Objawy boreliozy. Te sygnały powinny cię zaniepokoić

Objawy boreliozy. Te sygnały powinny cię zaniepokoić
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com)
onet/dm

Borelioza jest trudna do zdiagnozowania i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. A że sezon dla kleszczy mamy w pełni, Onet przypomina o objawach boreliozy i jak się przed nią chronić.

Borelioza, groźna choroba przenoszona przez kleszcze, stanowi poważne wyzwanie dla systemu zdrowia. Z powodu swojej niejednoznacznej symptomatologii, często jest mylona z innymi dolegliwościami, co utrudnia jej wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie.

Znajomość objawów boreliozy jest kluczowa dla jej szybkiego wykrycia. Pierwsze symptomy mogą przypominać objawy grypy - bóle głowy, ogólne rozbicie, zmęczenie, gorączka, a także bóle stawów i kręgosłupa. Jednakże, specyficznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Problem polega na tym, że rumień nie zawsze jest widoczny, a kleszcze często ukrywają się w mało dostępnych miejscach na ciele, co sprawia, że wiele osób nie jest świadomych ugryzienia.

Skutki nieleczonej boreliozy

Nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych i długotrwałych problemów zdrowotnych. Wśród nich znajdują się problemy z sercem, zaburzenia neurologiczne, takie jak porażenie nerwu czaszkowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zaburzenia pracy wątroby i śledziony, bóle stawów i skoki ciśnienia.

DEON.PL POLECA

Leczenie boreliozy to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje całkowite wyeliminowanie objawów.

Ponieważ na chwilę obecną nie ma dostępnej szczepionki na boreliozę, kluczowe jest stosowanie środków prewencyjnych.

Obejmują one noszenie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów na kleszcze, unikanie obszarów o wysokiej populacji kleszczy, a także regularne sprawdzanie ciała pod kątem obecności kleszczy.

Borelioza to choroba, której lepiej zapobiegać niż ją leczyć. W obliczu jej potencjalnie poważnych skutków, warto być świadomym ryzyka i podjąć odpowiednie kroki, aby się przed nią chronić.

onet/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Dieta wspomagająca płodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność – za tym jednym pojęciem kryje się wiele problemów i schorzeń, na które medycyna nie zawsze ma odpowiedź. Szczęśliwie z pomocą przychodzi nam sama Natura.

W swojej najnowszej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Objawy boreliozy. Te sygnały powinny cię zaniepokoić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.