Amerykańscy psychologowie i psychiatrzy stworzyli narzędzie wykrywające ryzyko samobójstwa u nastolatków

Amerykańscy psychologowie i psychiatrzy stworzyli narzędzie wykrywające ryzyko samobójstwa u nastolatków
(fot. depositphotos.com)
Polsat News / jb

Jak podaje Polsat News, Computerized Adaptive Screen for Suicidal Youth powstał dzięki pracy amerykańskich psychologów i psychiatrów. Został już przetestowany na prawie 5 tysiącach nastolatków w wieku 12-17 lat, którzy znajdowali się na oddziałach ratunkowych. 

6 proc. osób z jednej grupy badawczej podjęło w ciągu trzech miesięcy co najmniej jedną próbą samobójczą. System przewidział to ryzyko z dokładnością ok. 89 proc.

W jaki sposób działa system? Młodzi ludzie, którzy trafiają na oddział ratunkowy, wypełniają kwestionariusz na urządzeniu cyfrowym. Dzięki odpowiedziom, system później dostarcza informacje o poziomie prawdopodobieństwa popełnienia samobójstwa przez badanego pacjenta. Narzędzie jest w stanie zidentyfikować poziom ryzyka od łagodnego do wysokiego. Pytania, które pojawiają się w nim dot. m. in.: zaburzeń snu, problemów z koncentracją, pobudzeń, depresji, problemów rodzinnych i środowiskowych. 

- To narzędzie może być kolejnym krokiem w wysiłkach zmierzających do ulepszenia modeli opieki klinicznej, aby odpowiednio zaspokoić potrzeby zdrowia psychicznego młodzieży - zaznacza psycholog Cheryl King z Uniwersytetu Michigan w USA, jedna z autorek narzędzia.

Przypomnijmy, że według statystyk policji w 2017 roku życie odebrało sobie 5276 osób, w 2018 roku 5182, a w 2019 - 5255. W ciągu wymienionych trzech lat najwięcej samobójstw wśród nastoletnich osób było w przedziale wiekowym 13-18. 

Zadzwoń po pomoc

"Na nasz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 dzwonią młodzi ludzie z różnymi problemami, takimi jak: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, a także zaburzenia odżywiania, samotność i smutek. Wśród tych telefonów są też połączenia od dzieci, które okaleczają się, mają myśli samobójcze czy planują odebrać sobie życie" - czytamy na Facebooku Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 

Na nasz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 dzwonią młodzi ludzie z różnymi problemami, takimi jak:...

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Środa, 10 lutego 2021

Jeśli masz takie myśli lub nie możesz sobie poradzić z życiowymi trudnościami, a może jest w twoim otoczeniu osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając pomocy:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Amerykańscy psychologowie i psychiatrzy stworzyli narzędzie wykrywające ryzyko samobójstwa u nastolatków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.