GIS:Pyły wulkaniczne nie są groźne dla zdrowia

PAP / ad

Obecnie pyły wulkaniczne nad Polską nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Sytuacja jest dynamiczna i na bieżąco monitorowana - poinformował w piątek PAP Główny Inspektorat Sanitarny.

"Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na bieżąco analizują zagrożenia zdrowotne związane ze stężeniem pyłów w powietrzu atmosferycznym. Pył wulkaniczny znad Islandii w Polsce obecnie znajduje się na dużych wysokościach (do 10 km n.p.m). W chwili obecnej nie ma zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli" - powiedział PAP Tomasz Misztal z GIS.

DEON.PL POLECA

"Prognozy wskazują na możliwość opadania pyłów na terenie Polski za kilka dni. Może to spowodować krótkotrwałe dolegliwości u osób z chorobami układu oddechowego i alergików. O ewentualnych zagrożeniach będziemy informować" - dodał.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Ministerstwie Zdrowia, po rozpoczęciu opadania pyłów mają zostać wydane zalecenia dla osób z grup ryzyka. Jedno z nich ma dotyczyć pozostania w domach.

W piątek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleciło, by osoby z grupy ryzyka (chorzy na astmę i alergicy) wybierające się na uroczystości w sobotę i niedzielę posiadały przy sobie leki i inhalatory. "W przypadku wystąpienia objawów duszności, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do osób zabezpieczających uroczystości pod względem medycznym" - poinformowało RCB.

Na podstawie materiałów International Volcanic Health Hazard Network RBC poinformowało o zasadach postępowania w przypadku opadnięcia pyłu wulkanicznego oraz o jego możliwym wpływie na zdrowie ludzi.

Z informacji tych wynika, że w przypadku dużego stężenia pyłu nawet zdrowe osoby mogą poczuć dyskomfort lub podrażnienie w klatce piersiowej. Krótkotrwałe częste objawy to: podrażnienie nosa (katar), gardła, drapanie w gardle, czasem suchy kaszel. Osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych czy astmą mogą odczuwać ich nasilone objawy nawet przez kilka dni. Pył może podrażnić gałki oczne, spowodować zaczerwienienie powiek; możliwe jest też zaczerwienienie skóry.

RBC informuje, że w przypadku dużego stężenia pyłu wulkanicznego nie należy intensywnie wietrzyć pomieszczeń. Osoby z chorobami dróg oddechowych oraz małe dzieci powinny zostać w domu. Nie zaleca się noszenia szkieł kontaktowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zdania, że Europejczycy powinni "starać się pozostawać w domach", jeśli pył wulkaniczny znad Islandii zacznie opadać na ziemię. Rzecznik WHO David Epstein przyznał w piątek, że organizacja nie wie, jakie są konkretne zagrożenia zdrowotne, powodowane przez chmurę pyłu wulkanicznego.

Podkreślił jednak, że mikroskopowej wielkości drobiny są "potencjalnie niebezpieczne", jeśli zaczną osiadać, ponieważ mogą powodować u ludzi problemy z układem oddechowym. Grupą zwiększonego ryzyka są cierpiący na astmę i inne choroby układu oddechowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

GIS:Pyły wulkaniczne nie są groźne dla zdrowia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.