Pamięć słabnie już od 45. roku życia

(fot. Let Ideas Compete / flickr.com)
slo

Funkcje mózgu: pamięć, zdolność rozumienia, analizy i przyswajania sobie nowej wiedzy słabną od 45 roku życia, a nie po ukończeniu 60 lat jak dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy University College w Londynie.

Do ustaleń doszli we współpracy z kolegami z Francji po przebadaniu 7 tys. ludzi w różnym wieku w okresie 10 lat. Zdolności poznawcze każdego z nich były badane co trzy lata. Brano pod uwagę pamięć, słownictwo, słuch i reakcje na wizualne i słuchowe refleksy.

Z badań omawianych w "British Medical Journal" wynika, że mężczyźni i kobiety w wieku 45-49 tracą pamięć w takim samym stopniu 3,6 proc., podczas gdy mężczyźni w wieku 65-70 tracą ją szybciej niż kobiety w tym samym wieku 9,6 proc. wobec 7,4 proc.

DEON.PL POLECA

Badacze sądzą, że młodzież należy zachęcać do zwiększenia zdolności poznawczych mózgu przez zdrowszy tryb życia, podczas gdy starsi mogą skorzystać na lekach spowalniających dalszą utratę funkcji poznawczych mózgu.

Ma to znaczenie w świetle tendencji demograficznej wskazującej na postępujący proces starzenia się zachodnich społeczeństw. W W. Brytanii np. co czwarty mieszkaniec do 2035 r. będzie po 65 roku życia.

Wcześniejsze badania ustaliły, że u połowy osób, u których zdiagnozowano uszkodzenie zdolności poznawczej w łagodnej postaci rozwija się z czasem Alzheimer.

Z kolei naukowcy Harvarda stwierdzili, że wyższy poziom wykształcenia sprzyja lepszemu funkcjonowaniu mózgu w starszym wieku. Tacy ludzie mają bowiem nawyk aktywności umysłowej.

- Im więcej używamy mózgu, tym bardziej się on wzmacnia i tym dłużej udaje mu się zachować siłę - radzą harwardzcy uczeni. Innymi tajemnicami zdrowego umysłu są: zdrowe odżywianie, panowanie nad stresem, utrzymywanie niskiego poziomu cholesterolu.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pamięć słabnie już od 45. roku życia
Komentarze (2)
M
m
19 stycznia 2013, 08:54
No to by się zgdadzało. Wielu w podobnym wieku "nie pamięta" ile ma lat.
NW
nie ważne kto
17 stycznia 2013, 14:14
"Z kolei naukowcy Harvarda stwierdzili, że wyższy poziom wykształcenia sprzyja lepszemu funkcjonowaniu mózgu w starszym wieku." To pocieszająca wiadomość, jednak warto było robić studia ;)