Jaki wpływ na dziecko ma ruch kobiety w ciąży?

(fot. stephenandmelanie / flickr.com)
dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka / slo

Co może uczynić kobieta, aby jej dziecko nie urodziło się z dwiema lewymi rękami i problemami emocjonalnymi? Jaki wpływ na dziecko ma aktywność fizyczna przyszłej mamy?

Na te pytania odpowiada dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka - kobieta, dla której rodzina stanowi całe życie. Oddaje się jej zarówno w pracy naukowej jak i poza nią. Jako pracownik Uniwersytetu Opolskiego poświęca się nie tylko dydaktyce, ale również licznym badaniom nad prenatalnym życiem dziecka. Swoje doświadczenie i cenne uwagi pragnie przekazać w cyklu o funkcjonowaniu rodziny przed narodzinami niemowlaka.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaki wpływ na dziecko ma ruch kobiety w ciąży?
Komentarze (8)
K
kulka
8 stycznia 2015, 08:17
ja w jednej i drugiej ciąży byłam ruchliwa, choć sportów nie uprawiałam, ale dużo chodziłam, moje starsze dziecko nie raczkowało, jest trochę taką fajtłapką, ćwiczyliśmy ruch naprzemienny, żeby wyrównać braki, jakie powoduje brak raczkowania, drugie moje dziecko w wieku roku potrafiło wejść na stół, komodę,a nawet regał, więc uważam, że reguł nie ma. Poza tym niestety teraz wszyscy bardzo skupiają się nad ciążą, zdrowym odżywianiem i niemowlęctwem, a co dalej? Dlaczego tak mało porad, jak dziecko dobrze wychować, jak postępować z kilkulatkiem, czy starszym dzieckiem. Ja czasem wolę, jak dziecko zje szybki obiad, czy jogurt ze sklepu, jak chodzi w nieuprasowanej koszulce, czy czasem go nie wykąpię, ale za to mam więcej czasu, żeby poświęcić się wychowaniu dziecka, kształtowaniu jego postaw, osobowości - bo to tak na prawdę jest najważniejsze, nie naturalny jogurt, który mama 2 dni robiła i czasu dla dziecka nie miała. Pozdrawiam wszystkie mamy!
P
polonista
1 lipca 2014, 10:44
Z DWIEMA rękami. Czyżby skutki tzw. nowej matury? :)
D
dilajla
30 czerwca 2014, 21:17
Również nie zgodzę się ze wszystkim, co mówi pani dr. Istnieje kilka przykładów z mojej rodziny, które odbiegają od tych wszystkich "reguł". W tym ja. Moja mama całą ciążę przechodziła, do końca mocno się ruszała, a ja jestem fajtłapą. Obijam się o wszystko, co stanie mi na drodze. Mam siniaki nawet na ramionach, chociaż nie wiem skąd się biorą. To samo moja siostra. Moja bratanica - jej mama przeleżała całą ciążę w domu, dziecko zgrabnie się porusza, nie ma żadnych problemów z poruszaniem się. Mój bratanek - matka ruszała się całą ciążę...chłopiec rozbija się o wszystkie rogi w domu... Także oprócz poruszania się przez mamusię ważne jest też to, co mamy w genach. Jeżeli rodzice są fajtłapami w sensie poruszania się, to i dziecko takie będzie - poparte moją własną obserwacją. Koniec kropka.
K
kali
8 stycznia 2015, 20:58
A badałaś sobie wzrok? A błędnik? Może za mało płynów przyjmujesz?
M
M.
30 czerwca 2014, 21:01
To prawda. Brak ruchu matki = brak odpowiedniej stymulacji zmysłowej np.przedsionkowej, co ma wpływ na późniejszy rozwój dziecka a później umiejętności szkolne. integracja sensoryczna poczytajcie o tej dziedzinie, która jest poparta badaniami :).
LW
leżąca w ciąży
30 czerwca 2014, 20:51
Warto nadmienić że nie wszyscy mogą. Ja z przyczyn zdrowotnych leżę drugą ciążę. Po takich opiniach można się załamać...
G
Gość
30 czerwca 2014, 14:17
Daleko posunięte wnioski. Ruch matki ma wpły na to czy dziecko jest fajtułapą i w jakim tempie się uczy w późniejszych latach ? Skąd taka opinia Pani Doktor - jakieś dane naukowe, statystyczne, czy to wnioski Pani prywatne czy poparte pewnymi badaniami ? Co mają powiedzieć kobiety, które okres ciąży spędziły na leżąco ze względów zdrowotnych i dla bezpieczeńswta swojego dziecka - czy ich dziecko wówczas skazane jest na bycie przysłowiową gapą ?
NM
NIEaktywna MaMa
30 czerwca 2014, 19:05
Bardzo daleko posuniete wnioski! Przelezalam praktycznie cala ciażę, a nasza pociecha jest manualnie i ruchowo rozwinieta ponad statystyki. Raczkowała od 6mca. Zyje w ciaglym ruchu..Jest radosnym i zdolnym dzieckiem..Dzieki takim opiniom i artykulom Przyszle Mamy dostaja depresji, bo wydaje sie im ze nie zrobily wszystkiego dla swoich malenstw gdy nosily je pod sercem..Przez Ruch w ciazy i zabawy z piłka dwie moje kolezanki urodzily przedwczesnie..