Dawcą organów można być w każdym wieku

(fot. reegone / flickr.com)
PAP / slo

Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać dawcą organów. Podstawą są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant" potwierdza, że organy mogą być przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat.

Istnieje specjalny program Old-to-old, który zajmuje się przeszczepami wśród osób starszych. Warunki, które absolutnie wykluczają donację to HIV, aktywny nowotwór i ogólnoustrojowe zakażenie.

Większość narządów należy przeszczepić od 6 do 72 godzin po usunięciu ich od dawcy. Tkanki, takie jak rogówki, skóra, zastawki serca, kości, ścięgna, więzadła i chrząstki mogą być zachowane i przechowywane do
wykorzystania później.

DEON.PL POLECA

Większość narządów i tkanek podaje się po śmierci dawcy. Jednak zdarza się, że przeszczepia się niektóre organy od żywych osób. Pierwszą udaną transplantacją organu od żywego dawcy był przeszczep nerki od brata bliźniaka pacjenta, w 1954 roku w USA.

Kolejka osób czekających na przeszczep w Polsce stale się wydłuża.

System kwalifikowania pacjentów do transplantacji działa sprawnie i wyklucza wykonanie przeszczepu osobie spoza Krajowej Listy Oczekujących. O kolejności na liście decydują wyłącznie kryteria medyczne. Tylko stan bezpośredniego zagrożenia życia stwarza możliwość wykonania przeszczepu wcześniej - wynika z raportu NIK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dawcą organów można być w każdym wieku
Komentarze (2)
K
Kris
19 lipca 2012, 17:30
Trzeba bardzo uważać, aby za życia nie podpisywać zgodę na pobranie organów, bo w dobie bożka mamony są mafie  w wielu krajach  które prowadzą do uśmiercenia osoby, która taką zgodę podpisała. Po śmierci kogoś bliskiego rodzina powinna zgodzić się na to, bo można komuś żywemu pomóc, ale nie wcześniej.   
jazmig jazmig
17 lipca 2012, 19:10
 No to wzrośnie liczba eutanazji. Po co biednemu staruszkowi serce? Podda się go eutanazji i wszczepi jego serce staruszkowi bogatemu. Przeszczep organów takich jak serce, płuca, nerki, wątroba, wymaga, aby od ustania krążenia do ich pobrania minął okres czasu nie dłuższy, niż 20 min. Dlatego, wbrew wielu poglądom, nie pobiera się tych organów od ludzi, którzy zginęli w wypadkach. Te organy, zanim zostaną pobrane, nie nadają się do przeszczepu, bo mija o wiele więcej, niż 20 min. Dawcami są ludzie w tzw. śpiączce, u których stwierdzono śmierć mózgu, a w praktyce oznacza to dobijanie żywych ludzi, bo stwierdzano przypadku powrotu do śiadomościu ludzi, z objawami, które kwalifikuje się jako śmierć mózgu.