Te sprawdzone sposoby pomogą twojemu dziecku przetrwać czas matur

Te sprawdzone sposoby pomogą twojemu dziecku przetrwać czas matur
(Fot. .depositphotos.com)
dm

Dla wielu nastolatków rozpoczął się trudny czas w ich edukacji, który może zaważyć na ich przyszłości. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią maturzystom przetrwanie tego niewątpliwie stresującego czasu.

Dzięki twojemu wsparciu twoje dziecko może uzyskać lepsze wyniki z egzaminów, ale również realnie obniżyć poziom stresu w tym gorącym czasie. 

Nie porównuj swojego dziecka do innych

Zapomnij o używaniu sformułowań porównujących np.- Marysia zdawała wszystkie przedmioty na poziomie rozszerzonym i zawsze uczyła się lepiej, to na pewno zda lepiej maturę.

Może zda, a może nie, natomiast pewne jest, że takim słowami nie wspierasz swojego dziecka i to nim się interesujesz.

Zamiast tego wspieraj swojego nastolatka, który i tak od dłuższego czasu żyje w dużym stresie, pod ogromną presją i z pewnością pracuje nad sobą adekwatnie do swoich możliwości w tym czasie i okoliczności.

Powiedz mu, że jako rodzice będziecie dumni z niego bez względu, jaki otrzyma ostateczne wynik.

Bądź pomocny i wspieraj

Wystarczy zacząć rozmowę od prostego zapytania: jak mogę ci pomóc? Zapytaj, jakie przedmioty sprawiają mu trudność, jakie tematy. Być może wspólnymi siłami zdecydujecie się jeszcze na krótką powtórkę przed egzaminem z korepetytorem.

Jeśli wysłuchasz swoje dziecko, dasz mu tym duże wsparcie i pokażesz, że może na ciebie liczyć również później i będzie o pomoc mogło zawsze cię zapytać.

Nie stresuj i nie strasz 

Powtarzaj swojemu dziecku: - Pamiętaj, że w ciągu roku wykonałeś dobrą robotę, dlatego również teraz sobie świetnie poradzisz i na pewno uda ci się zdać te egzaminy. Przez to wspierasz je w przekonaniu, że na pewno sobie poradzi.

Przypominaj swojemu dziecku i sobie, że to tylko matura, która nie musi wpłynąć na wybraną przez twoje dziecko ścieżkę zawodową. Sam egzamin poza tym i tak można powtórzyć.

Nie rozpraszaj go i nie przeszkadzaj

Na pomoc ludzie reagują różnie. Prawdopodobnie, twój maturzysta lubi uczyć się w ciszy i dobrze mu tej ciszy nie zagłuszać, nawet jeśli jest to pomoc. Każdy podchodzi do trudnych egzaminów indywidualnie.

Nie bój się

Może zdarzyć się również tak, że to ty się stresujesz, nie twoje dziecko. Egzamin może być dla niego tylko obowiązkiem, który nie przeszkadza mu szczególnie, ponieważ zawsze dobrze się uczyło i matury próbne przeszło śpiewająco.  

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Te sprawdzone sposoby pomogą twojemu dziecku przetrwać czas matur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.