Platforma z bezpłatnym wsparciem dla osób w kryzysie samobójczym

Platforma z bezpłatnym wsparciem dla osób w kryzysie samobójczym
Fot. Priscilla Du Preez / Unsplash.com
Facebook / mł

„Chcę komuś pomóc”, „Potrzebuję pomocy” i „Strefa wiedzy” – to trzy główne działy, które można znaleźć na platformie edukacyjno-pomocowej „życie warte jest rozmowy”. Strona internetowa przygotowana przez zespół ekspertów, w większości suicydologów, ma wspierać osoby, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa.

Platforma pod nazwą "życie warte jest rozmowy" to projekt polskich specjalistów, zajmujących się zagadnieniem samobójstwa. Jak czytamy w opisie platformy, można na niej znaleźć informacje dotyczące tego, na czym polega pomoc osobom w kryzysie samobójczym i jak takiej pomocy udzielić. Praktyczne porady przygotował zespół złożony w większości z suicydologów, czyli psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów posiadających wysokie kompetencje w zakresie problematyki samobójstw. W skład zespołu wchodzą też artyści i osoby, które wyszły zwycięsko z kryzysu samobójczego, oraz jeden katolicki ksiądz. 

Na stronie znajduje się wyszukiwarka miejsc z bezpłatną pomocą, w której można zaznaczyć opcję "w pobliżu", by wyszukać odpowiednie miejsce w swojej okolicy. Zostały tu również umieszczone dane ponad 900 miejsc, w których można szukać wsparcia, z zaznaczeniem, które z nich są całodobowe. 

Osoba potrzebująca wsparcia może też napisać do specjalisty: na stronie podany jest adres, pod który można wysłać wiadomość, by podzielić się swoim problemem. Twórcy platformy zapraszają do kontaktu nie tylko osoby mające myśli samobójcze, ale także bliskich i znajomych osób, które właśnie przechodzą kryzys samobójczy. Pomoc jest anonimowa i bezpłatna. 

W zakładce "Strefa wiedzy" można znaleźć polskie i zagraniczne artykuły na temat problemu samobójstwa, a także poradniki, aktualne statystyki i rozmowy z ekspertami. Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Strona ma też zakładkę "Mity na temat samobójstw", w której znajdują się najczęstsze nieprawdziwe opinie na temat zachowań samobójczych i fakty, które wyjaśniają, jak jest naprawdę.

Bardzo inspirującą częścią strony jest podcast „Przywróceni życiu" - w zakładce o tej samej nazwie znajdziemy historie osób, które przeżyły próbę samobójczą i poradziły sobie z kryzysem. Podcast ma na razie pięć opublikowanych odcinków, a wśród bohaterów jest m. in. polski przedsiębiorca, który opowiada o swoich trzech próbach samobójczych i o tym, jak spotkanie z obecną żoną odmieniło jego życie, czy producent filmowy, który w młodości kilka razy próbował popełnić samobójstwo. 

Pomysłodawczynią i kierownikiem projektu jest dr Halszka Witkowska, która stworzyła m. in pierwszą kampanię społeczną dotyczącą zachowań samobójczych we wszystkich grupach wiekowych i pracuje na rzecz łamania społecznego tabu wokół problemu samobójstwa. Jest też członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. 

Platformę można znaleźć pod adresem: https://zwjr.pl/

Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Platforma z bezpłatnym wsparciem dla osób w kryzysie samobójczym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.