Antykoncepcja może zaburzać emocje kobiet

Antykoncepcja może zaburzać emocje kobiet
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na obszary mózgu regulujące przeżywanie strachu. Pojawia się nawet zmniejszenie tych obszarów kory mózgowej. Ponad 150 mln kobiet na całym świecie korzysta z doustnych środków antykoncepcyjnych.

Od dawna wiadomo, że hormony płciowe wpływają na ośrodki w mózgu zaangażowane w przetwarzanie strachu.

Obecnie zespół z Uniwersytetu Quebecu w Montrealu zbadał wpływ składających się z kompozycji hormonalnej tabletek na te właśnie obszary mózgu.

- W ramach naszego badania pokazaliśmy, że zdrowe kobiety, stosujące środki COC, mają mniejszą objętość kory brzuszno-przyśrodkowej, niż mężczyźni. Uważa się, że ta część kory przedczołowej odpowiada za regulację emocji, w tym - osłabianie sygnałów związanych ze strachem, w kontekście bezpiecznych sytuacji. Nasze wyniki mogą wskazywać mechanizm, w jaki środki COC zaburzają regulację emocji u kobiet - mówi Alexandra Brouillard, autorka badania opisanego w periodyku „Frontiers in Endocrinology”.

- Kiedy kobietom i dziewczętom przepisywane są COC, informowane są one o różnych fizycznych skutkach ubocznych, na przykład o tym, że hormony zaburzą ich cykl menstruacyjny i zapobiegną owulacji. Jednak działanie hormonów na rozwój mózgu, który zachodzi jeszcze we wczesnej dorosłości, jest rzadko poruszane. Biorąc pod uwagę szerokie rozpowszechnienie COC, ważne jest, aby lepiej zrozumieć bezpośrednie i długoterminowe skutki ich stosowania dla anatomii mózgu i regulacji emocji - podkreślają naukowcy.

W badaniu wzięły udział kobiety obecnie korzystające z tego typu środków, używające ich w przeszłości, nieużywające ich nigdy, oraz mężczyźni.

Zmiany w korze mózgowej widoczne były u kobiet obecnie korzystających z antykoncepcji.

Na podstawie wyników badacze stwierdzają więc, że w czasie przyjmowania COC może dochodzić do zaburzeń regulacji emocji, choć efekt ten może być odwracalny. Wymaga to jednak potwierdzenia - zastrzegają.

Pozostaje jeszcze do zbadania wiele innych zagadnień, takich jak wpływ wieku kobiety przyjmującej COC i czas ich stosowania. To ważne - m.in. dlatego, że antykoncepcja jest już często stosowana w okresie nastoletnim, kiedy mózg się jeszcze formuje.

Naukowcy podkreślają też, że ich badanie nie sprawdzało korelacji przyczynowo-skutkowych oraz że możliwość uogólnienia wyników na całą populację kobiet jest ograniczona.

Co więcej, nie jest obecnie możliwe wyciąganie wniosków o skutkach psychicznych czy behawioralnych na podstawie anatomicznych zmian w mózgu.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja może zaburzać emocje kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.