O. Bernard Häring (1912–1998), redemptorysta, współtwórca i wieloletni wykładowca Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie (do 1988 roku), uczestnik prac Soboru Watykańskiego II, autor ponad 80 książek i 1000 artykułów. Jest uznawany za jednego z odnowicieli teologii moralnej w XX wieku i jednego z najwybitniejszych teologów czasów Vaticanum II. Książka ta – wybór różnych tekstów o. Bernarda Häringa na temat Kościoła – to swoiste wyznanie wiary w Kościół nowego tysiąclecia. Jest to także inspiracja dla wszystkich odpowiedzialnych za kształt życia wspólnot kościelnych obecnie. O. Bernard zwraca uwagę na sprawy, które już dzisiaj powinny znaleźć miejsce w codziennej rzeczywistości życia wszystkich uczniów Chrystusa, by Kościół jutra zaowocował tak samo skutecznym świadectwem, jak miało to miejsce w I wieku chrześcijaństwa.
Fragment książki
Niemiecki redemptorysta o. Bernard Häring należał bez wątpienia do najwybitniejszych teologów XX wieku; był jednym z uczestników i współtwórców Soboru Watykańskiego II. Przekazywana do rąk Czytelników książka na temat tajemnicy Kościoła będącego sakramentem Jezusa Chrystusa nie jest jednak systematycznym wykładem eklezjologii. Powstała rok po śmierci o. Häringa jako wybór różnych wypowiedzi na ten temat zamieszczonych w jego pracach.
Wyłania się z nich profetyczna wizja Kościoła na progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Przyjęła ona kształt swoistego wyznania wiary o. Bernarda w Kościół nowego milenium – tymi słowami też rozpoczyna się każdy nowy rozdział. Ale może nawet bardziej niż całościową wizję Kościoła przyszłości można tu znaleźć inspirację dla wszystkich odpowiedzialnych za kształt życia wspólnot kościelnych obecnie. O. Häring zwraca uwagę na sprawy, które już dzisiaj powinny znaleźć miejsce w codziennej rzeczywistości życia wszystkich uczniów Chrystusa, by Kościół jutra zaowocował tak samo skutecznym świadectwem, jak miało to miejsce w I wieku chrześcijaństwa. Nie zapomina również o pokusach, które towarzyszą Kościołowi od początku jego istnienia. Dlatego przestrzega przed przymierzem ołtarza i tronu, domaga się bliskości orędzia Kościoła współczesnemu człowiekowi, zwłaszcza gdy chodzi o orędzie moralne, przypomina o prostocie stylu życia i o potrzebie słuchania Ducha Świętego przez wszystkich, niezależnie od stanu i stopnia święceń, a zwłaszcza sprzeciwia się socjologicznemu patrzeniu na Kościół – który przede wszystkim jest sakramentem Chrystusa.
Bernard Häring nie doczekał nowego tysiąclecia, przechodząc na drugą stronę życia w 1998 roku. Nadzieja, z jaką patrzył w przyszłość, zmuszała go, by przez całe życie angażował się w najbardziej aktualne problemy Kościoła, który miłował. Jego przemyślenia inspirowały całe pokolenia chrześcijan w XX wieku. Dzisiaj w niczym nie straciły one na aktualności. Mogą inspirować i nas – chrześcijan żyjących w Kościele nowego tysiąclecia. Przekona się o tym każdy, kto sięgnie po tę książeczkę.
Wydawca
Spis treści
Wprowadzenie
Wstęp
1. Sakrament miłości
Misja Kościoła
Uzdrawiający autorytet
Autorytet Objawienia
Synteza moralna i równowaga
2. Zraniony Kościół
Cierpiący ludzie
Poranieni uzdrowiciele
Styl życia
Uzdrawianie uzdrowicieli
3. Wspólnota w Duchu Świętym
Jedność kolegialna
Wolność duchowa
Formacja i pojednanie
Sens ostateczny
4. Nieustanna pielgrzymka
Obecność eschatologiczna
Prawo naturalne i sumienie
Sensus fidei fidelium
Eschatologiczna nadzieja
Bernard Häring CSsR
Kościół sakrament Chrystusa
Wydawnictwo Homo DEI
Kraków 2009
Skomentuj artykuł