Jak ustrzec się problemów w małżeństwie?

(fot. shutterstock.com)
Gigi Avanti / slo

Kiedy zabraknie miłości dla danej osoby, często dzieje się tak dlatego, że zgasła pasja wyboru zaangażowania się w miłości: miłość nigdy nie umiera śmiercią naturalną, jeśli kocha się kochać.

Jeśli zabraknie chęci osiągnięcia szczytu, to dlatego, że wygasła miłość do samej wspinaczki. Szczytem miłości jest wierność osobie, którą się wybrało do kochania i dla której stajemy się godnymi pokochania. Jeśli zabraknie wierności, to dlatego, że zabrakło samej chęci do kochania.

Wśród wielu wcześniejszych przyczyn tych braków egzystencjal­nych jest jedna, którą bardziej niż inne należy mieć na uwadze. Okazji do tego dostarcza artykuł Alessandro Manentiego, opubliko­wany w czasopiśmie "Rogate Ergo" w numerze 12 z 1993 r. Warto go tutaj przytoczyć, bowiem skoro małżeństwo jest wyborem powo­łania w ścisłym znaczeniu, trzeba zbadać, jaki wirus może wkraść się w ten wybór czyniąc go "czasowym", a nie ostatecznym.

DEON.PL POLECA

Wszyscy znamy różnicę między czynem impulsywnym i czy­nem przemyślanym, między wyborem nierozważnym i mą­drym, między podjęciem decyzji a trwaniem w obojętności.

Nie wymaga też specjalnej percepcji intuicyjnej zrozumienie różnicy, która tkwi u podstaw tych dwóch sposobów życia. Różnią się istotnie, ponieważ odmienne jest podłoże, czyli sposób postępo­wania tego, kto podejmuje decyzje mądrze, i tego, który tego nie robi. Te dwa typy osób mają dwa różne sposoby kierowa­nia własną uczuciowością i dwa różne sposoby odnoszenia się do świata. Końcem definitywnego jest wyrażenie ubogiego związku z włas­nym sercem i światem i, odwrotnie, zdolność powiedzenia "tak, na zawsze" zakłada uzyskanie związku mniej chwiejnego, bardziej bojowego w stosunku do siebie i do rzeczywistości.

[...] Osoba zdecydowana i osoba chwiejna żyją w dwóch różnych klimatach uczuciowych. Decyzja dojrzała przeżywana jest z odpo­wiednimi uczuciami opierającymi się na zaufaniu. Poprzedzo­na jest poczuciem wolności wewnętrznej, która naświetla różne możliwe rozwiązania; realizowana jest z pogodną ufnością, że jest to właściwy wybór; następuje po niej nadzieja, że przyszłość to coś nieznanego, ale też łatwego w obcowaniu, nie do przewidzenia, ale zrozumiała, otwarta, ale kierowana.

Natomiast ten, kto wybiera w sposób impulsywny, zwleka, czyni tylko prowizoryczne kroki [...], ma inną gamę uczuć, bardziej ostrożnych, sprowadzających się do dręczącego niepokoju: gorycz po minionych zawodach, lęk przed przyszłością, poczucie utraty wolności...

W pierwszym przypadku mówimy o uczuciowości dynamicznej, która stymuluje, pobudza, wprawia w ruch. W drugim, o odczuciu statycznym, które unieruchamia osobę w wiecznej i chwiejnej teraźniejszości, której bardziej trzeba się poddać niż kształtować.

Czyż zatem u podstaw wielu niepewności nie stoi ubogie uczucie, zredukowane do minimalnych rozmiarów? Pragnienie, które nie jest chęcią uczynienia skoku do przodu, ale skromniejszą ambicją, uznającą, że aktualna równowaga wystarczy, a może jest to już zbyt dużo?

Jeśli tak jest, cel ostatecznego wyboru jest znakiem celu o wiele bardziej mizernego: pasji życia. Tak, ponieważ decydowanie się na przyszłość oznacza bycie zakochanymi w teraźniejszości, wdzięcznymi za przeszłość i otwartymi na zdumie­nie wobec nowego. Bez ostatecznego wyboru nie ma wyboru życia, lecz chwilowe zainteresowanie, krótsze lub dłuższe. Zwykła skłonność różni się od pasji; postanowienie jest czymś więcej niż przewidywaniem; wierność czymś więcej niż stałością. Poruszanie się siłą bezwładu różni się od poruszania się skokami. Może brakuje nam energii, która by pociągnęła, w górę czy w dół, ale pociągnęła.

Więcej w książce: Kraina miłości. Przewodnik dla zakochanych, narzeczonych i młodych małżeństw - Gigi Avanti


DEON.pl poleca:

JAK UWIEŚĆ SWOJEGO MĘŻA? JAK ZDOBYĆ SWOJĄ ŻONĘ? - Izabela Górnicka-Zdziech

Jak rozpalić namiętność w dogasającym związku?
Po pierwsze, sprawdź, czy i jak dbasz o miłość. Po drugie, odpowiedz szczerze, co zabija seks w Twoim małżeństwie. Uczyń swoje zwyczajne życie seksualne nadzwyczajnym!

W książce znajdziesz atrakcyjne praktyczne porady, listę afrodyzjaków, a także propozycję przydatnych lektur małżeńskich. To dokładny przewodnik po wszystkim, co może pomóc w seksie. Nie czekaj dłużej! Ciesz się Waszą relacją, nową wspólną przestrzenią, zrozumieniem, bliskością i intymnością! Daj się zainspirować i inspiruj swego partnera.

***

Izabela Górnicka-Zdziech - dziennikarka, autorka i współautorka licznych książek, m.in. z Ewą Błaszczyk, Ernestem Bryllem oraz Franciszkiem von Bibersteinem Starowieyskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak ustrzec się problemów w małżeństwie?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.