15 Polaków dziennie odbiera sobie życie. Większość z nich to mężczyźni

15 Polaków dziennie odbiera sobie życie. Większość z nich to mężczyźni
(fot. depositphotos.com)
noizz.pl / jb

"Co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie", "jest coraz więcej samobójstw wśród dzieci i młodzieży" - to tylko niektóre ostatnie dane raportu WHO.

10 września Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała najnowszy raport dotyczący samobójstw. Czytamy w nim, że każdego roku ponad 800 tys. osób na świecie odbiera sobie życie. Na dodatek, samobójstwo jest drugą (zaraz po wypadkach drogowych) najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w przedziale 15-29 lat. 

Jak podkreśla dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, "co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie". 

Jak to wygląda w Polsce?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że liczba samobójstw nieznacznie spadła: z 18,5 na 16,2 na 100 tys. mieszkańców. Niestety, jak podkreśla prof. Brunon Hołtys z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, "każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, to dużo". WHO zaznacza, że w państwach rozwijających się i rozwiniętych mężczyźni trzy razy częściej odbierają sobie życie niż kobiety. Na dodatek, polscy mężczyźni popełniają samobójstwa prawie najczęściej w Europie, czyli 23,9 na 100 tys.

DEON.PL POLECA


Prof. Hołtys wskazuje na przyczyny tej sytuacji, mówiąc o tym, że mężczyźni są nadal bardziej zaangażowani zawodowo, nieraz spoczywa na nich odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Często nie dbają o swoje zdrowie psychiczne i o wiele mniej rozmawiają o problemach niż kobiety.

Okazuje się także, że jest coraz więcej samobójstw wśród dzieci i młodzieży. 

Jeśli masz takie myśli lub nie możesz sobie poradzić z życiowymi trudnościami, a może jest w twoim otoczeniu osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając pomocy:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił:...

Skomentuj artykuł

15 Polaków dziennie odbiera sobie życie. Większość z nich to mężczyźni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.