Chopin kontratakuje... w Krakowie

AMS / "Dziennik Polski"

Fryderyk Chopin przebywał w Krakowie raptem osiem dni, w lipcu 1829 roku w drodze z Warszawy do Wiednia. Zatrzymał się w Podgórzu, w domu "Pod orłem". Nie zapomniało mu tego miasto Kraków, które postanowiło w 200-lecie urodzin uhonorować wielkiego kompozytora specjalnymi uroczystościami

Nie zapomniało mu tego miasto Kraków, które postanowiło w 200-lecie urodzin uhonorować wielkiego kompozytora specjalnymi uroczystościami. I tak na dzień przed Warszawą, w niedzielę 28. lutego odbędą się obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie.

godz. 10, Katedra na Wawelu

Uroczystości rozpoczną się rano mszą świętą na Wawelu, celebrowaną przez ks. kar. Stanisława Dziwisza, podczas której Jerzy Trela przedstawi słynny wiersz Norwida "Fortepian Chopina". Oprawą muzyczną liturgii będzie prezentacja - w wykonaniu Capelii Cracoviensis na starych instrumentach pod wodzą Jana Tomasza Adamusa mszy Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina. Ponadto w Katedrze na Wawelu po raz pierwszy w historii tego miejsca zabrzmi fortepian. Będzie to historyczny pleyel z czasów Chopina, specjalnie na tę uroczystość sprowadzany z Lipska. Ustawiony zostanie w głównej nawie a zagra na nim Kevin Kenner, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku. Wykona Scherzo E-dur Chopina, utwór który został skomponowany na fortepian pleyel. Po mszy w Krypcie Wieszczów zostanie wmurowany medalion kompozytora, będący kopią z cmentarza Pere Lachaise.

godz. 18, Collegium Maius

Ponownie zagra Kevin Kenner i ponownie utwory Chopina także na instrumencie z epoki, czyli na pleyelu. Towarzyszyć mu będzie zespołu Ensemble XIX, składający się z krakowskich muzyków różnych formacji. Zabrzmi przede wszystkim Koncert f-moll oraz miniatury fortepianowe, w tym m.in. walc "Wieczór w Krakowie". W przerwie koncertu zostanie otwarta ekspozycja "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Pięć sal Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wypełnią m.in. eksponaty z czasów, gdy Chopin przebywał w Krakowie, a także pamiątki związane z kompozytorem pochodzące z daru Marceliny Czartoryskiej, uczennicy Chopina. Wystawę uzupełnią wypożyczone z Biblioteki Jagiellońskiej autografy kompozytora, m.in. mazurki, barkarole i scherza. Po ośmiu dniach, ze względu na bezpieczeństwo, autografy zostaną zastąpione kopiami. Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia.

godz.20, Pawilon Wyspiańskiego

Zostanie otwarta wystawa "Weiss - Chopin - Fin de Siecle", na której zaprezentowane będą szkice Wojciecha Weissa portretujące Chopina. Weiss wykonał je, przygotowując się do namalowania portretu Fryderyka Chopina; portret powstał w 1899 roku. Ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia.
Krakowskie uroczystości będą transmitowane na żywo w internecie przez portale: www.chopin2010.pl oraz www.chopin.tvp.pl.

...improvisations
piątek, 26 lutego godz. 19 i sobota, 27 lutego, godz. 18, Filharmonia Krakowska

W finale pojawi się taneczny Chopin. Będzie to swoistego rodzaju show pełne tańca, muzyki klasycznej i jazzu. Za pulpitem dyrygenckim, przed orkiestrą stanie Janusz Stokłosa, który specjalnie na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dokonał nowych aranżacji znanych utworów Chopinowskich. I właśnie te kompozycje zabrzmią w trakcie show. Obok orkiestry symfonicznej na estradzie pojawi się trio jazzowe, w skład którego wchodzą Mariusz "Fazi" Mielczarek (saksofon), Tomasz Filipczak (klawisze), Mirosław Wiśniewski (gitara basowa).

...na instrumentach z epoki
czwartek, 25 lutego, godz. 19, Filharmonia Krakowska

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chopin kontratakuje... w Krakowie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.