Im więcej zmarszczek, tym słabsze kości?

(fot. mojitopt/flickr.com)
PAP / drr

Im więcej zmarszczek kobieta ma w pierwszych latach po menopauzie, tym bardziej jest narażona na rozwój osteoporozy i złamania w przyszłości – wynika z amerykańskich badań, zaprezentowanych na 93. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie.

- Okazuje się, że u kobiet po menopauzie wygląd skóry może odzwierciedlać stan szkieletu, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy - komentuje współautorka badań Lubna Pal z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Yale (USA). Endokrynolog liczy, że w przyszłości odkrycie to może pomóc w szybkim wytypowaniu kobiet szczególnie narażonych na ryzyko osteoporozy i złamania kości, bez konieczności wykonywania drogich testów.

Jest to o tyle ważne, że aż jedna trzecia kobiet po menopauzie cierpi na osteoporozę – chorobę, która stopniowo, nie dając objawów może doprowadzić do takiego osłabienia kości, że łamią się one z błahej przyczyny, np. przy zwykłym potknięciu.

DEON.PL POLECA

Najnowsze badania objęły grupę 114 kobiet tuż przed lub tuż po pięćdziesiątce, które w ciągu ostatnich trzech lat przeszły menopauzę, czyli ostatnią miesiączkę i które nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej. Z badania wykluczono te panie, które poddawały się zabiegom medycyny estetycznej.

U wszystkich oceniano liczebność i głębokość zmarszczek na twarzy i szyi. Jędrność skóry sprawdzano na czole i na policzku przy pomocy urządzenia o nazwie durometr. Kobietom zmierzono też gęstość tkanki kostnej metodą podwójnej absorpcjometrii fotonowej (DEXA) oraz z użyciem przenośnego urządzenia USG.

Okazało się, że istnieje wyraźny związek między liczebnością i głębokością zmarszczek a gęstością tkanki kostnej. Im większe zmarszczki miała kobieta, tym słabsze były jej kości, a im jędrniejsza była jej skóra na policzkach – tym mocniejsze kości. Zależność dotyczyła różnych części szkieletu – kości udowej, lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz kości pięty – i nie miała związku z wiekiem, ilością tkanki tłuszczowej i innymi czynnikami wpływającymi na zdrowie kości.

Naukowcy nie potrafią dokładnie wytłumaczyć zaobserwowanego związku. Pal przypomina jednak, że w skórze i kościach występują białka strukturalne z tej samej grupy - kolageny. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu obniża się, a to przyczynia się do spadku elastyczności i wiotczenia skóry, powstawania zmarszczek oraz do osłabienia kości. Ale by dokładnie zrozumieć podłoże zależności między zmarszczkami a stanem kości i ryzykiem złamań po menopauzie konieczne będą długoterminowe badania - zaznacza endokrynolog.

- Ostatecznie, chcielibyśmy dowiedzieć się, czy na podstawie intensywności zmarszczek będzie można identyfikować kobiety bardziej narażone na złamanie kości, zwłaszcza szyjki kości udowej i kości miednicy, które u starszych ludzi może być zdarzeniem groźnym dla życia - komentuje Pal. Jeśli w przyszłości odkrycie jej zespołu się potwierdzi, to badanie skóry wraz z analizą innych czynników ryzyka złamań może pomóc przewidywać je u pań nie mających dostępu do kosztownych metod diagnostycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Im więcej zmarszczek, tym słabsze kości?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.