Migrena to ogromne cierpienie. Jak można sobie pomóc?

Migrena to ogromne cierpienie. Jak można sobie pomóc?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Czerwiec jest Międzynarodowym Miesiącem Świadomości Migreny i Bólu Głowy. W wielu krajach prowadzone są wykłady i spotkania dotyczące migren, bólów głowy i tego, jak najskuteczniej można pomóc osobom, które cierpią z tego powodu. W Polsce to 8 mln Polaków. Migreny występuję trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i bardzo przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Nadal nie wiadomo, co dokładnie ją powoduje. Migrenę trudno wyleczyć, można jednak zmniejszyć jej częstotliwość i siłę ataków.

Migrena to stały, ostry albo pulsujący ból głowy, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Przyjmuje się, że jej ataki są związane z kurczliwością naczyń krwionośnych, co jest powodem zaliczania jej do chorób neurologicznych. Inni lekarze dopatrują się przyczyn genetycznych czy hormonalnych albo po prostu czynników zewnętrznych.

Tylko ci, którzy miewają napadowe bóle migrenowe, wiedzą, jak silny ból powoduje migrena.

Osoba podczas ataku migreny z powodu głębokiego i często przewlekłego bólu nie może wykonywać rutynowych czynności, pracować, prowadzić pojazdów, rozmawiać.

DEON.PL POLECA

To zazwyczaj bardzo silny ból połowy głowy, ból oka, szyi, a nawet zębów czy ręki. Podczas takie ataku silnego mogą występować wymioty, światłowstręt, zaburzenia widzenia i mowy. Podczas tych ostatnich mówimy o migrenie z aurą.

Migrena i ból głowy to nie to samo

Osoby cierpiące na migreny wiedzą, że ból głowy to nie to samo, co migrena, choć i ten zapewne bywa męczący.

Różnica polega przede wszystkim na innym natężeniu bólu a w przypadku migreny występują dodatkowe towarzyszące objawy, których brak w przypadku zwykłego bólu głowy.

Najlepiej nie dopuścić do ataku migreny, przez eliminowanie czynników, które mogą ją powodować. Oto kilka z nich:

Stres i zmęczenie

Bywa, że migrena jest spowodowana przewlekłym albo nagłym stresem. W tym przypadku zawsze występuje po długotrwałym zmęczeniu, braku snu czy właśnie stresującej sytuacji i jest to wyrzut somatyczny do ciała.

Oczywiście dobrze jest unikać trudnych sytuacji, ograniczać stres przez eliminowanie czynników, które go powodują, ale wiemy, że czasami jest to po prostu prawie niemożliwe. Jeśli wiemy, że nasze złe samopoczucie i migrenowy ból głowy jest z tym związany oprócz ww. metod, dobrze jest pomyśleć o masażu, medytacji, relaksującej kąpieli, regularnym przyjmowaniu magnezu. Wielu osobom pomaga również picie napojów ziołowych, jak napar z kozłka lekarskiego.

Aby uniknąć migreny dobrze jest kłaść się spać regularnie. Nie wszystkim pomagają na brak regularnego snu popołudniowa drzemka albo leniwe weekendy.

Brak regularnych posiłków i picia wody

To, czy jemy ma ogromne znacznie na to, czy będziemy mieć migrenę czy nie. U osób z migrenami ważna jest tu regularność posiłków tak, by nie robić sobie zbyt dużych odstępów między nimi.

Osoby, które cierpią z powodu migreny powinny również zapominać o regularnym przyjmowaniu płynów, szczególnie w wakacje.

Nawodnienie organizmu w początkowej fazie migreny może również spowodować jej zatrzymanie.

Dieta i alergie pokarmowe

Czynnikiem uaktywniającym bóle migrenowe może być również dieta. W bólach migrenowych nie pomaga palenie papierosów i picie niektórych alkoholi, szczególnie czerwonego wina, ale również napojów energetyzujących, kawy. Jedzenie czekolady, orzechów, jogurtów, produktów, które zawierają gluten, a więc chleba pszennego, ciast, makaronów, ciastek.  

Bywa również tak, że bóle migrenowe powodują alergie pokarmowe i wyeliminowanie któregoś ze składników pokarmów może sprawić, że bóle migrenowe znikną.

Jeśli jednak dopadnie nas już migrena, nie wszystko stracone. Są sposoby, które pomogą ulżyć nam podczas jej ataku albo go nawet wyeliminować.

Natychmiastowe przyjęcie leków

Jeśli już dopadnie nas atak migreny należy jak najszybciej przyjąć leki przeciwbólowe, które wiemy, że nam pomagają tak, aby atak migreny się nie rozkręcił. Wielu osobom pomagają powszechnie dostępne leki w aptece bez recepty, które w swoim składzie mają  np. paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy.

Równolegle do przyjmowanych leków należy pić dużo wody, niektórym pomaga kawa.

W czasie migreny ważny jest odpoczynek i sen, szczególnie, kiedy czekamy aż leki zaczną działać.

Spokojne zacisze, zaciemnione otoczenie

Przy migrenie towarzyszy zazwyczaj nadwrażliwość na światło i bóle oka lub oczu, więc jednym z domowych sposobów na złagodzenie takiego bólu jest odpoczynek w miejscu, gdzie jest ograniczony dostęp światła. Najlepiej zasłonić okna, wyłączyć telefon.

Dobrze jest by w miejscu, gdzie przebywa osoba cierpiąca na migrenę było cicho i spokojnie, gdzie nikt nie przeszkadza. Oprócz światła i intensywnych dźwięków, migrenę potęguję zapachy, dlatego ważne, by było to miejsce z dobrym przepływem świeżego powietrzna.

Jeśli szybko wyłączymy się z tego, co aktualnie robimy, jest szansa, że spokojne, zacienione otocznie pomoże i przerwie początkową fazę bólu.

Mocny sen

Sen pomaga w bólach migrenowych, podobnie jak jego brak albo sen nieregularny, przemęczenie i przepracowanie sprzyjają migrenie. Nie zawsze jednak sen jest możliwy. W przypadku napadowych bólów migrenowych czy bólów oczu, nie zawsze da się usnąć albo nie zawsze jest to mocny, nieprzerwany sen.

Jednak w czasie napadowego bólu głowy nawet doraźny sen w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu, potrafi naprawdę pomóc.

Dużą ulgę dają zimne okłady, uciski czoła, skroni i potylicy, zimny prysznic, techniki relaksacyjne.

Pomoc lekarza

Jeśli to bóle utrzymują się kilkadziesiąt godzin, należy zgłosić się do lekarza, który poratuje nas doraźnie a osobom, które cierpią na chroniczne migreny pomoże kontrolować chorobę, a być może wskażę jej przyczynę.

Czasami migrena może być spowodowana przez inne choroby, których jest tylko skutkiem, jak choroby tarczycy, nadnerczy i in.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Skomentuj artykuł

Migrena to ogromne cierpienie. Jak można sobie pomóc?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.