WHO ostrzega przed „epidemią” otyłości w Europie

WHO ostrzega przed „epidemią” otyłości w Europie
(Fot. pl.depositphotos.com)
ednh.news/dm

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że z powodu otyłości umiera rocznie około 1,2 mln osób, co odpowiada 13 proc. zgonów w Europie. Dodano, że nadwaga stała się już prawdziwą „epidemią”. Z raportu wynika, że prawie jedna czwarta dorosłych w Europie jest otyła.

W nowym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w ciągu pięćdziesięciu lat wskaźniki otyłości wzrosły o 138 proc. 

Podwyższony wskaźnik masy ciała jest głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, w tym nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych. Otyłość powoduje co najmniej 13 różnych rodzajów raka i prawdopodobnie odpowiada za co najmniej 200 tys. nowych przypadków raka rocznie.

 „Liczba ta będzie dalej rosnąć w nadchodzących latach” - czytamy w nowym raporcie organizacji.

Z raportu wynika, że prawie jedna czwarta dorosłych w Europie jest otyła. To więcej niż w jakimkolwiek innym regionie na świecie, z wyjątkiem obu Ameryk.

  - Wskaźniki nadwagi i otyłości osiągnęły rozmiary „epidemii” w całym regionie (europejskim - przyp. red.) i wciąż rosną - powiedział Hans Kluge - europejski urząd ds. zdrowia z ramienia WHO.

Najnowsze kompleksowe dane, które wskazują występowanie nadwagi (i otyłości) u osób dorosłych w Europie pokazują, że 59 proc. dorosłych i prawie jedno na troje dzieci - 29 procent chłopców i 27 procent dziewcząt - ma nadwagę w Europie.

Dla porównania w 1975 roku 40 proc. dorosłych Europejczyków miało nadwagę.

Od tego czasu częstość występowania otyłości wśród dorosłych wzrosła o 138 proc., z 21-proc. wzrostem w latach 2006-2016.

Z rosnącym nadwagi i otyłości jest również powiązana pandemia COVID-19 jest, która powodowała niezdrową dietę lub siedzący tryb życia - podano w raporcie.

U wielu osób pojawiała się zbyt duża waga i inne zagrożenia dla zdrowia z tym związane, w tym śmierci.

Jednocześnie autorzy raportu WHO zauważyli również, że przyczyny otyłości „są znacznie bardziej złożone niż zwykłe połączenie niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej”.

  Czynniki środowiskowe charakterystyczne dla „wysoce zdigitalizowanych społeczeństw współczesnej Europy są również czynnikami otyłości” - zwłaszcza wśród dzieci - podano. 

WHO wezwała do zmian politycznych w celu zapobiegania otyłości i promowania zdrowego stylu życia i zaproponowała zamiany takich jak: opodatkowanie słodkich napojów i dotowanie zdrowej żywności przy jednoczesnym ograniczeniu marketingu niezdrowej żywności wśród dzieci. 

Region europejski WHO obejmuje 53 kraje, w tym kilka w Azji Środkowej.

Analizę raportu WHO przedstawił portal ednh.news.

ednh.news/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka
23,99 zł
39,99 zł

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Skomentuj artykuł

WHO ostrzega przed „epidemią” otyłości w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.