ponownie” - tłumaczy Scheffer i dodaje, że: “będzie to miało nie tylko niszczycielskie skutki bezpośrednie, ale także sprawi, że radzenie sobie z przyszłymi kryzysami, takimi jak nowe pandemie, będzie trudniejsze. Jedyną rzeczą, która może to powstrzymać, jest szybka redukcja emisji dwutlenku węgla”.

Będziemy zmagać się z problemem dostępu do wody i pożywienia, a także z pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym.

Skutki ocieplania się klimatu najbardziej odczują mieszkańcy Indii, Nigerii, Pakistanu, Indonezji, Sudanu, Nigeru, Filipin, Bangladeszu i Burkina Faso i 92 innych krajów Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej.

Jak dowodzą badacze, jeśli do 2070 roku emisja CO2 nie będzie redukowana, tylko utrzyma się na obecnym poziomie, czeka nas wzrost średniej temperatury o 7,5 stopnia Celsjusza. To prawie o 4 stopnie więcej, niż zmiana, którą prognozowaliśmy do tej pory. 

„Pokazujemy, że jeśli nie będziemy walczyć ze zmianami klimatu, geograficzna nisza temperatur (czyli obszar, na którym mogą żyć ludzie – od aut.) w ciągu najbliższych 50 lat przesunie się bardziej niż podczas ostatnich 6 tysięcy lat” - brzmi podsumowanie raportu. 

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Przerażające dane raportu o zmianach klimatu: ⅓ ludzkości będzie żyć jak na Saharze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.