Dziewięć skutecznych sposobów na upał. Ostatni może cię zaskoczyć
Jak przetrwać upały? Oto dziewięć sposobów na uczynienie wysokich temperatur bardziej znośnymi. Zastosowanie nawet niektórych z tych porad może znacząco poprawić odczuwanie gorąca i wpłynąć na podniesienie naszego komfortu.
Upały na razie nie odpuszczą
Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach upały nie odpuszczą. Wysokie temperatury potrwają jeszcze przynajmniej trzy dni , a wydane w związku z nimi alerty obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, a także na północy woj. podkarpackiego i małopolskiego, oraz we wschodniej części woj. śląskiego.
Na szczęście upały można przetrwać. Poniżej publikujemy dziewięć sposobów, które pomogą przeżyć w czasie wysokich temperatur i sprawią, że nie będą już one tak dotkliwe.
Dziewięć skutecznych sposobów na wysokie temperatury
- Pij dużo wody. Regularne nawadnianie organizmu jest w czasie upałów kluczowe. Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły człowiek, powinien wypić dziennie od 1,5 do 2 litrów wody.
- Pamiętaj o elektrolitach. Kup w aptece, albo przygotuj własne elektrolity. Wystarczy wymieszać w wodzie szczyptę dobrej soli, sok z cytryny i odrobinę prawdziwego miodu.
- Noś lekką, przewiewną odzież z naturalnych tkanin takich jak bawełna lub len. Jeśli się spocisz, zmieniaj ubrania na suche.
- W razie konieczności stosuj okłady z chłodnej wody. Obniżanie temperatury np. rąk, wpływa na temperaturę całego ciała. Delikatne kompresy można też stosować na czoło i nadgarstki. Unikaj jednak ekstremalnych zmian temperatury!
- Aby zachować niższą temperaturę w pomieszczeniach, wentyluj je nocą i nad ranem, a w dzień - zamykaj okna i zasłaniaj zasłony. Pamiętaj jednak, że we wrześniu różnica między temperaturą w dzień i w nocy jest duża, a spanie przy otwartym oknie jesienią może wywołać infekcję. Stosuj więc tę zasadę z roztropnością i umiarem.
- Unikaj wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
- Bierz chłodne prysznice. Zamiast myć się w gorącej wodzie, wybierz wodę letnią i stopniowo ją schładzaj. Unikaj jednak ekstremalnie zimnej wody i zawsze słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz dyskomfort, nie rób nic na siłę. Pamiętaj też, że w przypadku niektórych schorzeń, należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza. W przypadku wątpliwości, nie obniżaj temperatury wody, w której się myjesz.
- Unikaj słońca w godzinach szczytu, zwłaszcza między 11:00 a 16:00. Jest to czas, w którym światło naszej najbliższej gwiazdy operuje najintensywniej.
- Idź do kościoła! Ostatnia zasada, choć nieoczywista, jest niezwykle skuteczna. W dużych kościołach, których mury są grube a strop wysoki, temperatura może być nawet o kilka stopni niższa, niż na zewnątrz. Msza święta lub adoracja będzie więc nie tylko ucztą duchową ale i wytchnieniem w czasie upału.
Skomentuj artykuł