Naukowcy bliżej skutecznej metody leczenia grypy

Naukowcy bliżej skutecznej metody leczenia grypy
Fot. Kristine Wook / unsplash.com
PAP / tk

Zespół ze znanego ośrodka w Riverside odkrył metodę na blokowanie białka kluczowego dla namnażania wirusa grypy. Zdaniem badaczy może to pozwolić na stworzenie skutecznych metod leczenia grypy, a być może nawet innych chorób, w tym COVID-19.

Gorączka, bóle mięśnie, osłabienie - takie objawy zna większość ludzkiej populacji, bo grypa oszczędza niewielu. Każdego roku choruje na nią od 5 do 10 proc. dorosłych i 20 - 30 proc. dzieci. Choć dla większości oznacza kilka dni przykrych objawów, to niestety w niektórych przypadkach może kończyć się śmiercią.

Grypa sezonowa zabija od 0,1 do 0,5 proc. tych, którzy na nią zachorowali. Na świecie co roku umiera z jej powodu od 250 do 500 tys. osób. 90 proc. spośród tych zgonów notuje się w grupie osób po 60. roku życia.

Szczepienia uodparniają organizm na wirusa, ale nie zawsze są skuteczne z nie do końca jeszcze rozumianych powodów. Prawdopodobnie ma to związek z mutacjami wirusa i jego uciekaniem przed reakcją układu odpornościowego.

DEON.PL POLECA

Tymczasem naukowcy z University of California, na łamach pisma „Viruses” donoszą, że znaleźli piętę achillesową grypy, którą można wykorzystać do opracowania skutecznych leków niezależnych od układu immunologicznego.

Aby wywołać chorobę, wiriony (cząstki wirusowe) muszą przedostać się do komórek, gdzie masowo się namnażają i zakażają potem kolejne komórki.

Wcześniej, badacze z Riverside zauważyli, że dwa najpowszechniejsze typy wirusa (A i B) w dużym stopniu, w swoim życiowym cyklu polegają na pewnym białku - M1. Musi być ono jednak odpowiednio zmienione przez inne białka w procesie zwanym sumoilacją.

Badacze zdołali te przemiany powstrzymać z pomocą cząsteczki oznaczonej STE025. Doprowadziło to do całkowitego zahamowania replikacji wirusa grypy typu B w komórkach. Według naukowców metoda powinna działać też w przypadku grypy typu A.

Jak twierdzą, dokonane przez nich odkrycie to duży krok w kierunku świata wolnego od grypy, a może też wskazać drogę do terapii innych chorób układu oddechowego, w tym zakażeń SARS-CoV-2.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie dr Ewy Dąbrowskiej

Od wydania najbardziej znanej książki dr Ewy Dąbrowskiej minęło ćwierć wieku. Teraz Autorka diety warzywno-owocowej wraca z nową publikacją, bogatsza o doświadczenia tysięcy pacjentów. Po raz...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy bliżej skutecznej metody leczenia grypy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.