Lowney: bądź bardziej heroiczny i bardziej kochający
Wszyscy się boimy. Pracowałem z ludźmi, którzy odnosili sukcesy w dużych firmach i oni też się bali - mówi Chris Lowney, autor Heroicznego przywództwa i Heroicznego życia były jezuita i specjalista w sprawach zarządzania. O codziennym przekraczaniu siebie, odpowiedzialności lidera i planowanym ślubie opowiada w rozmowie z Ewą Pawełczyk ze Szlachetnej Paczki.
Ewa Pawełczyk: Czym różni się pan od Chrisa, który był w zakonie jezuitów?
Chris Lowney: Wkrótce biorę ślub więc w nawiązaniu do tego, że kiedyś byłem jezuitą jak mógłbym się ożenić? To oczywista różnica. Gdy byłem jezuitą miałem tylko czarny garnitur (sutannę), a teraz mam większy wybór ubrań. Na duchowej płaszczyźnie mam różne doświadczenia i na pewno to kim byłem stało się częścią tego kim jestem obecnie…
Kiedy uświadomiłeś sobie, że możesz być dobrym przywódcą?
Wtedy, kiedy ludzie zaczęli mówić mi, że wpłynąłem na ich życie, że na nich samych miałem silny wpływ. Wtedy sobie uświadomiłem, że ja w ogóle mogę to robić. Mam nadzieję, że to jest dobry kierunek!
Miłość, heroizm, kreatywność i samoświadomość - tak definiujesz kluczowe filary przywództwa. Jak je rozwijać?
Są to 4 ideały, wartości. Zdobywamy je w trakcie swojej całożyciowej drogi. Zawsze musimy nad nimi pracować. Żeby być bardziej heroicznym, bardziej kochającym, czy bardziej świadomym siebie. Wszystko to zależy od systematycznej pracy wykonywanej każdego dnia. Nie jest to tak, że po zrobieniu kilku kroków staniesz na takim poziomie, że już nic nie będziesz musiał robić. Dla mnie punktem od którego powinno się zacząć jest dzień po dniu, poświęcanie kilku minut więcej na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące życia : Co mi się udaje? Gdzie chcę się sprawdzić? Dokąd zmierzam? Ta prosta codzienna samodyscyplina i autorefleksja może wskazać odpowiedni kierunek w pracy nad tymi wartościami.
Piszesz o tym w Heroicznym Przywództwie. Czytając, długo zastanawiałam się nad odpowiedzialnością lidera… Co to znaczy brać odpowiedzialność?
Przede wszystkim pod tym pojęciem kryje się dla mnie odpowiedzialność za nas samych. Dla niektórych ludzi całkiem obojętne jest to, czy osiągają jakieś wyniki w życiu zawodowym czy osobistym i każdy stan ich zadowala. Moim zdaniem człowiek odpowiedzialny bierze odpowiedzialność za wszystkie swoje zachowania i przykład, jaki daje innym ludziom.
Odpowiedzialny lider, czyli kto?
Wielu ludzi utożsamia lidera z osobą na wysokim stanowisku, jak np. prezydent. Według definicji słownikowej liderem jest osoba, która wyznacza sobie cele i posiada wpływ na otoczenie. Zgodnie
z takim założeniem każdy potrafi i może wybrać rodzaj przywództwa, który później będzie wykorzystywał w rodzinie albo firmie.
Ważna jest również mentalność przywódcy. Brak mentalności przywódcy jest wtedy, gdy mówisz: powinien się tym zająć rząd, albo ktokolwiek inny powinien pomóc tym ludziom. Lider z kolei myśli: Co ja mogę w tej sytuacji zrobić?
Jakie jest życie kogoś, kto jest liderem?
Życie lidera nie jest łatwe, przede wszystkim trzeba wnieść dużo wysiłku w wyznaczenie sobie celów i pracę nad spójnością. W Szlachetnej Paczce odniósłbym to przede wszystkim do zadania związanego z zachęcaniem ludzi do udzielania pomocy innym, do otwarcia się na potrzeby i biedę innych ludzi.
Jaką radę dałbyś tym, którzy boją się podjąć wyzwanie zostania liderem w Szlachetnej Paczce?
Wszyscy się boimy. Pracowałem z ludźmi, którzy odnosili sukcesy w dużych firmach i oni też się bali. Nikt nie ma totalnej pewności siebie. Niektórzy boją się przemawiać, inni czują strach przed wybraniem swojej drogi życiowej. Trzeba też mieć świadomość, że wszyscy popełniamy błędy i musimy być na nie otwarci. Uczucie doznawanej porażki jest normalne, bo dzięki temu jesteśmy ludźmi. Taka postawa daje wolność powiedzenia sobie, że podjąłem ryzyko i zrobiłem wszystko, co mogłem, by osiągnąć swój cel.
Oczywiście, myślę że ogromnie ważne jest branie odpowiedzialności za to aby kochać i służyć bliźnim. Wiem, że w Waszym Stowarzyszeniu WIOSNA staracie się zachęcić wolontariuszy do kochania i służenia swoim bliźnim w sposób konkretny, realny i praktyczny. Z przyjemnością zachęcam do tych działań.
*
Pomagają potrzebującym, uczą się zarządzania, dla większości z nich to najważniejsze wydarzenie w życiu - liderzy Szlachetnej Paczki, czyli osoby, które prowadzą drużyny wolontariuszy w swoich miastach. Liderzy odnajdą potrzebujące rodziny, skoordynują pracę wolontariuszy i już po raz 14 połączą biednych i bogatych.
Tylko tam, gdzie w czerwcu zgłosi się lider, Szlachetna Paczka w grudniu dotrze z pomocą i impulsem do zmiany do potrzebujących rodzin. Dla 74% wolontariuszy udział w Paczce był najważniejszym wydarzeniem w życiu. Wskocz na wyższy poziom pomagania!
Zostań liderem Szlachetnej Paczki w swoim mieście: superw.pl
Heroiczne życie. Odkryj cel w życiu i zmieniaj świat - zdobądź własny egzemplarz!
Skomentuj artykuł