Czy potrafisz dbać o miłość? Sprawdź! Zrób test!

(fot. shutterstock.com)
Izabela Górnicka-Zdziech / slo

Na ile zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jest to uczucie dane na całe życie? Jak pielęgnujesz miłość do żony/męża? Sprawdź, czy znalazłeś/znalazłaś receptę na szczęśliwy związek. Przed tobą trzynaście zadań, dzięki którym dowiesz się, czy potrafisz dbać o miłość.

Sprawdzisz się?

Przeczytaj je i przy każdym zaznacz jedną odpowiedź, która najlepiej oddaje twoje przekonania, zachowania lub odczucia. Na końcu policz, ile zebrałeś/zebrałaś odpowiedzi a, b i c. Komentarz do odpowiedzi, których masz najwięcej, opisuje twoją postawę.

1. Udaje ci się osiągnąć w pracy zamierzony cel - kończysz wyznaczone zadanie w terminie i ze znakomitym wynikiem, ale kiedy obwieszczasz to żonie/mężowi, ta/ten zaledwie unosi brwi i kiwa z uznaniem głową. W odpowiedzi na jej/ jego reakcję:

DEON.PL POLECA

a. opowiadasz więcej o swoim sukcesie i upominasz się o wyrazy uznania.

b. kończysz rozmowę i ukrywasz żal, wychodząc do innego pokoju.

c. czekasz na pytania, a jeśli nie padają, sięgasz po telefon, by wszystko opowiedzieć przyjacielowi.

2. Kiedy twoja żona / twój mąż oznajmia ci, że awansuje:

a. stwierdzasz, że natychmiast musicie to uczcić, wygłaszasz liczne pochwały i pytasz o szczegóły.

b. gratulujesz, ale w skrytości ducha zazdrościsz.

c. pytasz, jak wysoka będzie teraz jej/jego pensja.

3. Zapraszacie do siebie znajomych. Nagle podczas rozmowy twoja żona / twój mąż zaskakuje cię rozległą wiedzą na temat, którego razem wcześniej nie poruszaliście. Po przyjęciu:

a. mówisz swojej drugiej połowie, że zachwyciła cię znajomością tematu.

b. zastanawiasz się, dlaczego się tym zainteresowała/zainteresował.

c. żartujesz sobie z żony/męża, że może zmieni profesję z racji odkrycia nowej pasji.

4. Szef wyznacza ci trudne zadanie, za które nie wiesz nawet jak się zabrać i masz wrażenie, że mu nie podołasz. W tej sytuacji:

a. prosisz żonę/męża, by cię wysłuchała/wysłuchał i coś poradziła/poradził.

b. zostajesz dłużej w pracy i próbujesz znaleźć rozwiązanie.

c. prosisz o pomoc kolegę z pracy.

5. Twoja żona / twój mąż chce, abyś zrezygnował/ zrezygnowała z sobotnich zajęć tenisa, ponieważ nigdy nie ma cię w domu popołudniami. Odpowiadasz, że:

a. powinniście razem się zastanowić, jaka pora byłaby najbardziej dogodna dla was obojga.

b. zawsze musisz się do niej/niego dostosowywać i teraz też oczywiście zrezygnujesz z zajęć.

c. mówisz, że trudno, ale po ciężkim tygodniu pracy należy ci się wypoczynek, a inny termin nie pasuje twojemu trenerowi.

6. Kiedy twoja żona / twój mąż postanawia wyjechać na weekend w góry z przyjaciółką/przyjacielem, aby się wspinać:

a. cieszysz się, że odpocznie w miłym towarzystwie.

b. robisz jej/mu wyrzuty, że nie chce cię zabrać.

c. zgadzasz się i od razu zastanawiasz się nad tym, z kim spotkasz się w tym czasie.

7. Z okazji rocznicy poznania:

a. wymyślasz oryginalny prezent.

b. kupujesz wodę toaletową lub dobrą książkę.

c. całujesz żonę/męża, jeśli akurat nie zapomnisz o rocznicy.

8. Zwykle kiedy jesteście na spacerze:

a. trzymacie się za ręce.

b. masz wrażenie, że twoja żona / twój mąż nieustannie cię wyprzedza.

c. idziecie obok siebie.

9. Uwielbiasz oglądać w kinie komedie, a twoja żona / twój mąż ich nie znosi, dlatego:

a. kiedy zgodzi się pójść na komedię, potrafisz to docenić i godzisz się obejrzeć z nią/nim mecz.

b. oglądacie w kinie wyłącznie filmy akcji.

c. chodzisz do kina z przyjaciółmi.

10. Często gdy twoja żona / twój mąż przygotowuje w kuchni śniadanie:

a. podchodzisz i przytulasz się.

b. siadasz przy stole i podejmujesz rozmowę.

c. jesteś w innym pomieszczeniu.

11. Kiedy czujesz się wykończony/wykończona pracą i obowiązkami domowymi, marzysz o tym, by:

a. wyjechać we dwoje w miejsce, gdzie jeszcze nigdy nie byliście.

b. pobyć w samotności.

c. odwiedzić razem przyjaciół, do których jeździcie co rok.

12. Kolacja w restauracji jest dla was przede wszystkim okazją do:

a. czułych dotyków dłoni i ważnych rozmów, na które nie zawsze jest czas w domu.

b. omówienia bieżących spraw.

c. uczty podniebienia.

13. Wyjeżdżasz na kilkudniowy wyjazd służbowy. Dzwoniąc do żony/męża:

a. szepczesz, że tęsknisz i pragniesz.

b. pytasz, co u niej/niego w pracy i jak wygląda sytuacja w domu.

c. zdajesz relację z pobytu.

Najwięcej odpowiedzi a

Dbasz o miłość każdego dnia. Traktujesz ją niczym roślinę, która wymaga pielęgnacji, aby mogła zakwitnąć. Upominając się o dobre słowa i komplementy, a z drugiej strony rozdając pochwały i doceniając drugą osobę, podlewasz ją. Prosząc o pomoc i wsparcie, kiedy jest ci to potrzebne, a zarazem dziękując, kiedy coś otrzymujesz, podpierasz ją, by się nie zachwiała i nie złamała. Zapewniasz jej odpowiednią ilość miejsca, dbając o własną przestrzeń, niezbędną do rozwoju, nie rezygnując z tego, co jest dla ciebie ważne, ale też pamiętając o przestrzeni dla twojej żony / twojego męża. Stwarzasz miłości warunki, w których może w pełni rozkwitać. Jesteś uważny/uważna na potrzeby bliskiej ci osoby i starasz się ją zrozumieć. Masz wielką szansę, by twoje małżeństwo było tak samo szczęśliwe w przyszłości, jak jest teraz, ale nie ustawaj w swoich staraniach i pamiętaj, by nie spocząć na laurach, gdyż każda relacja rozwija się dynamicznie i wymaga uwagi oraz bycia elastycznym, zależnie od sytuacji i potrzeb partnerów. Nie obawiaj się kryzysów, kłótni czy sporów, gdyż te zdarzają się zawsze. Miłość ich nie wyklucza, za to pomaga je przezwyciężać.

Najwięcej odpowiedzi b

Pielęgnowanie miłości jest dla ciebie niełatwym zadaniem. Często życie codzienne, zamiast łączyć cię z żoną/mężem, dzieli. Czekasz na uznanie i bycie docenionym/ docenioną, a kiedy tego nie otrzymujesz, jest ci przykro, ale się nie upomnisz. Ty także nie prawisz na co dzień bliskiej osobie komplementów. Warto te rzeczy zmienić. Podobnie jak to, że nie prosisz o wsparcie i nie domagasz się wysłuchania nawet wtedy, gdy jest ci to potrzebne, podczas gdy druga osoba nie zawsze potrafi się domyślić, co cię trapi. Rywalizujesz z żoną/mężem w sprawach zawodowych, czasem nawet osobistych. Na co dzień podporządkowujesz się, ale coraz więcej cię to kosztuje. Oddaliliście się od siebie na tyle, że bardziej komfortowa wydaje ci się chwila samotności niż odpoczynek u boku bliskiej osoby. Z drugiej strony każde powiększenie przez nią własnej przestrzeni odbierasz jako zamach na związek. Przyjrzyj się uważniej swym potrzebom i oczekiwaniom, jakie żywisz wobec żony/męża, i tym, jakie ona/on żywi do ciebie, rozmawiaj na ten temat. Bardzo ważna jest intymność i zażyłość. To one sprawiają, że wzajemna więź uczuciowa w małżeństwie nadal trwa i nie grozi wam wypalenie. Dobra para ma własne rytuały, tradycje i mity, które tworzą ekscytujące poczucie więzi i wyjątkowości, podsycając wzajemną fascynację erotyczną. Wykorzystaj szansę, jaką jesteście dla siebie nawzajem.

Najwięcej odpowiedzi c

Pielęgnowanie miłości nie jest czymś, co cię zajmuje. W natłoku spraw skupiasz się głównie na tym, co dotyczy twojej osoby. Zminimalizowałeś/zminimalizowałaś swoje oczekiwania wobec drugiej połowy. To, czego nie może lub nie chce ci dać, otrzymujesz od znajomych i przyjaciół. Oni zawsze cię wysłuchają, pogratulują ci i w razie potrzeby cię pocieszą. Jesteś tak niezależny/niezależna, że niebawem stwierdzisz, że wygodniej będzie prowadzić życie oddzielne, bez udziału i ingerencji bliskiej ci dotąd osoby. Zamiast razem, żyjesz obok. Zachowaj swoją odrębność, nie stapiając się umysłowo, towarzysko, rodzinnie ani fizycznie z partnerem, ale zarazem staraj się wzmocnić związek. Zastanów się, jak to się stało, że spadło wasze zapotrzebowanie na bliskość, zanikowi uległa tak charakterystyczna dla ludzi kochających się stała wzajemna obecność w myślach partnera. Pamiętaj, że miłość nie żywi się sama sobą i nie odradza jak feniks z popiołów Aby trwała, potrzebuje energii, którą niesie ruch, odmiana, urozmaicenie, odrobina ryzyka i dreszcz zaskoczenia. Próbuj je wnosić do waszego związku. Rutyna, jednoznaczność i stagnacja są wrogami miłości. Szukaj okazji do wspólnych przeżyć i doświadczeń, okazuj zainteresowanie, nie dopuszczaj do nudy. Poza zmianą żony/męża wszelkie zmiany są tu dozwolone.

Izabela Górnicka-Zdziech - dziennikarka, autorka i współautorka licznych książek, m.in. z Ewą Błaszczyk, Ernestem Bryllem oraz Franciszkiem von Bibersteinem Starowieyskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy potrafisz dbać o miłość? Sprawdź! Zrób test!
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.