NFZ o czerniaku. Tempo zachorowania cały czas rośnie - umiera 1 na 3 chorych

NFZ o czerniaku. Tempo zachorowania cały czas rośnie - umiera 1 na 3 chorych
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W Polsce wykrywa się około 3,5 tys. nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie. W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych. Aby temu zapobiec, warto regularnie się badać - przypomina NFZ.

Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry. Zgodnie z danymi NFZ zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300 proc. w ciągu ostatnich 30 lat.

DEON.PL POLECA
Zachorowanie na czerniaka w Polsce

"Jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija, tworzy przerzuty, jest odporny na leczenie. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest w 90 proc. przypadków zachorowań możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu" - podkreśla NFZ.

Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta, jeżeli ma się jasną karnację, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi, dużą liczbę znamion barwnikowych, oparzenia słoneczne. Ryzyko wzrasta również, jeśli przebywa się w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, nie toleruje się słońca, a w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry. Również korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

Aby chronić się przed chorobą należy obserwować co miesiąc swoją skórę i znamiona, zrezygnować z wizyt w solarium i unikać słońca od godz. 11.00 do 16.00. Jeśli ktoś chce się opalać – powinien robić to z rozwagą: stosować filtry UV, nosić czapkę i okulary przeciwsłoneczne.

Wczesne wykrycie czerniaka daje niemal blisko 100 proc. szanse na jego wyleczenie - przekonują eksperci. Jeśli zaobserwujemy na ciele jakąś niepokojącą zmianę (znamię) – asymetryczną, o poszarpanych brzegach, dużą, tj. o średnicy powyżej 6 mm, w kolorze czerwonym, czarnym, szarym lub białym, albo o niejednolitej barwie, ale też znamię, które zmienia się w krótkim czasie (swędzi, pęka, piecze, powiększa się) – powinniśmy szybko zgłosić się do lekarza dermatologa lub chirurga onkologa, którzy wykonają badanie dermoskopowe.

Źródło: PAP / kb 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NFZ o czerniaku. Tempo zachorowania cały czas rośnie - umiera 1 na 3 chorych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.