Czy terapia online jest tak samo skuteczna, jak rozmowa twarzą w twarz?

Czy terapia online jest tak samo skuteczna, jak rozmowa twarzą w twarz?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
dm/deon.pl

Wiele osób, które planują pójście na psychoterapię, zastanawia się czy skuteczność terapii przez internet jest taka sama jak ta, która odbywa się twarzą w twarz w gabinecie psychoterapeuty. Zdania wśród terapeutów, podobniej jak wśród pacjentów, są podzielone. Wielu z nich uważa jednak, że psychoterapia online jest w pewien sposób zaprzeczeniem wartości i skuteczności terapii, która wyraża się nie tylko w leczącej więzi z terapeutą, ale również jego fizycznej obecności.

Pandemia koronawirusa zmieniła sposób, w jaki osoby korzystają z pomocy psychoterapeutów. Pojawiła się możliwość terapii online. Przed pandemią nie było takiej możliwości. Opinie na ten temat są podzielone. Nie wszyscy, którzy prowadza psychoterapię uważają obie metody za równe sobie.

Ci, którzy uważają, że nie bez znaczenia jest fizyczna obecność pacjenta w gabinecie twierdzą, że czas pandemii był okresem specyficznym, wymuszonym przez okoliczności zewnętrzne i tym samym przypominają znaczenie i sedno terapii, czyli spotkania twarzą twarz. Uważają oni, że trudno jest po prostu przez internet stworzyć leczącą więź terapeutyczną, która jest oparta i zbudowana poczuciu bezpieczeństwa, zaufaniu, otwartości, autentyczności, serdeczności.

Szyba komputera okazuje się tu barierą, która ma znaczenie, i która może znacząco wpływać na skuteczność terapii. Nie sprzyja rozwojowi w tym procesie - nie tyle go uniemożliwia, co ogranicza. 

Innym powodem wśród terapeutów, którzy pracują w normalnym trybie stacjonarnym spotkanie zapośredniczone przez internet uniemożliwia odczytanie mowy niewerbalnej podczas spotkań terapeutycznych: gestów, wyrazów twarzy, tonu głosu, napięcia w ciele.

Psychoterapeuci, którzy nie dają tu znaku równości między terapią w gabinecie a tą online uważają, że poświęcenie czasu i wszelkich rzeczy niezbędnych do tego, by fizycznie pojawić na sesji terapeutycznej przemawia za klasycznymi spotkaniami w gabinecie, ponieważ sprzyjają one budowaniu właśnie więzi terapeutycznej, podjęciem pewnego rozwojowego trudu i wreszcie konfrontacją z przeciwnościami.

Terapia przez szybę komputera?

Jednym z argumentów, dla osób za postawieniem znaku równości między terapią online i tą klasyczną jest to, że terapia online skraca czas oczekiwania na termin do psychologa.

Ponadto wielu pacjentów często stwierdza, że ​​łatwiej jest im dopasować rozmowę wideo do swojego harmonogramu codziennego życia, niż spotkać się osobiście z terapeutą, co przemawia na jej korzyść.

Dla innych powodem, dla którego decydują się na terapię online jest możliwość dostępu do większej ilości terapeutów, co nie byłoby możliwe w inny sposób. Jeszcze innym czynnikiem jest oszczędność pieniędzy związana z dojazdem na terapię.

Terapia online jest dobra dla osób, które dużo pracują i tych, które z powodów niepełnosprawności nie mogą przychodzić na terapię do gabinetu psychoterapeutycznego.

Są jednak sytuacje, kiedy z różnych powodów, z jakimi boryka się dana osoba, która przychodzi na psychoterapię, musi wybrać tę stacjonarną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Viktor E. Frankl

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy terapia online jest tak samo skuteczna, jak rozmowa twarzą w twarz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.