Bezdech senny powoduje niedokrwienie serca

Najnowsza praca naukowców brytyjskich pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego bezdech jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. (fot. kk+ / flickr.com)
slo

Bezdech senny, czyli okresowe zatrzymania oddechu podczas snu, może prowadzić do zmian czynności naczyń krwionośnych i w rezultacie do niedokrwienia serca u osób ogólnie zdrowych - wynika z badań, które publikuje pismo "Hypertension".

Optymistyczne jest jednak to, że trwająca 26 tygodni standardowa terapia z użyciem aparatu CPAP, który wytwarza stałe nadciśnienie w drogach oddechowych poprawia, przepływ krwi przez naczynia.

Zespół bezdechu sennego (a w skrócie bezdech senny) jest dość częstym zaburzeniem oddychania podczas snu. Najbardziej znanym jego objawem jest chrapanie, choć nie każda chrapiąca osoba cierpi na bezdech, ale może być nim zagrożona. Z bezdechem mamy do czynienia wówczas, gdy w trakcie snu występują okresowe zatrzymania oddechu powodujące niedotlenienie tkanek (m.in. nerwowej i mięśnia sercowego), wahania ciśnienia krwi oraz wzmożenia pracy serca.

Najczęstszym rodzajem bezdechu jest bezdech obturacyjny (inaczej zaporowy), wywołany okresowym zapadaniem się górnych dróg oddechowych w czasie snu, co blokuje przepływ powietrza do płuc. Bardziej narażone na niego są osoby otyłe.

Bezdechu sennego nie wolno bagatelizować, nieleczony jest bowiem nie tylko przyczyną senności i zmęczenia w ciągu dnia, a także zmniejszonej wydajności w pracy i szkole. Badania wskazują, że zwiększa on również ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy.

Najnowsza praca naukowców brytyjskich pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego bezdech jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.

Zespół z Uniwersytetu w Birmingham prowadził badania wśród 108 osób ogólnie zdrowych, z czego jedna trzecia (36 osób) cierpiała na obturacyjny bezdech senny w postaci umiarkowanej lub ciężkiej i nie miała nadciśnienia tętniczego, jedna trzecia nie miała bezdechu sennego, ale cierpiała na nadciśnienie, a kolejne 36 osób nie miało żadnej z tych dolegliwości. Poza tym, grupy te nie różniły się pod względem wieku, odsetka płci, wskaźnika masy ciała (BMI) i palenia papierosów.

Do oceny czynności naczyń krwionośnych badacze wykorzystali kilka rodzajów technik, w tym echokardiografię kontrastową mięśnia sercowego, przy pomocy której ocenia się ukrwienie serca.

Okazało się, że nawet u pozornie zdrowych osób cierpiących na bezdech senny występowały nieprawidłowości w funkcjonowaniu małych i dużych naczyń krwionośnych, będące czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, komentuje główny autor pracy prof. Gregory Y.H. Lip z Uniwersytetu w Birmingham. U osób tych stwierdzono również zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego.

Co ważne, jego zespół wykazał też, że dzięki terapii z użyciem CPAP udało się odwrócić te zmiany. Obecnie jest to metoda uważana za najskuteczniejszą w leczeniu bezdechu obturacyjnego.

CPAP składa się z pompy powietrznej, podłączonej do specjalnej maski na twarz, która pokrywa nos lub nos i usta. Pompa wytwarza ciągłe nadciśnienie i w ten sposób zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych podczas snu i epizodom bezdechu.

Zdaniem prof. Lipa, odkrycie jego zespołu powinno zmienić podejście lekarzy do terapii osób z bezdechem sennym. - Przywrócenie czynności naczyń krwionośnych może pomóc ogólnie zdrowym pacjentom z obturacyjnym bezdechem sennym uniknąć choroby układu sercowo-naczyniowego i zgonu z jej powodu - podkreśla badacz.

Zaznacza zarazem, że w jego badaniach CPAP zastosowano u wszystkich pacjentów cierpiących na bezdech, dlatego, by potwierdzić korzystny wpływ tej metody na czynność tętnic konieczne są testy kliniczne uwzględniające kontrolną grupę pacjentów.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezdech senny powoduje niedokrwienie serca
Komentarze (8)
CZ
Centrum Zdrowego Snu
1 kwietnia 2014, 23:43
Zapraszamy na badanie w kierunku bezdechu sennego do szpitala w Miastku. Krótki czas oczekiwania (około 2 tygodnie). Badanie bezpłatne - w ramach kontraktu z NFZ. www.szpitalmiastko.pl
Dorota
15 lutego 2013, 08:24
To jakiś horror? Jak to możliwe? Są długie terminy ale tylko na NFZ, prywatnie można o wiele szybciej, może raz jeszcze poszukaj. Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz --- Masz oczywiście rację. Długie terminy są tylko na NFZ, a prywatnie można o wiele szybciej. Tyle że prywatnie to trzeba drugi raz zapłacić - drugi raz, bo nie tylko ze składek na Fundusz Zdrowotny. Prywatnie konieczne byłoby zapłacenie kilkaset zł. Mam tego świadomość że jesteśmy okradani płacąc 2 razy za tą samą usługę, u dentysty to powszechne zjawisko i już chyba nikt nie protestuje. Tu jednak chodzi o poważniejszą sprawę niż plomba. Też kiedyś zapłaciłam za drogie badanie bo przyszło mi czekać pół roku.
LS
le sz
11 lutego 2013, 22:26
To jakiś horror? Jak to możliwe? Są długie terminy ale tylko na NFZ, prywatnie można o wiele szybciej, może raz jeszcze poszukaj. Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz --- Masz oczywiście rację. Długie terminy są tylko na NFZ, a prywatnie można o wiele szybciej. Tyle że prywatnie to trzeba drugi raz zapłacić - drugi raz, bo nie tylko ze składek na Fundusz Zdrowotny. Prywatnie konieczne byłoby zapłacenie kilkaset zł.
Dorota
11 lutego 2013, 21:56
To jakiś horror? Jak to możliwe? Są długie terminy ale tylko na NFZ, prywatnie można o wiele szybciej, może raz jeszcze poszukaj. Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz :(
LS
le sz
11 lutego 2013, 16:50
Ja w 2009 roku (słownie: dwa tysiące dziewiątym) dostałem skierowanie na badania polisomnograficzne. Dla tych co nie wiedzą, są to badania właśnie dot. diagnozowania bezdechu sennego. Najpierw przez wiele dni wydzwaniałem gdzie się da aby dowiedzieć się kto mi zrobi takie badania (bo tam gdzie mnie pokierowano wydając skierowanie już takich badań od paru lat nie robili...). I zawsze musiałem zaczynać od tłumaczenie co to jest i o co w tym chodzi. Nawet w telefonicznej informacji medycznej nie potrafiono mi powiedzieć kto coś takiego robi. Po kilkunastu dniach znalazłem, zarejestrowałem się na ok. za miesiąc. Ale gdy nadeszła ta umówiona wizyta to okazało się, że to była zaledwie "rejestracja do rejestracji". I dopiero teraz mnie na prawdę zarejestrowano. Na termin w 2014 roku (słownie: dwa tysiące czternastym). Przypominam że było to w 2009 roku... Cztery lata już minęły... więc pozostał już tylko rok... chyba że okaże się iż jest jakiś poślizg...
CZ
Centrum Zdrowego Snu
1 kwietnia 2014, 23:45
www.szpitalmiastko.pl Aktualnie badanie polisomnograficzne można wykonac w terminie 2 tyg. Zapraszamy
S
stonka
10 lutego 2013, 18:38
Rzeczywiście to bardzo poważna choroba którą wielu z nas bagatelizuje. Powinno się więcej o tym mówić. Można by zapobiegać poważnym konsekwencjom tej choroby. Fajnie że są takie artykuły i strony jak np. ta http://www.nabezsennosc.pl/ i strona na fb
J
Jula45
3 października 2012, 12:02
 Po perypetiach z bezdechem sennym, i teraz mam problemy z sercem. Także moge potwierdzić przedstawione tu treści ;/ W zgierzu mamy taką klinike MED PRO - robią kawał dobrej roboty, ale z chorobą nie jest łatwo wygrać. Można zapisać się na badania profilaktyczne jak ktoś jest ze Zgierza, https://www.facebook.com/pages/Dbam-o-swoje-serce-Med-Pro/236038879837953?ref=ts&fref=ts - gdzieś tam jest zapisany adres