Korzyści płynące z rozmów z nieznajomymi. Jak rozmawiać z tymi, których nie znamy?

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
psychologytoday.com/dm

Jest wiele korzyści, jakie płyną z rozmów z nieznajomymi. Taka rozmowa zmniejsza poczucie osamotnienia, poprawia samopoczucie, poprawia rozwój emocjonalny i intelektualny. Wiele osób obawia się jednak rozmów z obcymi. Skupienie się na ciekawości poznania nowych osób może zmniejszyć niepokój i dać nam większą łatwość w spontanicznych rozmowach.

Nawet jeśli ktoś nie boi się rozmawiać z obcymi, może martwić się, że będzie wyglądać głupio lub przeszkadzać komuś przez spontaniczną rozmowę. Takie myśli pojawiają się dość często w kontekście rozmów z osobami, których się nie zna.

W rezultacie można przegapić potencjalnych przyjaciół, osoby rokujące do bliższej znajomości czy kontakty biznesowe.

DEON.PL POLECA

Istnieje wiele korzyści płynące z rozmów z nieznajomymi. Rozmowa i słuchanie nieznajomych zmniejsza samotność, wywołuje pozytywne emocje, poprawia samopoczucie, stwarza nieoczekiwane możliwości rozwoju, wreszcie daje właśnie wspomnianą możliwość poznania innych osób.

Ludzie tracą te korzyści z trzech głównych powodów

Po pierwsze, wiele osób obawia się, że ich potencjalny rozmówca może nie mieć właściwych intencji - sądzą, że obcy może mieć wobec nich negatywne zamiary.

Po drugie, ludzie mogą czuć, że nie mają niewystarczających umiejętności interpersonalnych, aby przełamać lody i rozpocząć rozmowę z kimś nowym albo by kontynuować rozmowę już rozpoczętą.

Po trzecie, można po prostu nie dostrzegać w swoim codziennym życiu okazji do rozmowy z kimś nowym, nawet jeśli nieznajomy może być chętny i otwarty na nią.

Te trzy czynniki tworzą barierę, która uniemożliwia wielu ludziom poczucie większej łączności, z innymi i szczęścia, jakie dają przypadkowe rozmowy.

Jak rozmawiać z nieznajomymi?

Na rozmowę jest otwartych więcej osób niż być może się nam wydaje. Jest kilka wskazówek, jak poprawić albo nabyć umiejętność rozmowy z osobami, których nie znamy.

Blokada w rozmowach z nieznajomymi wynika często z przedzałożeń. Kiedy nie będziemy się na nich koncentrować, być może będzie nam łatwiej prowadzić swobodne rozmowy. Jednym z takich przekonań jest to, że tylko rozmowa z przyjacielem lub bliską osobą będzie przyjemna i wnosząca coś do naszego życia. Okazuje się jednak, że rozmowy z nieznajomymi są również znaczące i zabawne, czasem w podobnym stopniu.

Różnica polega jednak na tym, że jesteśmy ciekawi co u naszych znajomych czy rodziny. Skupienie się na ciekawości może zmniejszyć niepokój w interakcjach społecznych.

Ludzie również nie doceniają nieznajomych i ewentualnych korzyści, jakie mogą powstać dzięki takim rozmową. Wiele osób zmienia jednak zdanie po pogawędce z nieznajomym. Zauważa ile nauczyli się od swojego rozmówcy i ile ich rozmówca nauczył się od nich, polubił ich i myślał o nich później.

Czasami nie tylko my mamy ochotę z kimś porozmawiać. Inni często chcą również porozmawiać i podobnie jak my, nie zawsze mają łatwość w takiej rozmowie. Uśmiech i kontakt wzrokowy mogą być taką wskazówką.

Nie czują, że potrafią rozmawiać z nieznajomymi

Jednak nawet ludzie z najlepszymi intencjami mogą po prostu nie wiedzieć, co powiedzieć nieznajomemu, by zacząć rozmowę. Martwią się o to, czy będą wystarczająco sympatyczni i wyluzowani, a także jakie wrażenie sprawiają.

Zadawanie pytań i dzielenie się czymś nieco osobistym może wywołać bardzo pozytywne wrażenie, niż sądzimy, ponieważ dobrze rozpoczyna rozmowę i tym samym dobrze i ciekawie rozpoczyna rozmowę.

Źródło: Psychology Today

Oprac. Dominika Miros

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Korzyści płynące z rozmów z nieznajomymi. Jak rozmawiać z tymi, których nie znamy?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.