Szampański festiwal w Krakowie
31 maja - 6 czerwca, krakowskie kina (i nie tylko). Startuje jubileuszowy 50. Krakowski Festiwal Filmowy, najważniejsza w Polsce impreza dla kina krótkometrażowego i dokumentalnego.
Nietrudno więc domyśleć się, co zobaczymy w tym roku - mocną porcję dokumentów, wzbogaconych o animacje, fabuły i teledyski. Program jak zawsze ugina się od nawału wydarzeń, w którym łatwo stracić głowę. Dlatego ambitnie podpowiadamy, na co szczególnie warto się wybrać (co nie znaczy, że inne pozycje repertuarowe dyskryminujemy).
1. Otwarcie (31 maja, godz. 19, KIJÓW.CENTRUM)
- jak zawsze sala będzie pękać w szwach, więc warto wcześniej wyjść z domu. Zacznie się od prezentacji jurorów pod przewodnictwem Mariana Marzyńskiego (konkurs dokumentalny), Krzysztofa Zanussiego (konkurs międzynarodowy zwany teraz krótkometrażowym) oraz Macieja Drygasa (konkurs polski).
Następnie coś obejrzymy - tym razem film "Dwa Rembrandty w ogrodzie" w reż. Jerzego Śladkowskiego. Opowiada on o tym, jak wnukowie ocalałych Żydów przyjeżdżają do rodzinnego miasta w poszukiwaniu kosztowności podobno zakopanych przez ich dziadka tuż przed ucieczką. Niestety, obecnie rodzinna kamienica jest teraz budynkiem wojskowym. Czy bohaterowie w poszukiwaniu rodzinnego skarbu będą musieli stawić czoła polskiej armii?
2. Wręczenie nagrody Smoka Smoków (1 czerwca, godz. 18, KIJÓW.CENTRUM)
- tym razem chropowatą statuetkę otrzyma Jonas Mekas, amerykański filmowiec, artysta, pisarz i poeta. jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego filmu awangardowego, tzw. New American Cinema. Na jego bogatą filmografię składają się filmy fabularne, dokumenty oraz swoiste "dzienniki", w których utrwalone zostało nowojorskie życie sprzed lat. Jego filmy były wielokrotnie prezentowane w muzeach i na festiwalach na całym świecie.
3. "Dokumentaliści" reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech (2 czerwca, godz. 15.30, Kino Pod Baranami)
- film z cyklu "Panorama kina polskiego", a zatem kino opowiada w kinie o kinie. Na sali usiądą bohaterowie - m.in. Maciej Drygas, Kazimierz Karabasz, Marcel i Paweł Łozińscy, Andrzej Fidyk.
4. Konferencja "Focus On Israel" (4 czerwca, godz. 11, Międzynarodowe Centrum Kultury)
- kto zna zamiłowania Krzysztofa Gierata, dyrektora festiwalu, tego tematyka konferencji nie dziwi. Będzie to spotkanie z izraelskimi filmowcami, producentami, szefami festiwali poświęcone m.in. omówieniu możliwości koprodukcyjnych pomiędzy naszymi krajami. Lista gości jest długa, więc jej przytaczać nie będziemy.
5. Motion Accordion Orchestra (5 czerwca, godz. 21, Teatr im. J. Słowackiego)
- Motion Trio to fenomen na skalę światową, trochę w Polsce niedoceniany (ale to się zmienia). Chłopaki z Krakowa rozgrzeją akordeony i publiczność w czasie specjalnego koncertu z okazji 50-lecia festiwalu.
Bilety do nabycia w kasie KIJÓW.CENTRUM, przedsprzedaż 30 zł, w dniu koncertu 40 zł.
6. Noc wideoklipów (5 czerwca, godz. 23.30, KIJÓW.CENTRUM)
- sztandarowa pozycja festiwalu, jak zawsze dobór klipów pozostaje tajemnicą. Będzie głośno, ostro, tanecznie - słowem: nie liczcie na spokojny sen w fotelu!
7. Uroczyste zakończenie i mini recital Tomasza Stańki (6 czerwca, godz. 18, KIJÓW.CENTRUM)
- oba wymienione punkty programu oraz bankiet przyciągną tłumy, więc załóżmy buty nieco wcześniej. Warto będzie pożegnać 50. edycję festiwalu, oglądając zestaw nagrodzonych filmów.
8. Pokazy plenerowe "Dźwięki muzyki" (2-5 czerwca, godz. 22, Plac Szczepański)
- w pięknej scenerii placu na plenerowym ekranie zobaczymy i posłuchamy muzyczno-filmowych kompozycji. W programie filmy, które grają w pamięci widzów: "Opowieści cygańskiego taboru", "Buena Vista Social Club", "Rolling Stones. W blasku świateł", "Historia Anvil".
9. Plakatowanie miasta (1-6 czerwca, Plac Szczepański)
- Krzysztof Dydo posiada kolekcję plakatów, której pozazdrościć może niejedno kino, ba - nawet muzeum. Filmowe postery - dzieła jak najbardziej artystyczne, dalekie od taniego hollywoodzkiego sznytu - z tego zbioru zobaczyć można na Placu Szczepańskim. Kapitalny pomysł, by znów zawisły, ciesząc oko przechodniów!
10. Marcin Sauter foto (31 maja - 6 czerwca, Międzynarodowe Centrum Kultury; Wernisaż z udziałem autora - 3 czerwca o godz. 14)
- dokumentalista Marcin Sauter nie tylko zamyka świat w klatce filmowej, pasjonuje się także od wielu lat nieruchomymi obrazami. Jak mu to wychodzi - przekonajcie się sami.
X. Oprócz tego oczywiście polecamy filmy w konkursach dokumentalnym, krótkometrażowym i polskim.
Kompendium wiedzy o KFF znajdziecie w Internecie: www.cff.pl.
Poleca Rafał Stanowski
Skomentuj artykuł