„Zdrowaś Maryjo” w języku elfów? Jest prośba o kanonizację Tolkiena

J.R.R. Tolkien (Fot. Domena publiczna)
Deon.pl/KAI/dm

„Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” – napisał John Ronald Reuel Tolkien w 1953 roku do znajomego jezuity. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Tolkien, ustanowił fundamentalne kanony literatury fantasy. Był też wielkim chrześcijańskim pisarzem i filozofem. To on wpłynął na nawrócenie swojego przyjaciela i również pisarza prof. C.S. Lewisa.

Tolkien, który był wierzącym katolikiem, uważał ludzką twórczość za wielki dar Boga obecny w dziejach świata.

„Hobbita”, „Władcę Pierścieni” i wiele innych opowieści jego syn Christopher opublikował po śmierci pisarza – w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie. Podobnie „Władca Pierścieni”, który jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.

Tolkien i jego codzienne chrześcijaństwo

Tolkien (1892-1973) był również gorąco wierzącym katolikiem. Codziennie uczestniczył we Mszy św. i miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii i Matki Bożej.

DEON.PL POLECA


W 1953 roku powiedział jezuicie ks. Robertowi Murrayowi o „Władcy Pierścieni”: „Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” (List 142).

Pisarz kilkakrotnie pisał do swoich dzieci o Eucharystii. Jeden z listów z 1963 roku jest szczególnie godny uwagi: „Jedynym lekarstwem na zwiotczenie słabnącej wiary jest Komunia św. Najświętszy Sakrament, zawsze w pełni z sobą, doskonały, kompletny i nienaruszalny, nie działa w nikim z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi trwać i wzrastać poprzez praktykę”. (List 250).

Jego najstarszy syn John został księdzem.

W Liście 43 z 1941 roku pisał także do swojego syna Michała o małżeństwie i relacjach między płciami oraz o swojej własnej życiowej ułomności.

Z ciemności mojego życia, z tak wielu rozczarowań, stawiam przed tobą jedyną wielką rzecz, jaką można kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament (...) Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie. A nawet więcej: śmierć zgodnie z boskim paradoksem, która kończy życie i nakazuje wszystko porzucić, ale dzięki której sam smak (lub przedsmak) tego, czego szukasz w swoich ziemskich relacjach (miłość, wierność, radość), może zostać zachowany lub przybrać charakter rzeczywistości, wiecznego trwania, którego pragnie serce każdego człowieka”.

Papież Franciszek użył tego cytatu w swoim orędziu bożonarodzeniowym 25 grudnia 2023 roku.

Tolkien również szczególnie czcił Matkę Bożą. Przetłumaczył „Zdrowaś Maryjo”, „Litanię Loretańską” i „Pod Twoją obronę” na swój własny język quenya i napisał wiersze do Maryi. Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi, ale został później zmieniony.

Prośba o kanonizację

W następstwie różnych działań, w których uczestniczył ojciec Daniele Ercoli z Turynu, peruwiańskie i brazylijskie stowarzyszenia Tolkiena, o. Ercoli napisał do arcybiskupa archidiecezji Birmingham, Bernarda Longleya, w 2015 roku i poprosił go o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego.

Ten odpowiedział z zainteresowaniem, ale jeszcze nie zdecydowanie, 16 lipca 2015 roku i poprosił o międzynarodowe działania i modlitwy o beatyfikację.

We wrześniu 2018 roku w Oksfordzie odbyła się konferencja grup inicjatorów kanonizacji, niestety bez większych rezultatów. Abp Longley po raz ostatni napisał do nowo założonego Peruwiańskiego Katolickiego Towarzystwa Tolkienowskiego 2 października 2024 roku, wyrażając zadowolenie z podjętych wysiłków. Odniósł się do stanowiska ks. Juliana Bootha, przedstawiciela archidiecezji ds. kanonizacji. Nie wiadomo jednak, czy wszczęto oficjalne proces informacyjny, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Ułożono modlitwę o kanonizację (do użytku prywatnego)

„O Trójco Przenajświętsza, dziękujemy Ci, że zaszczyciłeś Kościół osobą Johna Ronalda Reuela Tolkiena i pozwoliłeś, aby poezja Twojego stworzenia, tajemnica męki Twojego Syna i symfonia Ducha Świętego świeciły przez niego i jego twórczą wyobraźnię. Ufając w pełni Twojemu nieskończonemu miłosierdziu i macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, dał nam żywy obraz Jezusa, mądrości Boga wcielonego, i pokazał nam, że świętość jest niezbędną miarą zwykłego życia chrześcijańskiego i drogą do osiągnięcia wiecznej komunii z Tobą w codziennej Eucharystii - kiedy niebo poślubia ziemię. Udziel nam, za jego wstawiennictwem i zgodnie z Twoją wolą, łask, o które błagamy (...), w nadziei, że wkrótce zostanie zaliczony do grona Twoich świętych. Amen.”

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 roku. Od wczesnej młodości interesował się językami obcymi oraz mitami. Brytyjski pisarz był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Trylogią „Władca pierścieni” (1954), której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantastyczną. Zmarł w 1973 roku w Londynie.

Deon.pl/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Zdrowaś Maryjo” w języku elfów? Jest prośba o kanonizację Tolkiena
Komentarze (5)
MN
Mateusz Nadolski
31 grudnia 2024, 18:51
Ciekawie przemilczany wątek, że Tolkien był wielkim krytykiem zmian soborowych. „Dość dobrze, wiem, że dla Ciebie, tak samo jak dla mnie, Kościół, który niegdyś był schronieniem, teraz często staje się pułapką. Nie ma dokąd pójść!” Był również przeciwnikiem zmiany liturgii, może ta wielka postać otworzy oczy posoborowemu głównemu nurtowi kościelnemu, jak bardzo się myli odchodząc od tradycyjnej liturgii i nauczania na rzecz relatywizmu i dialogu ze wszystkim.
MJ
~Michał Jacek Gabriel
2 stycznia 2025, 01:30
J.R.R. Tolkien, choć miał wątpliwości wobec reform Soboru Watykańskiego II, pozostał wierny Kościołowi katolickiemu. Jego przywiązanie do tradycji, zwłaszcza liturgii łacińskiej, nie oznaczało sprzeciwu wobec autorytetu Kościoła. Wybierał modlitwę i lojalność, co odróżnia go od współczesnych tradycjonalistów prowadzących do rozłamów. Przyjaźń z C.S. Lewisem była realizacją ekumenizmu. Tolkien przyczynił się do nawrócenia Lewisa, który został anglikaninem. Ich dialog i wzajemny szacunek uosabiały wartości Soboru, zwłaszcza te zawarte w “Unitatis Redintegratio”. Tolkien pokazał, że wierność Kościołowi i otwartość na innych mogą współistnieć, co czyniło go wiernym realizatorem ducha Soboru.
MN
Mateusz Nadolski
2 stycznia 2025, 20:20
Szanowny Panie Michale, po pierwsze nie można "nawrócić się na Anglikanizm." Ojciec Święty Leon XIII ponad wszelką wątpliwość stwierdził, że tzw. Kościół Anglii stracił sukcesję Apostolską i nic nie odróżnia go od zachodnich luterańskich heretyków. Co do "współczesnych tradycjonalistów prowadzących do rozłamu.." Mieszkam w małym mieście Malborku, jestem mężem i ojcem 2 małych dzieci i nie mam możliwości w każdą niedzielę jeździć do Gdańska czy Elbląga gdzie są duszpasterstwa tradycji. I że łzami w oczach uczestniczę we Mszy Świętej gdzie Ofiarnicy w trakcie świętych obrzędów opowiadają żarty, śmieją się czy używają gitar i fletów zamiast chorału gregoriańskiego czy nabożnych pieśni :(. Więc wiem co to znaczy być wiernym Kościołowi mimo bólu serca i łez wylanych nad kondycją współczesnej świętej liturgii.
KO
~K O
31 grudnia 2024, 08:23
"Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi" chyba chodzi o Elfkę Galadriele...
PG
~Pani Galadriela
30 grudnia 2024, 23:43
"Elf Galadriel" Litości... :-)