Noc Naukowców - z piątku na sobotę

Noc Naukowców - z piątku na sobotę
(źródło: nocnaukowcow.pl)
8 lat temu
PAP / drr

Nocne wykłady i eksperymenty, spotkania z naukowcami i zwiedzanie laboratoriów - m.in. takie atrakcje czekają na mieszkańców wielu miast Polski w nocy z piątku na sobotę. Niemal cały stary kontynent będzie obchodził wtedy Europejską Noc Naukowców.

Europejska Noc Naukowców to inicjatywa Komisji Europejskiej, realizowana w ramach 7. Programu Ramowego. Odbywa się od 2005 roku, zawsze w ostatni piątek września. Każdego roku uczestniczy w niej około 300 miast w całej Europie. Tegoroczna Noc Naukowców wyjątkowo bogaty program będzie miała w miastach Małopolski, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie i Toruniu.

Goście krakowskiego kina "Kijów.Centrum" zobaczą "Wielkie naukowe show" z wykorzystaniem najnowszych technologii, ze specjalnymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi oraz muzyką. Widowisko przygotowują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Piątkowa noc będzie też świetną okazją do zobaczenia najciekawszych miejsc Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Eksperci przygotowali wykłady dotyczące odkrycia bozonu Higgsa, budowy materii i jednego z największych odkryć polskiej fizyki jądrowej - hiperjąder.

Krakowska uczelnia przygotowała również program dla dzieci. Podczas specjalnych warsztatów najmłodsi miłośnicy nauki dowiedzą się dlaczego mydło pomaga w praniu, czy można zobaczyć dźwięk, czy człowiek może przewodzić prąd, po co nam dwoje oczu. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym UJ będzie można obserwować Księżyc za pomocą teleskopów i poznać gwiazdozbiory oraz podstawowe astronomiczne punkty orientacyjne.

Wśród atrakcji poznańskiej Nocy Naukowców znalazły się pokazy "Fizyka Aqua Show". Ich uczestnicy dowiedzą się jak zbudować okręt podwodny oraz poznają fascynujące zjawiska związane z właściwościami płynów. Zajęcia "Chemia Open Air" umożliwią wędrówki po krainie wulkanów i lodu, a "laboratorium zimna" uzmysłowi jaki jest los przedmiotów zamrożonych do -196 stopni Celsjusza.

Osoby, które ukończyły 16 rok życia będą mogły wziąć udział w zajęciach z "Chemii miłości". Jak podkreślają organizatorzy, przez lata była ona ostatnim bastionem niezdobytym przez poznanie naukowe. Wykład o "profilaktyce miłości" przedstawi jej cztery podstawowe komponenty: rozpoznanie, miłość romantyczną, miłość przyjacielską oraz seks w ujęciu neurochemicznym.

85 atrakcji czeka na gości Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wśród nich pokazy drukowania 3D, spotkania z żywymi motylami i owadami w "motylarium", obserwacje Słońca za pomocą lunety w Instytucie Fizyki ZUT. Przy fontannie na Skwerze im. Janiny Szczerskiej będzie można wiązać węzły marynarskie i skonstruować okręt z dostępnych materiałów.

W Olsztynie Europejska Noc Naukowców będzie częścią 10. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Uczestnicy warsztatów poświęconych sztuce szyfrowania poznają różne rodzaje kodów i schematów. Będą mogli spróbować swoich sił w kodowaniu i odkodowywaniu informacji. Miłośnicy astronomii będą mogli wziąć udział w warsztatach astronomicznych "Niebo nad Olsztynem" i obejrzeć pokaz najładniejszych obiektów nocnego nieba.

Po raz trzeci z atrakcji Nocy Naukowców skorzystają też mieszkańcy Torunia. Podczas warsztatów "Ogniem i chochlą, czyli kulinarna podróż przez wieki" poznają zapomniane już sposoby przygotowywania i przechowywania potraw. Goście UMK podejrzą kulisy pracy genetyka sądowego, a podczas zajęć "Dusza światła" będą "zaginali" i rozszczepiali światło.

Specjalne atrakcje czekają również na gości gdańskiego Centrum Hewelianum. Nie zabraknie wśród nich widowiskowych pokazów, warsztatów np.: "Eksplozja nauki", "Forteczny lazaret", "Matematyczny plac zabaw". Odsłonięte zostanie także nowe stanowisko interaktywne na wystawie "Energia, Niebo i Słońce" oraz zaprezentowana projekcja nowego spojrzenia na historię Góry Gradowej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Szczegółowe informacje na temat przebiegu Nocy Naukowców w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noc Naukowców - z piątku na sobotę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.