Jak szybko nauczyć się języka chińskiego?

Jak szybko nauczyć się języka chińskiego?
(fot. Tricia Wang 王圣捷 / flickr.com)
9 lat temu
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Ludwika Tomala / slo

Choć w języku chińskim jest kilkadziesiąt tysięcy znaków, a ta sama sylaba wypowiadana na różne sposoby może oznaczać co innego, to język chiński nie należy do najtrudniejszych - proste są tam np. zasady gramatyczne - wyjaśnia lektorka języka chińskiego.

Jak w rozmowie z PAP zaznacza Małgorzata Krzyśko z Instytutu Konfucjusza w Krakowie, struktura gramatyczna języka chińskiego jest dość prosta - nie wymaga żadnych odmian - koniugacji (odmiany przez czasy) czy deklinacji (odmiany przez przypadki i liczby). "Wystarczy ułożyć słowa w odpowiedniej kolejności i już mamy zdanie" - zaznacza lektorka. Dodaje, że struktura gramatyczna tego języka jest prostsza od języka angielskiego.

Specyficzną cechą języka chińskiego są znaki. Nie ma tu czegoś takiego jak alfabet - na słowo składa się jeden znak lub dwa. Ile jest znaków w języku chińskim? - Sami Chińczycy pytani o liczbę znaków, cytują chińskiego mędrca mówiąc, iż jest ich tyle, co włosów na nodze bawołu - żartuje Krzyśko i wyjaśnia, że wszystkich znaków w tym języku jest nawet ponad 50 tys., ale szacuje się, że przeciętny Chińczyk w życiu codziennym najczęściej używa się około 5-6 tysięcy znaków. - Liczba znaków na najwyższym poziomie egzaminu certyfikującego z języka to właśnie nieco powyżej 5 tysięcy. Przy 3-4 tys. można czytać prostą gazetę - zaznacza rozmówczyni PAP.

Język chiński należy do języków tonalnych. Jak zaznacza Małgorzata Krzyśko, czasem ta sama sylaba może być wypowiadana nawet na 4 różne sposoby. I tak sylaba, którą w języku polskim zapisałoby się jako "ma", w zależności od tego jak jest wypowiedziana, może oznaczać po chińsku mamę, coś o piekącym (ostrym) smaku, konia albo przeklinanie kogoś. Przy czym każde z tych znaczeń w chińskim zapisywane jest w inny sposób. Jak się zorientować, o które ze słów chodzi? Często trzeba się tego domyślać z kontekstu zdania.

Według lektorki dla Polaków najtrudniejsza w uczeniu się języka chińskiego jest dyscyplina. Bo na początku nauki często trzeba aktualizować swoją wiedzę i codziennie poświęcić na naukę co najmniej 15 minut.

- Chiński jest językiem tonalnym, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć naukę - dodaje Agata Rybacka ze szkoły językowej Skrivanek e-Solutions. - W przypadku dzieci idealny wiek to 6-7 lat. W naturalny sposób dziecko przyswoi tony, wymowę i reguły gramatyczne, równolegle z językiem ojczystym. Dla dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie profesjonalnego kursu. Bardzo ważny jest stały nadzór lektora, który pomoże wyeliminować błędy w wymowie. Jeśli student będzie systematycznie pracować, to już po dwóch latach będzie mógł osiągnąć poziom pozwalający na nawiązanie prostej komunikacji. Co warte podkreślenia - przed rozpoczęciem nauki warto pamiętać, że to jeden z języków, którego nauka trwa całe życie".

Językami chińskimi (wśród których językiem standardowym jest język mandaryński) posługuje się na świecie niemal półtora miliarda ludzi. Wśród nich tylko kilkadziesiąt milionów to osoby które nie pochodzą z Chin.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak szybko nauczyć się języka chińskiego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.