Urlop na emeryturze? Jak odpoczywają podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich?
Emerytura to okres w życiu, który wielu osobom kojarzy się z odpoczynkiem, spokojem i beztroską. Czy rzeczywiście seniorzy mają okazję do relaksu? Jakie są ich potrzeby i jakie formy wypoczynku preferują? Eksperci zgodnie podkreślają, że odpoczynek odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i nawet krótkie wyjazdy mogą znacząco ograniczyć negatywne emocje, zmniejszając ryzyko depresji i poprawiając ogólne samopoczucie, szczególnie u osób starszych.
Regularne przerwy od codziennych obowiązków, zmiana otoczenia i nowe doświadczenia pomagają redukować stres, poprawiają nastrój i zwiększają poczucie satysfakcji z życia.
– Odpoczynek to integralna część zdrowego stylu życia, podobnie jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Wpływa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie np. na funkcjonowanie poznawcze. Potrzeba odpoczynku jest uniwersalna, choć jej formy mogą się różnić w zależności od wieku – mówi Inga Nyc, psycholog, Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego, współpracująca ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich.
Jak zatem wygląda odpoczynek seniora w praktyce?
Potrzeby wypoczynkowe seniorów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak dotychczasowy styl życia, zainteresowania i stan zdrowia. Oprócz indywidualnych preferencji, istotne są również potrzeby wynikające z wieku. Seniorzy w wieku 60-70 lat często szukają aktywnych form spędzania czasu, chcąc realizować swoje pasje i zainteresowania.
Osoby starsze tj. 70-80-letnie, preferują spokojniejszy wypoczynek. Dla seniorów powyżej 80. roku życia relaks jest nadal wciąż istotny, choć ograniczenia zdrowotne często dyktują wybór miejsc blisko domu.
Potrzeby seniorów wiążą się z aktualnym etapem w życiu. – Dla jednych kluczowa będzie potrzeba rekreacji, dla innych chęć poznania nowych miejsc lub nostalgiczny powrót do miejsc, z którymi wiąże się wiele ważnych wspomnień. Warto także podkreślić znaczenie potrzeby przynależności, która bezpośrednio łączy się z potrzebą bezpieczeństwa.
– Obejmuje ona kontakt z innymi ludźmi oraz utrzymanie relacji partnerskich, przyjacielskich i rodzinnych. Każdy człowiek potrzebuje przestrzeni,
w której jego problemy, wspomnienia i oczekiwania będą zrozumiane. Tę przestrzeń najczęściej wypełniają osoby z podobnej grupy wiekowej. Nie boimy się mówić o znaczeniu grupy rówieśniczej w kontekście dzieci czy nastolatków, ale zapominamy o jej roli w życiu dorosłym – podkreśla Inga Nyc.
I dodaje: - Kontakty rodzinne seniorów z dziećmi i wnukami są kluczowe, lecz nie powinny być jedynymi relacjami w codziennym życiu seniora. Wyjazdy, nawet krótkie, umożliwiają nawiązywanie i utrzymywanie nowych znajomości oraz zaspokajanie potrzeb, których niektórzy seniorzy mogą sobie nie uświadamiać, lub o które nie potrafią sami zadbać.
Seniorzy w podróży
Podczas podróży seniorzy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa oraz zwracają uwagę na możliwość korzystania z udogodnień dostosowanych do ich potrzeb. Równie istotne dla udanego wyjazdu są ogólny komfort i dobre wyżywienie. Ponadto seniorzy cenią sobie spokojne miejsca, gdzie mogą oderwać się od codzienności, zregenerować siły i odpocząć.
W ubiegłym roku, dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, zorganizowano 266 wycieczek indywidualnych i 7 wyjazdów grupowych dla seniorów w ramach „Wakacji jednego dnia”.
Więcej szczegółów na temat akcji „Wakacje jednego dnia” na stronie: www.malibracia.org.pl/wakacje.
***
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 roku. W Polsce działa od roku 2002 i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.
Skomentuj artykuł