Otyłość zwiększa ryzyko osteoporozy
Otyłość zwiększa zagrożenie osteoporozą w przyszłości - potwierdzają najnowsze badania, które publikuje pismo "Radiology". Dobrym wskaźnikiem ryzyka tej choroby jest poziom tłuszczów we krwi oraz w wątrobie i mięśniach, zaobserwowali naukowcy z Bostonu (USA).
"Do niedawna uważano, że otyłość chroni przed utratą tkanki kostnej. My wykazaliśmy, że nie jest to prawda" - komentuje główna autorka pracy radiolog dr Miriam A. Bredella z Harvard Medical School w Bostonie (USA).
W dotychczasowych badaniach jej zespół powiązał nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu (tzw. otyłość brzuszną) ze wzrostem ryzyka osteoporozy, choroby, która objawia się postępującym ubytkiem masy kostnej i osłabieniem struktury przestrzennej kości, co zwiększa ich łamliwość.
Teraz naukowcy skupili się na innych wskaźnikach świadczących o zagrożeniu osteoporozą u osób otyłych.
"Skoncentrowaliśmy się na tłuszczu w szpiku kostnym, ponieważ w nim obecne są komórki macierzyste, które rozwijają się w osteoblasty, komórki odpowiedzialne za tworzenie kości lub w komórki tłuszczowe" - komentuje dr Bredella. Jak zaznacza badaczka, wyższy poziom tłuszczu w szpiku kostnym zwiększa zagrożenie osteoporozą w przyszłości.
Badaniem objęto 106 kobiet i mężczyzn w wieku od 19 do 45 lat. Byli oni otyli, ale poza tym w dobrym stanie zdrowia.
Naukowcy wykorzystali protonową spektroskopię rezonansu magnetycznego (1HMRS) do zmierzenia zawartości tłuszczu w szpiku kostnym, w komórkach wątroby i włóknach mięśnia płaszczkowatego łydki. Zmierzono im też poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zbyt wysokie stężenie tych lipidów ma związek z ryzykiem chorób serca. Oceniano też metabolizm glukozy, który często jest zaburzony u osób otyłych i zebrano dane na temat aktywności fizycznej badanych.
Okazało się, że u tych osób, u których stwierdzono wyższy poziom tłuszczów w wątrobie i mięśniach oraz wyższy poziom trójglicerydów we krwi szpik kostny również zawierał więcej komórek tłuszczowych. Związek ten był niezależny od wskaźnika masy ciała, wieku, zaburzeń metabolizmu glukozy i poziomu aktywności fizycznej badanych.
Co więcej, z wyższym stężeniem "dobrego" cholesterolu we krwi wiązał się niższy poziom tłuszczów w szpiku kostnym.
"Tłuszcz w szpiku kostnym osłabia kości. Jeśli masz za dużo tłuszczu w kręgach, to kręgosłup nie będzie zbyt mocny" - tłumaczy dr Bredella.
Jej zdaniem badania te świadczą o tym, że otyłość może wpływać na komórki macierzyste obecne w szpiku tak, że przekształcają się one w komórki tłuszczowe, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Zawartość tzw. szpiku żółtego, który składa się głównie z komórek tłuszczowych, rośnie w kościach wraz z wiekiem, podobnie jak zagrożenie osteoporozą.
Skomentuj artykuł